Προς το περιεχόμενο

Σκυλος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα ξεκινά απ'το σημείο οπού υπάρχουν αδέσποτα, και πάρα πολλά μάλιστα...

 

ΑΛΛΑ, τα αδέσποτα αποτελούν και πρόβλημα!

 

...

 

Απλα σημειώνω ότι τα αδέσποτα αποτελούν πρόβλημα!

 

Θα διαφωνήσω φίλε μου. Το πρόβλημα δεν είναι οτι υπάρχουν αδέσποτα, το πρόβλημα είναι οτι υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι". Δηλαδή τι πρέπει, να έχουν όλα τα σκυλιά σπίτι; Η φύση του ζώου δεν είναι απαραίτητα το έχει ένα σπίτι και έναν άνθρωπο να το προσέχει. Ο άνθρωπος έχτισε τις πόλεις και έβαλε παντού τσιμέντο και δρόμους και ουσιαστικά στέρησε και πήρε από αυτά τα ζώα το περιβάλλον τους με αποτέλεσμα αυτά να επιβιώνουν και όχι να ζουν (μπορεί να το πάω μακριά και να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά...). Παιδιά το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει σεβασμός προς τα ζώα από τους ανθρώπους όταν ήδη από το δημοτικό τα παιδιά δεν μαθαίνουν να σέβονται τα ζώα και βλέπεις τα παιδάκια να κάνουν χίλιες δύο μαμακίες με αδέσποτα ζώα και οι γονείς τους να τα κοιτάζουν που παίζουν και να μην κάνουν τίποτα και αν το σκυλάκι νευριάσει και γυρίσει και δαγκάσει το παιδάκι τότε ποιός ξέρει τι θα έχει να αντιμετωπίσει από τους γονείς του "καημένου" του παιδιού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φύση του ζώου δεν είναι απαραίτητα το έχει ένα σπίτι και έναν άνθρωπο να το προσέχει.

 

και ομως ΑΥΤΗ ακριβως ειναι η φυση του (και αντιστροφα να προσεχει τον κυριο του) ο σκυλος ΔΕΝ ειναι αγριο ζωο αλλα ΟΙΚΟΣΙΤΟ και η φυσιολογικη του κατασταση ειναι να ειναι ΜΟΝΟ μαζι με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (αλλωστε ακομα και τα αδεσποτα ερχονται κοντα σου αναζητωντας την παρεα σου).

 

ειχα,εχω και θα εχω σκυλια για ολη μου τη ζωη,αλλα οντως το φαινομενο των αδεσποτων σκυλιων (για το οποιο οφειλονται ΜΟΝΟ οι ανθρωποι και οι απιστευτη ανευθυνοτητα τους) ειναι  τραγικο (και απαραδεκτο)

 

Ο άνθρωπος έχτισε τις πόλεις και έβαλε παντού τσιμέντο και δρόμους και ουσιαστικά στέρησε και πήρε από αυτά τα ζώα το περιβάλλον τους με αποτέλεσμα αυτά να επιβιώνουν και όχι να ζουν

 

κανεις λαθος τα σκυλια απλως τον ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ σε αυτο το περιβαλλον. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως ΑΥΤΗ ακριβως ειναι η φυση του (και αντιστροφα να προσεχει τον κυριο του) ο σκυλος ΔΕΝ ειναι αγριο ζωο αλλα ΟΙΚΟΣΙΤΟ και η φυσιολογικη του κατασταση ειναι να ειναι ΜΟΝΟ μαζι με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (αλλωστε ακομα και τα αδεσποτα ερχονται κοντα σου αναζητωντας την παρεα σου).

Ναι ρε παιδί μου συμφωνώ οτι τα σκυλιά θέλουν τη φροντίδα του ανθρώπου αλλά όχι και το οτι είναι ο αυτοσκοπός τους όταν σε πλησιάζουν η παρέα σου. Ίσως η ανάγκη για φαΐ, ναι. Σου το λέω γιατί συμμετέχω στον Σύλλογο Φιλόζωων εδώ στα Γιαννιτσά και έχω δει αρκετές συμπεριφορές αυτών των ζωών. Δεν θέλω να το παίξω ειδικός, άλλωστε ούτε εγώ ούτε εσύ μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά ποιά είναι η φύση αυτού του ζώου ούτε τι είναι φυσιολογικό και τι όχι. Επίσης και η αγελάδα είναι οικόσιτο αλλά δεν έχει ανάγκη τον άνθρωπο για να ζήσει.

 

κανεις λαθος τα σκυλια απλως τον ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ σε αυτο το περιβαλλον. ;)

Ναι αλλά όσο ανήκει στον άνθρωπο αυτό το περιβάλλον ανήκει και σε αυτά τα ζώα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα,εχω και θα εχω σκυλια για ολη μου τη ζωη,αλλα οντως το φαινομενο των αδεσποτων σκυλιων (για το οποιο οφειλονται ΜΟΝΟ οι ανθρωποι και οι απιστευτη ανευθυνοτητα τους) ειναι  τραγικο (και απαραδεκτο)

 

+1  μεγαλωσα παρεα με σκυλια, εχω και θα εχω.

 

Δυστυχως πολλα κακομαθημενα μουλικα που βαριουνται το "Δωρο Χριστουγεννων" γιατι 'λερωνει' και τρωει τα υπολοιπα παιχνιδια απαιτουν απο τα ζοντοβολα που εχουν για γονεις να τα διωξουν. Αλλωστε το hype της ταδε Χαζοχολυγουντιανης ταινιας με σκυλακια περναει γρηγορα και παμε στο επομενο (ψαρι, γατα...  σε λιγο ισως και ανθρωπο).

 

Βεβαια το ιδιο συμβαινει πολλακις και με ενηλικες. Παιρνουν το χαριτωμενο κουταβι που τους κοιταει παραπονεμενα απο τη βιτρινα του petshop, αλλα μολις δουν οτι γαυγιζει πολυ και "τα κανει" παντου δεν βολευει αλλο και το παρατανε, το πετανε ουσιαστικα με την ιδια ευκολια που ανοιγουν το παραθυρο και αδειαζουν το τασακι απο το αυτοκινητο μεσα στη μεση του δρομου (και ο καδος ειναι στα 2 μετρα πιο κατω).

 

Σε εναν κοσμο που ολα πουλιουνται και ολα αγοραζονται, ειναι λογικο ( :o  >:( ) να βλεπουμε τετοια πραγματα.

 

Ας μην αρχισουμε και τα περι Δημων και περι μεριμνας αδεσποτων...

 

 

Αν ζούσε στην Αίγυπτο θα του κάναν ότι ακριβώς έκανε στο ζώο......

 

...αυτοι οι νομοθετες δεν μπορουν να περασουν κι απο τα μερη μας για λιγο?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

αλλα οντως το φαινομενο των αδεσποτων σκυλιων (για το οποιο οφειλονται ΜΟΝΟ οι ανθρωποι και οι απιστευτη ανευθυνοτητα τους)

...

 

+1..ορθώς διευκρινίσθηκε αυτό....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο εν λογω σκυλακος εχει και ωραιο ονομα....

 

Leo  ;)

 

μακαρι να γινει καλα και ο ...δημιος του  >:( να το βρει απο 'κει που πρεπει.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο ...δημιος του  >:( να το βρει απο 'κει που πρεπει.

 

Νομίζω οτι ο δήμιος ή δήμιοι αξίζουν κάτι τέτοιο , σίγουρα θα τους μείνει αξέχαστο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ddxiEq5rOQA

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα διαφωνήσω φίλε μου. Το πρόβλημα δεν είναι οτι υπάρχουν αδέσποτα, το πρόβλημα είναι οτι υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι". Δηλαδή τι πρέπει, να έχουν όλα τα σκυλιά σπίτι; Η φύση του ζώου δεν είναι απαραίτητα το έχει ένα σπίτι και έναν άνθρωπο να το προσέχει. Ο άνθρωπος έχτισε τις πόλεις και έβαλε παντού τσιμέντο και δρόμους και ουσιαστικά στέρησε και πήρε από αυτά τα ζώα το περιβάλλον τους με αποτέλεσμα αυτά να επιβιώνουν και όχι να ζουν (μπορεί να το πάω μακριά και να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά...). Παιδιά το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει σεβασμός προς τα ζώα από τους ανθρώπους όταν ήδη από το δημοτικό τα παιδιά δεν μαθαίνουν να σέβονται τα ζώα και βλέπεις τα παιδάκια να κάνουν χίλιες δύο μαμακίες με αδέσποτα ζώα και οι γονείς τους να τα κοιτάζουν που παίζουν και να μην κάνουν τίποτα και αν το σκυλάκι νευριάσει και γυρίσει και δαγκάσει το παιδάκι τότε ποιός ξέρει τι θα έχει να αντιμετωπίσει από τους γονείς του "καημένου" του παιδιού.

Φίλε μου,

 

Θα σε παρακαλούσα, επόμενη φορά που θα με κάνεις quote, να κάνεις όλες τις φράσεις και όλο το νόημα και όχι να πατήσεις σε ότι σε βολεύει για να βγεί άλλο πρόβλημα.

 

Τελικά ένα σκυλί, που δεν έχει σπίτι, μπορεί να έχει κάποια ασθένεια και τριγυρίζει ένα... δημοτικό σχολείο μπορεί να είναι πρόβλημα! Είπα και πριν ότι ΔΕΝ είναι λάθος του σκύλου φυσικά αλλά τον ανεγκέφαλων που τα παρατάνε στους δρόμους και της έλειψης κάθε είδους ελέγχου που υπάρχει στη χώρα μας.

 

Τώρα να με παρουσιάαζεις ότι για κάποιο λόγο μισώ τα σκυλια΄, δε μου πολυ αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γεννάται το ερώτημα. Άμα τον πιάσεις τον καριόλη, του ρίχνεις το ίδιο οξύ του μαλάκα και να τον αφήσεις να πεθάνει στο δρόμο;;; ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου