Προς το περιεχόμενο

Καφρος με Fender Stratocaster...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έναν Ashdown Peacemaker 60, απο τον Τρίμη αγορασμένος πριν χρόνια.

 

Μπορεί να έχει 2 12άρια Celestion Vintage 30s και να είναι ολόλαμπος, αλλά τα βρώμικα αυτού του ενισχυτή σε συνδυασμό με την κιθάρα μου, οδηγούν σε ένα μάλλον....αστείο αποτέλεσμα.

 

Οπότε χρησιμοποιώ τα λαμπάτα καθαρά του ως βάση, και προσθέτω εφέ και παραμορφώσεις απο πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ Jasemeister σιγά τις fender που έχουν οι maiden! Με floyd και διπλούς πέρα ως πέρα (δες του murray).  :D

Πάντως με μοντιφιές και μπάντζο μπορεί να παίξει καφρομέταλ, οπότε γιατί να μην μπορεί να παίξει μια φέντερ, με τις κατάλληλες περιποιήσεις; Βέβαια άλλιώς σε προϊδεάζει μια tele και άλλιώς μια warbeast, αλλά τες πα  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με ΤΟΣΗ ψηφιακουρα που υπαρχει , μπορεις να κανεις μια gibson le grand να ακουστει καρα-death του κερατα :D.Με τα ψηφιακα ΧΑΝΕΤΑΙ ο φυσικος ηχος του οργανου.Κοιτα ενα πειραμα

 

 

Παιρνεις τον ενισχυτη σου

Παιρνεις την στρατ σου

Παιρνεις και ενα ψηφιακο death metal πεταλι με ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΟ gain

κανεις ρυθμισεις στον ενισχυτη κλπ

 

Παιζεις , ακους τον ηχο λες "καλα παμε".Ο ηχος της στρατ εξαφανιστηκε

 

μετα

 

Παιρνεις τον ενισχυτη σου

Παιρνεις  μια ESP με καρα-active μαγνητες

παιρνεις και το παραπανω πεταλι

Βαζεις τις ιδιες ρυθμισεις με το προηγουμενο setup

 

Ξεκινας να παιζεις .Μενεις με το στομα ανοιχτο.Και ο λογος?Ειναι ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΣ Ο ΗΧΟΣ(οχι ακριβως ιδιος , αλλα ΣΧΕΔΟΝ)

 

Γιατι μη μου πει κανεις οτι στο sad but true μπορεις να πεις οτι ειναι για παραδειγμα TELECASTER με maple ταστιερα , σωμα απο ελια και λαιμος απο λεμονια....Η ,μπορεις να πεις οτι ειναι η ΤΑΔΕ κιθαρα ,με τους ΤΑΔΕ μαγνητες καιμε τα ΤΑΔΕ ξυλα?ΟΧΙ φυσικα αφου ο ηχος κολυμπαει σε χιλλιαδες μετρα βαθεια στο gain ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατοκαστεράκια, αυτά που γράφεις έχουν μια δόση αλήθειας αλλά εντελώς διαστρεβλωμένης. Από πού να ξεκινήσει κανείς και πού να τελειώσει...

 

Jmone αυτά είναι overdrives. Aν θες να προτείνεις booster (αν και δεν καταλαβαίνω το γιατί) υπάρχουν άλλοι, ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ θα βγάλει άπειρες προτάσεις, όπως πχ.:

 

SDPUPBoosterBig.jpg

 

562916.jpg

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για boostάρισμα ενισχυτή είναι μια χαρά και δοκιμασμένα αυτά που προτείνω

είχα και το seymour duncan αλλά δεν ήταν αυτό που ψάχνεις όταν θες να βγάλεις καφρίλα

άσε που αν του δώσεις πολλά db και έχεις αρκετό gain απ τον ενισχυτή γεμίζεις θόρυβο

 

ΥΓ το seymour duncan μου άρεσε στα καθαρά γιατί έκανε ένα πολύ blues σπάσιμο στον ήχο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει καλό εξοπλισμό ο φίλος, θα έλεγα να κοιτάξει για κάποιο εξ'ίσου καλό καθαρά metal distortion πετάλι. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ το Bloody Mary της T-Rex, το sansamp GT2 (αυτό είναι και προενίσχυση και πολύ πιο ευέλικτο ηχητικά από τα άλλα). Μια άλλη αξιόλογη επιλογή είναι το Distortus Maximus της Krank, το οποίο έμενα προσωπικά δε μου άρεσε όσο τα άλλα δύο, παρ'όλο που είναi πολύ αξιόλογο πετάλι.  ;)

 

http://www.t-rex-engineering.com/Default.aspx?ID=2&ProductID=PROD32&VariantID=

http://www.tech21nyc.com/gt2.html

http://www.krankamps.com/site.html

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις τον ενισχυτη σου

Παιρνεις την στρατ σου

Παιρνεις και ενα ψηφιακο death metal πεταλι με ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΟ gain

 

Κλασσική λάθος αντιμετώπιση του θέματος "βαρειά παραμόρφωση" (...4,5 κιλά να την αφήσω...).

Πάρτε το χαμπάρι, το ΒΑΣΙΚΟ κλειδί της επιτυχίας είναι στο EQ.

 

... πάλι θα φάω κράξιμο .... το νιώθω έρχεται...

Λοιπόν παίρνω βαθιά ανάσα και το λέω:

Η πρώτη μου πεταλιέρα ήταν η Zoom 3030 (...το είπα...) η οποία είχε ΚΑΙ pre KAI post gain EQ

(προσοχή: ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΧΡΟΙΑ, μην αρχίσετε: είναι μάπα / ψηφιακούρα, μα καλά με ZOOM μας ζαλίζεις κλπ)

με τις κατάλληλες ρυθμίσεις έβγαζες πραγματικά ΒΑΡΥ ΗΧΟ. Απλά το αναφέρω... έτσι για να γεμίσω την κόλα αναφοράς...

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το ΒΑΣΙΚΟ κλειδί της επιτυχίας είναι στο EQ...

 

...Η πρώτη μου πεταλιέρα ήταν η Zoom 3030 (...το είπα...) η οποία είχε ΚΑΙ pre KAI post gain EQ

(προσοχή: ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΧΡΟΙΑ, μην αρχίσετε: είναι μάπα / ψηφιακούρα, μα καλά με ZOOM μας ζαλίζεις κλπ) με τις κατάλληλες ρυθμίσεις έβγαζες πραγματικά ΒΑΡΥ ΗΧΟ...

 

+1 για το eq ΚΑΙ το ZOOM  ;)

 

Ρε συ Jasemeister σιγά τις fender που έχουν οι maiden! Με floyd και διπλούς πέρα ως πέρα (δες του murray).  :D

Πάντως με μοντιφιές και μπάντζο μπορεί να παίξει καφρομέταλ, οπότε γιατί να μην μπορεί να παίξει μια φέντερ, με τις κατάλληλες περιποιήσεις; Βέβαια άλλιώς σε προϊδεάζει μια tele και άλλιώς μια warbeast, αλλά τες πα  :)

 

Το floyd δε δίνει extra metal balls (αλλά καλό είναι να υπάρχει  :)) και απ'ότι θυμάμαι ο φίλος μας έχει 2 μονούς και έναν διπλό στη strat. Αν δε σας κάνουν οι Maiden τότε για πάρτε δόση Therion με....τελε  :o (δεν είναι ο ήχος του live αλλά δε θα'βγαινε έτσι αν δεν είχε την απαραίτητη βοθρίλα  ;))

 

http://www.youtube.com/watch?v=_TvA-9K9Wb4

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου