Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασχετο αλλα επεισης επειδη δεν βρισκω εδω το συγκεκριμενο σετ χορδων (9.5/44) τιw παραγγελνω σε μεγαλες ποσοτητες απο εξω....

πρεπει να εχω χορδες τωρα για τα επομενα 10 χρονια.. :D :D

Alex

 

σιγα μη το εβρισκες! :lol:

αλλα & να το έβρισκες μόνο τα κορόιδα αγοράζουν χορδές απο Ελλαδα στην ΔΙΠΛΗ τιμη αποτι στο εξωτερικό (αναγκάστικα να παρω χορδές μπάσου πριν απο μερικές μερες για μια εκτακτη συναυλία & μου πηραν 32 ΕΥΡΩ!!!Το ιδιο σετ το αγοράζω συνηθως απο ΗΠΑ 12 ΕΥΡΩ!!!!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ασχετο αλλα επεισης επειδη δεν βρισκω εδω το συγκεκριμενο σετ χορδων (9.5/44) τιw παραγγελνω σε μεγαλες ποσοτητες απο εξω....

πρεπει να εχω χορδες τωρα για τα επομενα 10 χρονια.. :D :D

Alex

 

σιγα μη το εβρισκες! :lol:

αλλα & να το έβρισκες μόνο τα κορόιδα αγοράζουν χορδές απο Ελλαδα στην ΔΙΠΛΗ τιμη αποτι στο εξωτερικό (αναγκάστικα να παρω χορδές μπάσου πριν απο μερικές μερες για μια εκτακτη συναυλία & μου πηραν 32 ΕΥΡΩ!!!Το ιδιο σετ το αγοράζω συνηθως απο ΗΠΑ 12 ΕΥΡΩ!!!!!)

 

:D :D

αυτο ειναι το γνωστο προβλημα με τους Ελληνες distributors στα περισσοτερα μουσικα ειδη παντος τυπου...

ειναι αρκετα αστειο ενα συγκριτικο τεστ αναμεσα στις τιμες που κυκλοφορουν στην Ευρωπη και αυτες τις Ελλαδας...

Ολοι στην Ευρωπη κινουνται μεταξυ τους σε νορμαλ διαφορες και παντα ακολουθωντας τις τιμες που φευγει ενα προιον απο το εργοστασιο κατασκευης του με το απαραιτητο ποσοστο κερδους παντα...

το φοβερο ειναι οτι οι διαφορες μεταξυ τους κοιμενονται κονβτα στο 5-15% σε ολη την Ευρωπη ακομα καιοταν τα προιοντα ερχονται απο την Αμερικη και εχουν αρκετα μεγαλους δασμους...

 

Το τραγικο ειναι πως θα μπορουσα να αναφερω τουλαχιστον 50 προιοντα τα οποια οι διανομεις της Ελλαδας ποθλανε με κερδος εως και 200+%..ναι δεν εκανα λαθος στα νουμερα...

θα μπορουσε ο καθενας να κανει εναν τετοιο ελγχο αν την ψαξει λιγο στο net..

ειναι κριμα και ντροπη για την χωρα μας που δεν ελεγχεται αυτη η κατασταση...δεν ειναι δυνατων οι διαμονεις να δημιουργουν τιμες αναλογα με την κριση τους και τις αναγκες τους...

εμεις και κατα συνεπεια ολη η Ελληνικη αγορα πεφτει με αυτον τον τροπο...για αυτο εχουμε ακομα μεσανυκτα εδω οσο αφορα τον "καλο" εξοπλισμο...

anyway...ευκαιρια βρηκα να ξεφυγω παλι...

 

 

απλα να αναφερω την τελευταια μου εμπειρια στο θεμα...

θελω να αφορασω ενα loader-simulator για να μην γραφω συνεχως με μικροφωνα τις κιθαρες μου σπιτι..ευκολια..καταλαβαινετε...

λοιπον...η τιμη του συγκεκριμενου μοντελου στην Γερμανια ειναι 350ευρω...Αγγλια 400ευρω μετατροπη απο λιρες...Ολλανδια 380 ευρω...

Ο Ελλην διανομεας??? 1150ευρω!!!!!!!

αν εχεις το θεο σου...

απλα ενα απο τα πολλα παραδειγματα που συνανταω αλλες φορες σε μικροτερα η αλλες σε πολλαπλασια μεγεθη τιμων...

 

 

κατι για χορδες λεγαμε ρε c SUPERFUNK... :D :D

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικο εχεις!αλλα πως να μην παρασυρθούμε.. :lol:

 

που να δεις εγω τι επαθα με ενα fernandez sustainer ,200 euro εξω,650 απο τον εδω "αντιπρόσωπο"!!!

 

αντε παλι πισω στις χορδες τωρα! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex, ποιο simulator ψάχνεις; Έχω πάρει ένα Palmer PGA-04 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. (365 ευρώ από Γερμανία - έφτασε με πρόβλημα και το έστειλα από Αθήνα πίσω στον τύπο, ο οποίος το πήγε στο εργοστάσιο, μου το έφτιαξαν από την αρχή, έβαλαν νέο S/N και μου έστειλε και τα χρήματα που πλήρωσα στα ΕΛΤΑ!!!)

 

Από χορδές, Martin SP Phosphor Bronze 013-056 στη D28 μου, 010-046 (056 για 7-χορδη) σε όλες τις ελεκτρικές μου. Η μάρκα ποικίλει ανάλογα με την κιθάρα: Οι Gibson μου, η Tele μου και η Schecter μου μ'αρέσουν με Ernie Ball, στην N4 βάζω GHS Boomers. Στο μπάσσο μου (Fender Am. Precision Deluxe V) έχω ακόμα τις ...εργοστασιακές :lol: , καθότι παίζουν ακόμα μια χαρά εδώ κι ένα χρόνο... smooth! :wink:

 

Και στις ηλεκτρικές, πάντως, δεν τις αλλάζω πολύ συχνά, δε με τρελλαίνει η "καινουργίλα" στις χορδές. Η ακουστική είναι άλλη φάση.

 

FWIW, ο Brian May αλλάζει χορδές μόνο όταν σπάνε - και παίζει και με 8άρες...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex' date=' ποιο simulator ψάχνεις; Έχω πάρει ένα Palmer PGA-04 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. (365 ευρώ από Γερμανία - έφτασε με πρόβλημα και το έστειλα από Αθήνα πίσω στον τύπο, ο οποίος το πήγε στο εργοστάσιο, μου [b']το έφτιαξαν από την αρχή[/b], έβαλαν νέο S/N και μου έστειλε και τα χρήματα που πλήρωσα στα ΕΛΤΑ!!!)

 

 

sorry αλλα δεν θα ηθελα να αναφερω συγκεκριμενο το μοντελο που θα παρω διοτι ετσι θα εδινα στεγνα τον διανομεα του και δεν κανω κατιναρια.

εμενα δεν με ενδιαφερει να θιξω τον συγγεκριμενο διανομεα...

το θεμα ειναι οτι αυτο συμβαινει πανω κατω με τους περισσοτερους..

αυτο που θα ηθελα ειναι να υπαρχουν και στην Ελλαδα ολα τα προιοντα της αγορας στις ιδιες τιμες που υπαρχουν σε ολη την Ευρωπη...

αυτα...

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε alex δεν αισθανομαι προσωπικα την αναφορα του ονοματος κατιναριο. το ιδιο διλειμμα ειχα οταν ανεφερα ονοματα μαγαζιων στο topic περι set up και τελικα αποφασισα να τα αναφερω για να ξερουμε ολοι εδω μεσα και τα καλα και τα κακα του καθενος. σε αλλες περιπτωσεις ανεφερα ονοματα, για καποιο θετικο σχολιο. αποψη μου βεβαια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους, δεν πρέπει; :wink: Το να αναφέρεις ποιο είναι το προιόν (και το ποιος αντιπροσωπεύει μια συγκεκριμένη εταιρεία) είναι πληροφόρηση. Το πόσο καλός αντιπρόσωπος είναι αυτός μπορούμε να το κρίνουμε οι υπόλοιποι από τις πράξεις του ίδιου.

 

Σέβομαι παρ'αυτά την επιθυμία σου. 8)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

hi.οι χορδες που χρησιμοποιω μετα απο αρκετο ψαξιμο ειναι οι blue steel της dean markley.ειναι κομματακι πανακριβες αλλα δεν μπορω να βρω κατι αλλο σε αυτο το στυλ...αφηστε που απο τη μελετη και μονο αλλαζω χορδες καθε βδομαδα......12 ευρω..........πολυ κλαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παίδες ανέβηκε το δολλάριο?

Βλέπω 1 EUR=1.222 USD

Μην μας κάνει τέτοια τώρα που θέλω να πάρω χορδές απο ebay...

 

Νομίζω ότι σε αυτό επηρέασε η αρνητική ψήφος της Γαλλίας στο Δημοψήφισμα για το Ευρωσύνταγμα...

 

hi.οι χορδες που χρησιμοποιω μετα απο αρκετο ψαξιμο ειναι οι blue steel της dean markley.ειναι κομματακι πανακριβες αλλα δεν μπορω να βρω κατι αλλο σε αυτο το στυλ...αφηστε που απο τη μελετη και μονο αλλαζω χορδες καθε βδομαδα......12 ευρω..........πολυ κλαμα.

Για να πάψεις να κλαις' date=' ψώνιζε από εδώ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου