Προς το περιεχόμενο

πιάνιστας ψάχνει για κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

;D

 

Σοβαρά το λέω, δε κάνω πλάκα!

 

Παίζω πιάνο, αλλα γρατζουνάω και μια κιθάρα. Να ξοδέψω ΠΟΛΛΑ χρήματα, δεν παίζει, δεν υπάρχει περίπτωση.

 

ΑΛΛΑ, αφού τα παίζω τα ακόρντα και κάνω πλάκα (ξέρω τις νότες τέλος πάντων, τι στο καλό, δεν έμεινα στα τάστα  ;D), είπα μπας και πάρω καμμιά κιθάρα:

 

Την θέλω για:

 

Α. Να ηχογραφώ στον Η/Υ. Καλό θα ήταν να κοτσάρω το input jack και να πιάσω και ένα guitar amps emulator, ή κάτι τέτοιο και να τελειώνω. Να μπλέξω με amps και μικρόφωνα και λοιπά, δεν υπάρχει λόγος. Ουδέν χώρος, ουδέν θέληση.

Β. Απο την άλλη, γουστάρω τον ήχο μιας "απλής" ακουστικής. Παίζεις και σε μια παρέα, παίζεις και μόνος σου σιγά σιγά, δε θέλει την ενίσχυση, που πάει στην ηλεκτρική by default!

 

Άρα: Ακουστική ή Ηλεκτρική.

 

Επίσης:

 

1. Για ηχογράφιση (είμαι σίγουρος ότι υπάρχει θέμα, αλλά άντε, βοηθήστε με λίγο, μιας και είμαι πιανίστας  :D), στον Η/Υ, τι τέλουμε; Θέλει κλασσική προενίσχυση, όπως ένα μικρόφωνο, ή κάτι άλλο;

2.  Με 300 ευρώ πάνω κάτω (κάτω, please?) παίρνει κανείς κάτι καλό; Όχι μάπα εντελώς; Η μάρκα με αφήνει παγερά αδιάφορο! Δε πα να είναι Gibder ή Fenson ;D. Το νόημα να έχει κάτι που να μπορώ να πω "εεεε καλά ακούγεται" (ειμαι και άσχετος απο τον ήχο, μιας ΞΕΡΗΣ κιθάρας, στη μίξη, οκ, αλλά πιο πρίν, στα ομά);

3. ΠΟΥ αγοράζουμε στο μεγάλο χωρίο (Αθήνα); Πάλι ΝΑΚΑ;

 

Είμαι σίγουρος ότι θα πετάξει το θέμα (ελπίζω τουλάχιστον και ευχαριστώ για τις συμβουλές προκαταβολικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δίνεις 155€ και παίρνεις μια Squier* Strat (ή Tele) σαν αυτή:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_rw_mr.htm

 

178289.jpg

 

Δίνεις κι άλλα 149€ και παίρνεις έναν Roland Cube, που έχει και εφφε για να γουστάρεις αλλά και είσοδο ακουστικών για να μην ενοχλείς τη νύχτα, αλλά και recording output:

http://www.thomann.de/gr/roland_cube_20x.htm

 

151665_800.jpg

 

 

Και είσαι παshιάς στα Γιάννενα!!! ;D

 

 

 

*χρώματα υπάρχουν πολλά δόξα τω θεώ ;) Έβαλα το C.A.R. επειδή είναι το αγαπημένο μου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ηλία ΕΣΧΟΣ!

 

ΜΕ έβγαλες 4 ευρώ παραπάνω απο το budget! Απαράδεκτο!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

(μάλλον θα ανέβω προς Γιάννενα την πρωτοχρονιά, στον κουμπάρο μου, άρα τα λέμε, έτσι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις με ακουστική. με 300 ευρώ για ακουστική, μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά αξιόλογο από το thomann ή κάποιο άλλο ιντερνετομάγαζο... αν πας σε μαγαζί εδώ, θα σου πιάσουν τον κ#λο... παρ'όλα αυτα μπορείς να πας να δοκιμάσεις κάποια να δεις αν σου αρέσει, και μετά να την παραγγείλεις (κακία, αλλά ας χρέωναν λιγότερο ;D) Δυστυχώς η ακουστική είναι one shot, οπότε δεν πρέπει ποτέ να πας στα τυφλά. φρόντισε να είναι άνετη, γιατί αν δεν είναι θα κουράζεσαι πολύ εύκολα λόγω όγκου... φρόντισε επίσης να έχει cutaway...

 

μία ωραία πρόταση είναι αυτή ας πούμε... αλλά πρέπει πρώτα να τις δοκιμάζεις, ΠΡΕΠΕΙ!!!

 

http://www.thomann.de/gr/takamine_eg260c_bk.htm

 

και όχι, αν πας για ηλεκτρική, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟΚΑΣΤΕΡ!!!

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ έβγαλες 4 ευρώ παραπάνω απο το budget! Απαράδεκτο!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Θα στα δώσω εγώ ;D

 

 

(μάλλον θα ανέβω προς Γιάννενα την πρωτοχρονιά, στον κουμπάρο μου, άρα τα λέμε, έτσι;)

 

Εννοείται...;)

 

και όχι, αν πας για ηλεκτρική, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟΚΑΣΤΕΡ!!!

 

Φιρί φιρί το πας για αρνητικό κάρμα...;D  :-*

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όχι, αν πας για ηλεκτρική, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟΚΑΣΤΕΡ!!!

Επειδή...;;; ???

 

Δεν είναι όμορφη, δεν είναι ευέλικτη, δεν είναι βολική, σκοτώνουν σκίουρους για να τις φτιάξουν μήπως; ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιρί φιρί το πας για αρνητικό κάρμα...;D  :-*

 

 

Δεν είναι όμορφη, δεν είναι ευέλικτη, δεν είναι βολική, σκοτώνουν σκίουρους για να τις φτιάξουν μήπως; ::)

 

Deja Vu...  ::)

 

και όμορφη και ευέλικτη είναι, αλλά βολική προσωπικά δεν τη βρήκα... και ξέρω και πιο όμορφες και βολικές και ευέλικτες... πάλι πάτε να με φάτε όμως... απλά εγώ όσους ξέρω να ξεκίνησαν με στρατ, το μετάνιωσαν... και τους δικαιολογώ...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάνει BZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ;D

 

και όμορφη και ευέλικτη είναι, αλλά βολική προσωπικά δεν τη βρήκα...

 

Αν μη τι άλλο...οι strat ΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ για τη βολικότητά και την εργονομία τους.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Madara, θα ήθελα να μου παραθέσεις μια κιθάρα που είναι πιο βολική και πιο ευέλικτη από μια Strat αφού λες ότι έχεις τέτοιες υπόψιν. Σοβαρά το λέω, θα σωθεί κόσμος με κάτι τέτοιο.

 

Γενικά όμως, να ξέρεις ότι οι αφορισμοί ποτέ δεν έκαναν καλό σε μια συζήτηση. Ειδικά όταν αφορίζεις την πιο δημοφιλή κιθάρα στον κόσμο (δεν το έβγαλα από το μυαλό μου αυτό).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο πακετάκι που πρότεινε ο Ηλιας.

 

To recording out του roland είναι αξιοπρεπέστατο και οι ήχοι του πάρα πολύ ωραιοι επίσης.

 

 

Οσο για το οτι οσοι ξεκινάνε με strat απογοητέυονται, λογικότατο είναι, έχετε δει κανέναν που παίζει πάνω απο 1 χρόνο και να παίζει ακομα με strat?Αφου βουίζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου