Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μπράτσο θέλει σίγουρα λογο του ότι θα το "τραβάνε" περισσότερο οι πιο παχιές χορδές.Ίσως χρειαστεί και το nut να διαμορφωθεί κατάλληλα για να χωρέσουν και να κάτσουν καλά οι χορδές

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορει να ειναι πολυ ακυρη η ερωτηση που θα κανω αλλα τα σκαλωματα που τρωω εχουν καψει τη φαια ουσια ....

 

σε κιθαρα χωρις floyd rose k lock' date=' δηλαδη χωρις καβαλαρη, για να βαλουμε απο 9αρες χορδες 10αρες ή 11αρες θελει κ το αναλογο σεταρισμα?

 

και οταν λεμε σεταρισμα για να μπουν πιο χοντρες χορδες τι εννοουμε?απλα ρυθμισμα του μπρατσου για να ισορροπησει?

 

 

τελικα ειμαι πολυ ασχετος ακομα[/quote']

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=307

 

 

 

σε κιθαρα χωρις floyd rose k lock, δηλαδη χωρις καβαλαρη,

 

δεν υπάρχει κιθαρα χωρις καβαλάρη :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ superfunk τα μισα απο οσα λες μου φαινονται κινεζικα....πιστευω οτι αν ειχες και καμια φωτο στο σεταρισμα να μας λες τι ειναι το καθενα και να εχουμε ενα μπουσουλα θα ητανε πιο ευκολο!!!!!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας ειπες όμως ΤΙ χορδες χρησιμοποιείς!! :twisted: :lol:

 

Στην 335 έβαζα GHS Nickel Rockers 11-50. Υστερα την πούλησα.. (!!!)

Στην LP Junior βάζω D'Addario 10άρες. Στό καμάρι μου, την Melancon Tele που έχει maple ταστιέρα και ένα κομμάτι Swamp Ash πλάτη με Flame maple top, παρατήρησα πως οι 11άρες D'Addario δουλεύουν μια χαρά.

Νομίζω πως υπάρχουν συμπάθειες και αντιπαθειες ανάμεσα στα ξύλα κάποιων οργάνων, και στα υλικά των χορδών..

Εννοώ πως οι κιθάρες απο μαόνι, όπως η Junior και η SG, δεν έχουν την σαφήνεια που θα ήθελα με pure nickel sets, ενώ κιθάρες με ash/alder στο σώμα αποκτούν πολύ όμορφα μπάσα με αντίστοιχα sets.

Πρέπει πάντως να παραγγείλω κανα σετάκι Pyramid για να δω περί τίνος πρόκειται :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gibson LP gothic με 10άρες gibson VR10 (έχω παρατηρήσει ότι οι gibson χορδές δέν έχουν αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο της καινούργια χορδής, με το που τις περάσεις ακούγονται σαν παιγμένες...).

Ο λόγος είναι γιατί προτιμώ την αίσθηση και τον ήχο αυτού του συνδιασμού σε σχέση με άλλους. Οι 9άρες μου τη σπάνε...το κακό είναι ότι η κιθάρα μου έχει πολλά μπάσα... Θα ήθελα πάντως να δοκιμάσω και μεγαλύτερες απο 10άρες αλλά δεν ξέρω να ρυθμίζω τη βέργα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πολύ παλιά έβαζα 9-42 Erine Ball RPS και μου αρέσανε αρκετά αλλά από τότε που πήγε 10¤ το σέτ λέω δεν γα... οι κλέφτες κ έπαιρνα τις D'addario 9-42 που είναι και φρέσκες.

Πάντως έχω καταλήξει:

9-42 για κανονικό κούρδισμα και

10-46 για ένα ημιτόνιο κάτω(σχεδόν σαν να παίζω με 9ρες δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου