Προς το περιεχόμενο

new stratocaster στον οριζοντα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα Σπύρο.

Είδα αργά το πόστ σου, αλλά είπα να ποστάρω το πρωί, για να παρατείνω την αγωνία σου χεχεχε (οχι ρε συ απλά νύσταζα)!

Λοιπόν, εγώ θα λάβω υπ' όψη κατ' αρχήν ότι παίζεις επαγγελματικά σε μαγαζί, οπότε αυτά που θα γράψω πιστεύω να σε βοηθήσουν.

Από την στιγμή λοιπόν που έδωσες τα "συναρμολογούμενα" για τον Α ή Β λόγο, και ψάχνεις σε Fender strat κάτι καλό και αξιόπιστο, δυστηχώς είναι μονόδρομος ή deluxe, ή σε τελευταία ανάλυση μία standard. Γιατί το λέω αυτό. Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 3-4 χρόνια πάνω από 20 κιθάρες. Είχα και την προηγούμενη highway one fat strat, και έχω παίξει και την καινούργια αλλά με 3 μονούς. Η highway 1 με τον διπλό είχε Alnico II μονούς και τον atomic Hum στο bridge. Ηταν καλοί μαγνήτες για το επιπεδό της αλλά θα τους χαρακτήριζα "ψόφιους" από την άποψη ότι είχαν εξαιρετικά vintage προσανατολισμό, και δεν έκαναν για πιό μοντέρνα πράγματα. Η νέα Highway 1 έχει Alnico III και τα poles είναι stagered στη ίδια ευθεία. Εμένα πάλι δεν μου έκαναν εντύπωση. Είναι αρκετά πρίμοι, και τα μεσαία τους δεν μου είπαν κάτι.... η νέα higway1 είναι μιά πιό γυαλισμένη εκδοχή της προκατόχου της, στην entry level κατηγορία της American strat. :wink:

Το μπράτσο της, θέλει διαρκώς να το περνάς με κάποιο κερί - γυαλιστικό γιατί είναι ενοχλητικά ξερό το rosewood. Αυτό για εσένα που θα παίζεις κάτι ώρες θα σε εκνευρίσει.έχει όοοοολα τα καλά "οπτικά" καλούδια και είναι εξαιρετικό deal για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για μεξικάνα. Παίζει ροκ μπλούζ, την κουβαλάει στις πρόβες, δεν τον ενδιαφέρει αν θα τη κτυπήσει κ.τ.λ.

Εσύ όμως που θες πιό "ζωντανούς" μαγνήτες για την δουλειά που κάνεις με περισσότερη έξοδο και "απόκριση" , απλά πιστεύω κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι δεν σου κάνει. Παρατήρησε όλους τους συναδέλφους σου στα μαγαζιά, ή στα κανάλια σε αυτά τα "πάρτυ της ζωή σου" στην "υγειά σας" κτλ.... (αυτά μωρέ που κουβαλάνε όσους είναι με το 1 πόδι ξέρεις τώρα :lol: :lol: :lol: :lol: ) όσοι κιθαρίστες από αυτούς παίζουν με στρατ στις μπάντες αυτές παίζουν κυρίως με strd ή deluxe. (αν και έχω δεί κανα 2-3 με vintagιές 70s).

Αυτό στο λέω για πιό λόγο. Επειδή η deluxe είναι μία κιθάρα καθαρά μοντέρνου σχεδιασμού από την fender έχει καλοδουλεμένα και καλοβαλμένα με εξαιρετική λεπτομέρια τάστα, το νατ είναι απιστευτα καλά ρυθμισμένο, έχει LOCK TUNERS από μαμά άρα ΣΥΝ 1! για σένα που παίζεις όλο το βράδυ και θέλεις να είσαι in tune, το μπράτσο της είναι modern C και πιστεψέ με τρέχει απίστευτα!! ενώ από την άλλη είναι τρελά ξεκούραστο για ακκόρντα με τις ώρες! Μην ακούς για τους μαγνήτες ότι και καλά είναι μάπα είναι έτσι είναι γιουβέτσι στην deluxe. Την είχα πάνω από χρόνο και σε πληροφωρώ ότι σε οποιονδήποτε λαμπάτο ενισχυτή την έβαλα κάθε άλλο παρά μάπα ήταν οι μαγνήτες της. Έφτιαχνες γρήγορα καλό ήχο, ισσοροπημένο, και πάνω από όλα γεμάτο, για να παίξεις από Jaz μέχρι Δημοτικό. Στα καθαρά δεν "έξυναν" και στα βρώμικα ήταν "ζεστοί". Βέβαια μιά μικρή "μουντάδα" σε κάποιες ρυθμίσεις θα την παρατηρήσεις εύκολα, αλλά who cares όταν δεις ότι η δουλειά σου βγαίνει ακέραια!!!

Σε στάνταρντ πάλι τα πράγματα είναι λίγο πιό cool αλλά και πιό προσιτά (μιάς και η τιμή της deluxe ξεφευγει μεν από τα 700 που θες να δώσεις και το σέβομαι, αλλά από την άλλη καλύτερα πιστεύω λίγη υπομονή και 1200 ή 1000 μίας strd, παρά 700 και να ανακαλύψω ότι δεν μου κάνει καθόλου!). Προσιτά από την άποψη ότι κοστίζει λιγότερο, αλλά έχει πλεονεκτήματα όπως πολύ καλύτερους (και το εννοώ!) μαγνήτες από την higway 1, καλύτερα ηλεκτρικά, καλύτερα κομμένο νατ, καλύτερο μπράτσο, καλύτερα κλειδιά, ακόμα και η "παρεξηγημένη" γέφυρα της strd αποδίδει καλύτερα από αυτή της highway 1 κτλ κτλ...

Βέβαια όλα αυτά που σου λέω τα έχω δει άπειρες φορές δοκιμάζοντας και τις 10 στρατ μου στο studio στις πρόβες όπου για να φτιάξεις αυτό που θέλεις ξεκινώντας το rig με βάση το όργανο και μετά τα υπόλοιπα (εφέ amps κτλ) θέλει και χρόνο και προσπάθεια, μέχρι να καταλάβεις τι τελικά είναι αυτό που σε εξυπηρετεί. εγώ για παράδειγμα με την 40th aniversary strd strat και την American Fat strat είμουν απλά τρελλά ικανοποιημένος. Με τίποτε λιγότερο. :wink: ότι διαφορετικό και να δοκίμασα απλά ήταν χάσιμο χρόνου.

Τώρα αν θες μιά higway 1 να γουστάρεις its ok! Αν θές μία κιθάρα για τον "αγώνα" μην το σκεφτείς για κάτι λιγότερο!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες.το θεμα των ηλεκτρικων το σκεφτηκα τελευταιο διοτι αν παρω highway , θα εβαζα κατευθειαν τους haeusell πανω.αυτους που εχω στην στρατ μου η τους 57/62 καλυτερα , για αλλαγη.

 

απο κει και περα , το μπρατσο ειναι οντως τοσο χαλια σε σχεση με μια standard? :roll: :roll:

 

δεν θελωνα χαλασω πολλα γμτ.... :cry:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Σπύρο το μπράτσο είναι λίγο πιό χάλια (παικτικά πάντα και στην αίσθηση) από αυτό που μόλις φαντάστηκες! :wink: πολύ "ξερή!" ταστιέρα! Καμιά φορά νιώθεις να κολλάει το χέρι! Belive me.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια μπορεις να κανεις και κατι πιο εξυπνο και οικονομικο

 

ks002.jpg

 

να παρεις δηλ. ενα ετοιμο κιτ της Rockinger που εχει την τρυπα του trusrod στην πανω μερια (αν και ποτε μου δεν καταλαβα γιατι ειναι τοσο δυσκολο να ρυθμισεις το μπρατσο με το παραδοσιακο τροπο μια και ΔΕΝ χρειαζεται να βγαλεις το pickguard & τους μαγνητες 8O αλλα ΜΟΝΟ ΝΑ ΞΕΒΙΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ... :lol: εξαλλου ενα laminated rw μπρατσο αντε να χρειαζεται ρυθμιση 1 φορα το χρονο......σιγα τα ωα δηλαδη....),εξαιρετικους μαγνητες απο τη μαμα της ( η απλα σε αυτη την τιμη βαζεις οτι μαγνητες θελεις) & την γνωστη απιστευτη ποιοτητα που ...ολοι ξερουμε & ολοι εμπιστευομαστε...:)

 

παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη οι καλυτερες Fender αυτη τη στιγμη στην αγορα ειναι αυτες....οτι αλλο βγαζει η Fender απλα δεν "πιανει μια" μπροστα τους απο την αποψη τιμης/αποδοση...... :wink:

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0141100372

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0141102344

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0141502389

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν ειναι για ροκινγκερ , δεν εχω προβλημα αλλα:

απ οτι καταλαβα οπου καινα παω να μου τη σεταρουν μου ελενε ολοι "πηγαινε στο μαγαζι που την αγορασες" μονος μου τελικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...

 

2)θελω το logo gmt..

 

3) αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα στην ροκινγκερ ( black kit) και την classic player 50s / 60s τι θα διαλεγατε και γιατι???

 

μπερδευτηκα παλι γμτ.....ουφ... :cry: :roll: :cry: :roll: :? :cry: :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι για ροκινγκερ , δεν εχω προβλημα αλλα:

απ οτι καταλαβα οπου καινα παω να μου τη σεταρουν μου ελενε ολοι "πηγαινε στο μαγαζι που την αγορασες" μονος μου τελικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...

 

Γιατι και με τη Fender που θα σου ερθει τα ΙΔΙΑ δεν θα σου πουν?Μη μου πεις οτι περιμενεις να σου ερθει....σεταρισμενη... :lol: :lol:

 

2)θελω το logo gmt..

 

απο...logo να φανε και οι κοτες.. :lol:

 

 

3) αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα στην ροκινγκερ ( black kit) και την classic player 50s / 60s τι θα διαλεγατε και γιατι???

 

την classic player γιατι με την τρελλα & το αγχος που κουβαλας :lol: :lol: παλι σε λιγο καιρο θα τη ΔΩΣΕΙΣ οποτε παρε κατι που θα μπορεις να δωσεις ΕΥΚΟΛΑ (αλλη μεταπωλητικη αξια εχει η Fender & αλλη η Rockinger) ασε που οι CP εχουν ΘΕΪΚΑ ΜΠΡΑΤΣΑ!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gmt...

 

ειναι "μειον" ισως τα 21 ταστα...(???) -τι να κανω ειμαι ψειρας λιγο....-

 

αν ειναι θα παρω την 50s διοτι ειναι μαγνηταρες οι 57/62 και οι 69ρηδες ΔΕΝ ειναι rw/rp...

 

το χρωμα ομως της 60 μου αρεσει ενω της 50 -ΚΑΘΟΛΟΥ...

 

ειμαι π ο λ υ α ρ ρ ω σ τ ο ς - βοηθεια... :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι "μειον" ισως τα 21 ταστα...(???)

 

ε,οχι και μειον..ΣΥΝ ειναι ,μεγαλυτερη ΑΗΔΙΑ απο Fender με 22 :twisted: ταστα δεν υπαρχει.... :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι θέμα οπτικό είναι θέμα καθαρά χρηστικό η ταστιέρα με τα 22 τάστα. Πολλοί μουσικοί χρειάζονται και τα 22 για αυτά που παίζουν, ακόμα αποζητούν και τα 24 σε άλλα brands ηλεκτρικών κιθάρων. Ο Roth π.χ που είναι και σεβαστή "παλιοσειρά" στο κάστομ μοντέλο του έχει 37!!!!!!!!!!!! 8O 8O 8O

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου