Προς το περιεχόμενο

Push/Pull Pot για Parallel Wiring?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω έχω μια Ibanez Jem και έχω κάνει αυτή την πατέντα, hum/single. Δίνει πρόσθετες δυνατότητες σίγουρα.

Κάνει όσο θόρυβο θα έκανε μία strat, δεν είναι κάτι που ενοχλεί, ούτε θα χρειαστείς noiz gate.

 

Δες και αυτά τα wiring σαν ιδεες

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Components:_Switches_and_knobs/Megaswitches.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το link!

 

Tι πατέντα εννοείς?

Έχεις βάλει push/pull σε συνδυασμό με τον πενταθέσιο επιλογέα της Jem?

 

Ναι,

 

Οταν είναι Κάτω το Tone παίζει όπως έρχεται απο το εργοτάσιο, δλδ:

 

1. Neck HB (hum cancelling)

2. Neck Single + Middle (hum cancelling)

3. Middle

4. Bridge Single + Middle (hum cancelling)

5. Bridge HB (hum cancelling)

 

Οταν είναι Πάνω το Tone:

 

1. Neck Single (Bridge Coil)

2. Neck Single + Middle (hum cancelling)

3. Middle

4. Bridge Single + Middle (hum cancelling)

5. Bridge Single (Neck Coil)

 

Ο 5θέσιος πρέπει να είναι superswitch, δλδ να έχει 4 ακροδέκτες για κάθε θέση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο! το push/pull σου έδωσε 2 ακόμα "ήχους".

 

Δεν ξέρω αν μιλάμε για τον ίδιο επιλογέα,έχω βάλει σε μία Ibanez τον multipole (24 ποδαράκια) της DiMarzio συγκεκριμένα και έναν 4conductor μονό (και καλά) στη μεσαία θέση.

Η διαφορά στη συνδεσμολογία σε σχέση με το δικό σου εργοστασιακό είναι ότι και στη θέση 3 του επιλογέα ο μονός είναι hum cancelling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο! το push/pull σου έδωσε 2 ακόμα "ήχους".

 

Δεν ξέρω αν μιλάμε για τον ίδιο επιλογέα,έχω βάλει σε μία Ibanez τον multipole (24 ποδαράκια) της DiMarzio συγκεκριμένα και έναν 4conductor μονό (και καλά) στη μεσαία θέση.

Η διαφορά στη συνδεσμολογία σε σχέση με το δικό σου εργοστασιακό είναι ότι και στη θέση 3 του επιλογέα ο μονός είναι hum cancelling.

 

Τον ίδιο επιλογέα έβαλα και εγω ( 4 ακροδεκτες χ 5 θέσεις, και 4 output/common).

 

Στην μεσαία θέση, μου φαίνεται, ότι είναι καλλίτερα να μπουν παραλλήλα ενα coil του neck & ένα του bridge, και φέρνει κάπως σαν telecaster. Απο οτι έχω διαπιστώσει, ποτε σχεδόν δεν χρησιμοποώ την θέση 3.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ίδιο επιλογέα έβαλα και εγω ( 4 ακροδεκτες χ 5 θέσεις, και 4 output/common).

 

Στην μεσαία θέση, μου φαίνεται, ότι είναι καλλίτερα να μπουν παραλλήλα ενα coil του neck & ένα του bridge, και φέρνει κάπως σαν telecaster. Απο οτι έχω διαπιστώσει, ποτε σχεδόν δεν χρησιμοποώ την θέση 3.

 

 

 

Ναί οι επιλογές είναι πολλές με ένα τέτοιο επιλογέα και ειδικά όπως το έκανες εσυ προσθέτοντας ένα push/pull.

 

Στη Jem έχεις αφήσει τους μαμήσιους Evolution?

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο:

Πότε υπάρχει λόγος σε μία κιθάρα με 2 humbuckers της ίδιας εταιρείας,ο ένας να έχει αντίθετη φορά απο τον άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Jem είναι παλιό μοντέλο και έχει τους PAF-Pro και στην μέση έναν singlecoil. Μου αρέσουν καλλίτερα από τους evolution που μου μοιάζουν πολύ "ζεστοί".

 

Πότε υπάρχει λόγος σε μία κιθάρα με 2 humbuckers της ίδιας εταιρείας,ο ένας να έχει αντίθετη φορά απο τον άλλο?

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την ερώτηση. Εννοείς φυσική φορά ή την πολικότητα ?

 

Αν εννοείς την φυσική φορά, ενα πράγμα που γίνεται συχνά, αν οι μαγνήτες δεν είναι ειδικά σχεδιασμένοι σαν neck ή bridge, είναι να αντιστρέφει κανείς τον bridge έτσι ώστε όταν γίνεται split, η ενεργή φέτα να είναι προς το μπράτσο και όχι προς την γέφυρα. Ετσι ξύνει λιγότερο στα πρίμα.

Στην Jem έτσι είναι με τους PAF που είναι ακριβώς ίδιοι σε κατασκευή. Οι Evolution, πχ, είναι σετ και έτσι έχουν άλλον για neck και άλλον για bridge, το ίδιο και στις κιθάρες Satriani κλπ

 

Αν εννοείς την πολικότητα, αυτό έχει νόημα σε συνδυασμό με κάποιον άλλο μαγνήτη, είτε τον μεσαίο είτε άλλον διπλό, για διαφορετική χροιά. Πχ, στην Baja Tele, στην μεσαία θέση είναι οι δύο μαγνήτες σε "σειρά" και αν πατήσεις το κουμπάκι γίνονται "παράλληλοι". Μπορείς να κάνει το ίδιο σε μία κιθάρα με δύο διπλούς και 5θέσιο μαγνήτη, στην μία θέση να γίνονται split σε σειρά και στην επόμενη split και παράλληλοι. Στις PRS θα βρείς τέτοιες συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου