Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην ηλεκτρακουστική μου πάντως βάζω τελευταία Elixir.Πολλά λεφτά μεν (21 e) αλλά και κρατάνε πολύ περισσότερο και την κάνουν να ακούγεται σαν καλύτερη κιθάρα.

(Η διατύπωση μου ακούγεται σαν διαφήμιση για σερβιέτες/αποσμητικό ή μου φαίνεται?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν μπορω να πω οτι μου αρεσαν οι rotosound τελικα.

Αλλα φιλε kenobi ο Τριμης τις δινει 22 euria!!! :)

 

Ποιες εβαλες; Εγω προτιμω τις heavy gauge long scale (50-110) αλλα δεν πολυβρισκω και καποτε στον εν λογω δεν ειχα καλη μεταχειριση με κατι περι μαζικης παραγγελιας και "λαλακιες". Δεν εχω παει Τριμη τελευταια να πω την αληθεια θα ηθελα να δοκιμασω ξανα μιας και ειχα παρει ενα μπασο απο 'κει με πολυ καλη τιμη (λιγο καλυτερα απο Ευρωπη) και μου φαινεται τιμιος. Απλα τοτε μαλλον δεν ειχε σετακια και δεν ειχε να εξυπηρετησει γιατι οπως μου ειχε πει αγοραζει 2 φορες τον χρονο απο Rotosound. Anyway, θα το ψαξω ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μια ακουστική και θα αλλάξω για πρώτη φορά χορδές σε μια βδομάδα τι πρωτίνετε να βάλω?

 

σχεδον ολες οι χορδες ειναι ιδιες (δεν υπαρχουν παρα 5-6 κατασκευαστες στις ΗΠΑ,οι περισσοτερες μαρκες ειναι φασον..) με εξαιρεση τις Elixir οι οποιες ειναι D'ADDARIO με επιστρωση (αλλα κατα τη γνωμη μου ακουγονται "ψοφιες" σε σχεση με ενα κλασσικο σετ χορδων phosphor bronze.)

 

ενα πολυ καλο site για φθηνες & καλες χορδες ειναι αυτο

 

www.webstrings.com

 

οι χορδες τους κατασκευαζονται απο την D'ADDARIO και αυτοι τις πουλανε bulk σε φθηνοτερη συσκευασια,οποιοδηποτε set δωδεκαρες phosphor bronze θα σου κανει μια χαρα δουλεια.

 

Οι καλυτερες χορδες στον κοσμο ειναι οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες (αρα μια & στην ακουστικη πρεπει να τις αλλαζεις για να εχεις αξιοπρεπη ηχο καθε 10 ωρες παιξιματος περιπου παρε καμμια 15αρια set webstrings για να εχεις παντα καινουργιες χορδες. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα απο καιρο που χρησιμοποιουσα κλασικα dadario 9αρες (κ μια περιοδο οπου δοκιμασα ghs pyramid fender vinci)κατεληξα οτι στην sg θα βαζω 11αρες daddario κουρδισμενες σε ρε κ στην ibanez vinci 9αρες σε κανονικο κουρδισμα (αν κ με την πρωτη ευκαιρια θα πεσει ξυλο κ θα χωσω κ σε αυτη 11αρες).

Οντως ειναι αλλο πραγμα οι 11αρες κ το χαμηλοτερο κουρδισμα..απιστευτος ηχος.Γιατι πεφτεται παντα μεσα?ΕΕ????

Με τις ghs δεν εμεινα ικανοποιημενος...Τα καντινια μου μαυρισαν πολυ γρηγορα...ισως να ετυχε...θα ξαναδοκιμασω παντως..

Με τις DR τι γινεται? Περασα απο ακαδημιας κ επαθα πλακα !! Οτυπος ειχε 30 διαφορετικα ειδη DR !!Μιλαμε για πολυ DR!!

Κ για λυστε μου κ μια απορια..εξαγωνικος πυρηνας, τετραγωνος πυρηνας στρογγυλος...τι ρολο παιζει ο πυρηνας στη χορδη??

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εξαγωνος πυρηνας υποτιθεται οτι συγκρατει καλυτερα το "τυλιγμα" τις χορδης,αυξανει ομως & το Tension.. 

Γενικα μια παραδοσιακα κατασκευασμενη χορδη με στρογγυλο πυρηνα θα παιζει πιο "μαλακα" απο μια "μοντερνα" με εξαγωνο πυρηνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prin eixa d'addario 10ares nickel wound, kourdismenes 2 hmitonia katw alla oxi pada. poli wraios "gematos" hxos sthn arxh (eidika clean gam@use), meta kapws moudos kai apo paiksimo... diskoles...idiotropes

 

prin mia vdomada evala Ernie Ball 9ares nickel wound kai aftes [sto kouti leei oti aftes xrisimopoioun oloi oi guitar heroes (hetfield,hammet,hendrix,beck...) ] telospadon. Aftes tis exw twra se standard kourdisma kai einai poli laska. Niwthw san na exw kanei mathima me ton satriani. Ta power chords pianodai poli pio efkola twra, slides gtp, bends 3 fores parapanw apo oti prin ktl. Poli kales. Blepw na menw se aftes mexri na vrw kati kalitero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prin eixa d'addario 10ares nickel wound' date=' kourdismenes 2 hmitonia katw alla oxi pada. poli wraios "gematos" hxos sthn arxh (eidika clean gam@use), meta kapws moudos kai apo paiksimo... diskoles...idiotropes

 

prin mia vdomada evala Ernie Ball 9ares nickel wound kai aftes [sto kouti leei oti aftes xrisimopoioun oloi oi guitar heroes (hetfield,hammet,hendrix,beck...) '] telospadon. Aftes tis exw twra se standard kourdisma kai einai poli laska. Niwthw san na exw kanei mathima me ton satriani. Ta power chords pianodai poli pio efkola twra, slides gtp, bends 3 fores parapanw apo oti prin ktl. Poli kales. Blepw na menw se aftes mexri na vrw kati kalitero

Δοκιμασε DR....... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prin eixa d'addario 10ares nickel wound' date=' kourdismenes 2 hmitonia katw alla oxi pada. poli wraios "gematos" hxos sthn arxh (eidika clean gam@use), meta kapws moudos kai apo paiksimo... diskoles...idiotropes

 

prin mia vdomada evala Ernie Ball 9ares nickel wound kai aftes [sto kouti leei oti aftes xrisimopoioun oloi oi guitar heroes (hetfield,hammet,hendrix,beck...) '] telospadon. Aftes tis exw twra se standard kourdisma kai einai poli laska. Niwthw san na exw kanei mathima me ton satriani. Ta power chords pianodai poli pio efkola twra, slides gtp, bends 3 fores parapanw apo oti prin ktl. Poli kales. Blepw na menw se aftes mexri na vrw kati kalitero

 

τι εννοεις με το "στην αρχη" & "μετα"?μηπως απλα παλιωσαν οπως ολες οι χορδες?το οτι η κιθαρα παιζει πιο "ευκολα" με τις 9αρες ειναι φυσικο μια και εχουν χαμηλοτερο Tension απο τις 10αρες D Addario που ειχες πριν.

Παντως κοιταξε και το set up της κιθαρας σου γιατι μια καλα σεταρισμενη κιθαρα παιζει πανευκολα ακομα και με 12αρες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μια ακουστική και θα αλλάξω για πρώτη φορά χορδές σε μια βδομάδα τι πρωτίνετε να βάλω?

 

D'Addario EXP26 :wink:

 

Superfunk οι Ernie Ball παραδοσιακά είναι αρκετά μαλακές, μοιάζουν λίγο στην αίσθηση και με τις Pyramid να σου πω :wink:

 

Αντιθέτως οι D'addario είναι πολύ σκληρές συγκριτικά. Αυτό δεν έχει να κάνει με το πάχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου