Προς το περιεχόμενο

wavelab clipping problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλη την παρέα.

 

ΈΧΩ ΈΝΑ ΠΕΡΊΕΡΓΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ με το wavelab, original.

 

Αφού κάνω rendering, το νέο αρχείο έχει έντονα clips...και μόνο στο δεξί κανάλι!!!

Αυτά τα clips δεν έχουν σχέση με bit και sample rates εισαγωγής και εξαγωγής. Έκανα διάφορα τεστ μήπως κάτι τέτοιο το επιρρέαζε αλλά τίποτα.

 

WAV μπαίνει WAV βγαίνει.

 

Επίσης, δεν είναι κάτι σε σχέση με το buffer level της κάρτας...το κοίταξα.

 

Ακόμη, τα clips δεν έχουν σχέση με ένταση και peaks συχνοτήτων..το κάνει όπως και να έχει.

 

Τα ακουστικά,τα monitors και τα καλώδια είναι ΟΚ και γενικά αυτό το πρόβλημα μόνο εδώ παρουσιάζεται.

 

Όλα τα plug-ins είναι original και το pc δυνατό και optimized μόνο για μουσική.

 

Κανείς καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια έκδοση του Wavelab είναι; Επίσης, αυτό το φαινόμενο παρατηρείται ανεξάρτητα από το φορμά στο οποίο κάνεις το rendering ή παρατηρείται μόνο όταν κάνεις render σε wav; Επίσης, το πρόβλημα υπάρχει ανεξάρτητα από τη συχνότητα δειγματοληψίας και το bit depth;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά,

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

 

Έχω το Wavelab 4 από το 2003. Αυτό το πρόβλημα τώρα προέκυψε.

 

Η ίδια κατάσταση και όταν κάνω rendering από wav σε mp3 διαφόρων kbps.

 

Αυτό γίνεται ανεξάρτητα από sample rates και sample resolutions κατά την μετατροπή τους στο wavelab. Έκανα αρκετούς συνδιασμούς προς όλες τις κατευθύνσεις και κάνει τα ίδια.

 

Έστειλα και mail στη Steinberg αλλά δεν νομίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και σε σένα. Και εγώ το 4 έχω και δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα. Η μόνη λογική ερμηνεία είναι ότι τη ζημιά την κάνει κάποιο plugin. Αν το πρόβλημα προκύπτει ακόμη και όταν κάνεις render χωρίς κανένα plugin, τότε μάλλον πας για επανεγκατάσταση. Αν βρεις ποιο plugin κάνει τη ζημιά, κάνε ένα κόπο να μας πεις και εμάς. Καλή τύχη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό χρειάζεται μια δεύτερη άποψη.

Ενώ είχα κοιτάξει τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων των plug-ins, δεν είxα σκεφτεί το PHASE SCOPE που είχα ανοίξει. Όχι ότι δεν είναι plug-in αλλά

δεν πήγαινε το μυαλό μου με τίποτα σε αυτό επειδή είναι απλά μετρητής.

To clipping το προκαλούσε το ME PHASE SCOPE.

 

Eυχαριστώ Wow!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου