Προς το περιεχόμενο

new stratocaster στον οριζοντα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερω ξερω ξερω , το θεμα εχει ξανασυζητηθει, η γνωμες εχουν ακουστει και για πολλους οι αποφασεις εχουν παρθει.

 

εγω απλα θα παραθεσω τις σκεψεις μου και θα περιμενω μια βοηθεια απο οσο το δυνατον περισσοτερους ωστε να κανω την καλυτερη δυνατη αγορα.μιλαω για μια κιθαρα που δεν θα ξεπερναει τα 700 ευρω.

 

εχω λοιπον την παλια μου στρατ plus στην οποια εχω καταληξει στους πολυ καλους...για την ακριβεια Π Α Ρ Α Π Ο Λ Υ Κ Α Λ Ο Υ Σ haeussel classic alnico 5 -truespace- strat pick ups.

 

"περασα" απο την rockinger αποκτωντας μια "συνθεση" partscaster η οποια βγηκε πολυ καλη ...ΑΛΛΑ : 1) δεν μου πηγαινε τελικα το maple neck.δεν μου καθοταν καθολου.ουτε απο ηχο ουτε απο αισθηση...2)δεν μπορουσα ποτε να την σεταρω καλα και σ΄αυτο επισης συνεβαλε το οτι επρεπε να βγαζω το πικαρντ και τις χορδες για να ρυθμισω το truss rod.και πως να γινει αυτο αφου το οργανο δεν ειχε χορδες? 3) το τρεμολο ηταν αναγκαστικα κολλημενο πισω διοτι δουλευε με δυσκολια.ισως να ηταν φταιξιμο μου , ισως να εβρισκε καπου δεν ξερω παντως δεν το αντεχα.4) αισθανομουν σαν να κρατω επιπλο με το natural χρωμα που ειχα.και 5) αλλο πραμα το rosewood τελικα.49 στις 50 φορες επαιζα με την παλια μου plus , αντι για την ροκινγκερ και τελικα την ''σκοτωσα" ... :cry:

 

-σκοτωσα και την τελε μου....μη πεσετε να με φατε , εκανα βλακεια οπως θα πουν πολλοι αλλα δεν μου παει ο τελε-ηχος,στο κατω κατω δεν εχω και ουτε προκειται το παιξιμο του στυλ country-rockabilly κλπ.την αγορασα απο διαθεση για πειραματισμο , αλλα και επηρεασμενος απο τις συζητησεις και τα πολυ καλα σχολια. τιποτα απο αυτα δεν ηταν ψεματα , απλα....ΔΕΝ μου παει η τελε.αυτο ειναι ολο.

 

ετσι εμεινα με την παλια μου στρατ και θελω να αγορασω αυτην εδω για τους παρακατω λογους.

 

 

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0111160306

 

η αυτη

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0111760306

 

 

1) μια δευτερη αμερικανα στρατ , με το logo γμτ!!! και ειναι και 70's!!

 

2) για πιο μοντερνο ηχο λογω των alnico 3

 

3) ποια παχυ (???) μπρατσο απο την παλια μου plus.εδω θελω και την γνωμη σας.... :roll:

 

4) ισως το μοντελο με τον διπλο.ο μοναδικος λογος ειναι το οτι παιζω καθαρα ΜΟΝΟ στον neck & middle μαγνητη και να εχω πιο πολυ γκαζι στον διπλο πισω-με οποια αναβαθμιση σημαινει αυτο στο μελλον-

 

5) steel block τρεμολο (δεν εχει η plus μου...)

 

6) truss rod στο headstock

 

7) το χρωμα midnight wine η black ,με ενα ωραιο (μαλλον white pearl) pickguard ....

Μ Ε Τ Ρ Ε Λ Α Ι Ν Ε Ι !!!!!

 

8) μια 2η στρατ αμερικανα , ποτε δεν παει χαμενη και η τιμη της ειναι εξαιρετικα χαμηλη στου θωμα.(666)

 

τι λετε?

 

υ.γ. αν υπηρχαν 1)επιλογες των 2 χρωματων που ανεφερα 2) trussrod - στο headstock και 70's look , δεν θα ανοιγα αυτο το θεμα και θα επαιρνα την classic player's 50 η 60 strat.

 

σας ακουω.....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξερω ξερω ξερω ' date=' το θεμα εχει ξανασυζητηθει, η

7) το χρωμα midnight wine η black ,με ενα white pearl pickguard ....

Μ Ε Τ Ρ Ε Λ Α Ι Ν Ε Ι !!!!!

 

σας ακουω.....[/quote']

Γεια χαρα,εχω τη ΜΙΜ σε αυτο ακριβως το συνδυασμο,αν θες να τη δεις ακριβως μου λες να ποσταρω φωτο.

Στο θεμα σου,ας απαντησουν οι παλιοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω ξερω ξερω ' date=' το θεμα εχει ξανασυζητηθει, η

7) το χρωμα midnight wine η black ,με ενα white pearl pickguard ....

Μ Ε Τ Ρ Ε Λ Α Ι Ν Ε Ι !!!!!

 

σας ακουω.....[/quote']

Γεια χαρα,εχω τη ΜΙΜ σε αυτο ακριβως το συνδυασμο,αν θες να τη δεις ακριβως μου λες να ποσταρω φωτο.

Στο θεμα σου,ας απαντησουν οι παλιοι....

 

θα με βοηθουσε να την εβλεπα.thnx man :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα παίξει με μια highway πριν απο αρκετό καιρό, όταν η Fender τις είχε πρωτοβγάλει. Ωραία κιθάρα για τα λεφτά της ηχητικά, με ενόχλησε όμως η ποιότητα στο μπράτσο της κυρίως. όρισμένα τάστα ήταν λίγο αιχμηρά στις άκρες. Πέραν αυτού ολα οκ. Ίσως βέβαια να ήταν και μεμονωμένη περίπτωση. Με ένα καλό σετάρισμα πάντως και διορθώσεις σε τέτοιες μικροατέλειες από έναν καλό μάστορα το όργανο θα ήταν οκ. Πιστεύω ότι αξίζει για τα λεφτά της. ( 666¤??? :twisted: )

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα παίξει με μια highway πριν απο αρκετό καιρό' date=' όταν η Fender τις είχε πρωτοβγάλει. Ωραία κιθάρα για τα λεφτά της ηχητικά, με ενόχλησε όμως η ποιότητα στο μπράτσο της κυρίως. όρισμένα τάστα ήταν λίγο αιχμηρά στις άκρες. Πέραν αυτού ολα οκ. Ίσως βέβαια να ήταν και μεμονωμένη περίπτωση. Με ένα καλό σετάρισμα πάντως και διορθώσεις σε τέτοιες μικροατέλειες από έναν καλό μάστορα το όργανο θα ήταν οκ. Πιστεύω ότι αξίζει για τα λεφτά της. ( 666¤??? :twisted: )[/quote']

 

υποθετω πως οι upgrade δεν θα εχουν αυτα τα προβληματα - και νομιζω οτι διορθωνονται -

 

για αμερικανα σε τιμη μεξικανας νομιζω οτι ειναι σουπερ. περιμενω ομως εναγωνιως τους "ειδικους" ....

ουφ...δεν θα κοιμηθω αποψε...σκοφτομαι συνεχεια...

 

οξεια g.a.s. itida .... :lol: :lol: :lol: 8) :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ spimav_z, εσυ δεν ειχες παρει και την vintage white της rockinger? τι την εκανες? την τελε την εδωσες ε? κριμα ρε γαμωτο, δεν σε προλαβα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://i109.photobucket.com/albums/n47/gigantas/Mystrat.jpg

 

Καλη τυχη με το θεμα σου :wink:

 

Aυτη ειναι τρέλα! Αν και δεν με τρελαινουν οι strat γενικα, αυτη την κιθαρα θα την χτυπαγα χωρις δευτερη σκεψη!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου