Προς το περιεχόμενο

Push/Pull Pot για Parallel Wiring?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά φίλοι μου!

 

Πρόκειται να αλλάξω μαγνήτες σε μία κιθάρα και με την ευκαιρία θα βάλω και ένα push/pull.

H κιθάρα έχει 2 humbuckers (4Conductor) και ένα 3θέσιο επιλογέα που δίνει:

 

1)Νeck (τα πηνία του σε σειρά)

2)Neck + Βridge (εσωτερικά πηνία παράλληλα)

3)Βridge (τα πηνία του σε σειρά)

 

H ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν μπορώ με ΈΝΑ μόνο push/pull ποντεσιόμετρο,στη θέση πάνω να έχω:

 

1)Neck (τα πηνία του παράλληλα)

2)Νeck + Bridge

3)Bridge (τα πηνία του παράλληλα)

 

Είναι εφικτό αυτό και αν ναί πώς? ή χρειάζομαι αναγκαστικά 2 push/pull?

 

Αν κάποιος έχει κάποιον άλλο συνδυασμό να μου προτείνει ή ακόμα και ένα σχετικό σχεδιάγραμμα, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

 

 

Υ.Γ. Το σενάριο με coil split το έχω υπ όψιν μου και γνωρίζω ότι είναι εφικτό με ένα push/pull αλλά θα με ενδιέφερε περισσότερο parallel wiring λόγω της "ακύρωσης hum" κυρίως.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τριθέσιος είναι τύπου Gibson (Les Paul, SG κλπ) ή τύπου Fender (tele);

Βασικά τι κιθάρα έχεις;

Είσαι διατεθειμένος να αλλάξείς όλα τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου;

Υπόψιν ότι σε parallel mode θα έχεις αρκετά αισθητή μείωση του output, ανάλογα και με τους μαγνήτες σου.

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τριθέσιος είναι τύπου Gibson (Les Paul, SG κλπ) ή τύπου Fender (tele);

Βασικά τι κιθάρα έχεις;

Είσαι διατεθειμένος να αλλάξείς όλα τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου;

Υπόψιν ότι σε parallel mode θα έχεις αρκετά αισθητή μείωση του output, ανάλογα και με τους μαγνήτες σου.

 

 

Ο 3θέσιος είναι τύπου Gibson και η κιθάρα είναι μία MusicMan JP.

Nαί γνωρίζω για την μείωση του output σε parallel mode,αυτό το wiring το θέλω ως συμπληρωματικό στο ήδη υπάρχον.

 

Από τις πληροφορίες που έχω μαζέψει ως τώρα βλέπω ότι χρειάζομαι 2 push/pull,ένα για κάθε μαγνήτη για να τους έχω και παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα από εδώ (http://www.ernieball.com/mmonline/techinfo/controls/cfd_jp6.jpg)  η κιθάρα σου έχει κάποιο ειδικό τριθέσιο, με τον στανταρ τύπου Gibson δεν μπορείς να βάλεις τα εσωτερικά πηνία παράλληλα στην μέση, οπότε μπλέκει το πράμα.

 

Όντως μόνο με 2 push-pull θα κάνεις δουλειά, απλά δες εδώ για τα χρώματα των καλωδίων για να μην ψάχνεσαι (να υποθέσω ότι έχεις τους μαμήσιους dimarzio?).

 

http://guitarelectronics.zoovy.com/category/wiringresources.11pickupcolorcodes/

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αυτό είναι για σπλιτάρισμα, hum-cancelling θα έχεις μόνο στην μεσαία θέση του τριθέσιου, στις άλλες δύο θα έχεις βζζζζζζζζζ!  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pdf της DiMarzio, εκεί που λέει Dual Sound γίνεται αυτό που θέλει ο Serviani.

Εβαλα το διάγραμμα για να έχει μια οπτική πληροφορία, πράγματι είναι coil-splitting, αλλά με μικρή τροποποίηση (βάσει του PDF) κάνει αυτό που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί τα έχω υπ'όψιν μου όλα αυτά παιδιά,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!

 

Αρα που θελεις ακριβως βοήθεια ?

 

Με 1 pot δεν γίνεται αυτό που θέλεις για Serial/Parallel wiring. Γίνεται μόνο για Serial/Single coil wiring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα που θελεις ακριβως βοήθεια ?

 

Με 1 pot δεν γίνεται αυτό που θέλεις για Serial/Parallel wiring. Γίνεται μόνο για Serial/Single coil wiring.

 

Ήλπιζα μήπως κάποιος είχε βρεί κάποια πατέντα που να γίνεται με 1 push/pull,καθαρά για λόγους ευχρηστίας.

 

Κάπου σε κάποιο σχεδιάγραμμα είχε πάρει το μάτι μου ένα push/pull με 12 ποδαράκια,δεν ξέρω μήπως με αυτό κάτι γινόταν αν και να σου πω δεν έχει τύχει να δώ κάτι τέτοιο στο εμπόριο.

 

Όπως το βλέπω το πιθανότερο είναι να πάω στο σενάριο serial/single coil,έτσι κι αλλιώς με κανα noise gate ο θόρυβος δεν είναι και τόσο ενοχλητικός.

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου