Προς το περιεχόμενο

JOHN FRUSCIANTE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον εν λογω κιθαριστα, το ηξερα μονο ως μελως των red hot chili peppers (ελληνιστι MΠOYKOBO..).

διαβαζοντας posts στο noiz, εψαξα την solo καριερα του και επαθα την πλακα μου! ειναι τοσο λιτος και εμπνευσμενος που με ξετρελλανε η μουσικη του. νομιζω οτι αυτος ο ανθρωπος δινει ωθηση σε ολους μας να γραψουμε μουσικη, καθως κομματια του οπως το "murderers", "regret"(!!!!!!!!!) και αλλα, μας διδασκουν οτι δεν χρειαζεται να γραψεις κατι πολυπλοκο για να ειναι καλο. δεν ξερω, αλλα αυτος ο ανθρωπος "εκατσε γαντι" στο αυτι μου, ισως γιατι η απλοτητα και η μεστοτητα ειναι αυτο που ψαχνω να ακουσω.

θα ηθελα να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας για τον εν λογω καλλιτεχνη και ως κιθαριστα αλλα και ως τραγουδοποιο γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω οτι γράφει κομματάρες...αλλα ειλικρινά....live...μαλλον επειδη είναι λιώμα είναι πολύ κακός.... στο live at Hydepark..τα σόλα του είναι μηδενικά και out of tune...καλα και μην σχολιάσουμε τις φοβερες δηλώσεις στο Total Guitar...δεν πιάνω στα χέρια μου οποιοδήποτε όργανο που είναι κατασκευασμένο μετα το '65!!!!! ασχολίαστο!

καλά μην πουμε τα live back vocals...πολυ γέλιο...κρίμα φοβερός τραγουδοποιός.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα τωρα,με εξαιρεση τον Flea & τον Chad Smith οι Peppers δεν φημίζονται και για τη σταθερη τους απόδοση ζωντανά.

Που να ακούσεις & τον τραγουδιστή... :lol:

Πάντως αν και τωρα τελευταια επαναλαμβανουν τους εαυτούς τους ειναι μεγαλη μπάντα.

Ο Frusciante παίζει με πολύ οικονομία & γούτσο (παρόλο που εχει ΤΡΟΜΕΡΗ τεχνική) & για αυτο μου αρέσει (ειδικά ύστερα απο τη κακόγουστη ηχητική μεταλλάδικη ταλαιπωρία που μας υπέβαλλαν με τον NAVARO :twisted: )

Πάντως για να τον υπερασπιστω για το live μερικες φορές το sloppy στυλ του είναι επίτηδες έτσι,φαινεται sloppy αλλα δεν είναι :wink:

 

οσο για τις κιθαρες πριν το 65 τι να πει ο καυμενος υστερα απο τοση πρεζα που εχει φαει ξεχναει οτι εγραψε το προσωπικο του ΕΠΟΣ του (Blood sugar Red magic) με μια στοκ γιαπωνεζικη στρατ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φρόνημα γιατί διάβασα πολλά "χαζά" στο θέμα αυτό.

1. Πότε δεν παίζει τα σόλα του ίδια, και ο άνθρωπος ενω μπορεί να σου κατεβάσει παπαδες στην κιθάρα προτημάει να είναι λιτός και ωραίος χωρίς να κουράζει. Out of tune δεν είναι έλεος μην τρελαθούμε.

2. Ο άνθρωπος έχει γεννηθεί για να γράφει μουσική. Έχει κυκλοφορίσει 9 σολο album μέσα σε 3 χρόνια από τα οποία 2 τζάμπα μέσω internet. Το πόσο λιτός είναι το βλέπεις στις παραγωγές του, απλές και χωρίς κορδέλες και ηχητικές σάλτσες.

3. Το blood sugar δεν είναι ηχογραφημένο με japan stratocaster και έχω αποδήξεις photo και video από τις ηχογραφήσεις. Ο frusciante δεν δήλωσε ότι δεν θα έπιανε κιθάρα μετά απο του 65, δήλωσε ότι δεν έχει κιθάρα μετά του 65. Γενικά ο άνθρωπος ζεί στα 60 ακόμα γι αυτό κι όλας μπορεί να κάνει αυτό το εκπληκτικό πάντρεμα με το τώρα.

4. Η απόδοση των Peppers live μετά το californication είναι εκρηκτική. Τους έχω δεί ζωντανά 2 φορές, και η ενέργεια που ρέει είναι απερίγραπτη. Ο Anthony Kiedis εχει βελτιωθεί πάρα πολύ μετα το By The Way στην φωνή.

5. Γενικά είναι πολύ παρεξηγημένο group, επιδή έχει περάσει τόσα σκατά, αλλά το επόμενο album που θα έρθει μετα το καλοκαίρι θα τους καθιερώσει για πάντα. Έχω ακούσει 2 demo κομμάτια μέσω του funclub και έχω μείνει....

Πώ έγινα πολύ δικηγόρος, sorry αλλά δεν μπορώ τις οργιάζουσες φήμες για μια μπάντα που αγαπώ τόσο πολύ.

 

Υ.Γ. Ετοιμάζω επίσημο Ελληνικό fun club των Red Hot Chili Peppers με την υποστίριξη του Rockinfreakapotamus, του επίσημου fun club, και του Blackie Dammet πατέρα του Anthony Kiedis. Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Το blood sugar δεν είναι ηχογραφημένο με japan stratocaster και έχω αποδήξεις photo και video από τις ηχογραφήσεις. Ο frusciante δεν δήλωσε ότι δεν θα έπιανε κιθάρα μετά απο του 65, δήλωσε ότι δεν έχει κιθάρα μετά του 65. Γενικά ο άνθρωπος ζεί στα 60 ακόμα γι αυτό κι όλας μπορεί να κάνει αυτό το εκπληκτικό πάντρεμα με το τώρα.

 

εχεις δίκιο παρασύρθηκα απο το βίντεο του Give it Away οπου παίζει με μια γιαπωνέζικη (η American Std?)

 

ειναι παντως ΤΡΟΜΕΡΟΣ κιθαριστας & εχει κατα τη γνωμη μου τον καλύτερο strat-Marshall ηχο που εχω ακούσει ποτε :wink:

 

ο τραγουδιστής πάντως είναι παραφωνίξ (αλλα να σου πω δεν με ενοχλεί καθόλου,πανκ κατα βαση παίζουν οι άνθρωποι!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flea με παρεξήγησες λατρεύω REd HoT. !!!! απλά ειλικρινά σε μερικά σημεία στα live παίζει κάτι πολύ "λάθος". Για την τεχνική του δεν μπορώ να καταλάβω εάν έχει... :roll:

πάντως γράφει κομματάρες...τα προσωπικά του ομολογώ δεν τάχω ακούσει...θαπρεπε μάλλον...

οσο για την καθιέρωση...νομίζω ότι μετά το Californication... είναι πλέον καθιερωμένη και αναγνωρίσιμη μπάντα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου