Προς το περιεχόμενο

It's time for my first amp.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... μετα απο 20 χρονια :o

Ε ναι λοιπον, εγκριθηκε ενα budget γυρω στα 600€ (υποσχεθηκα να κοψω το τσιγαρο 8)) και λογικα αυτη την εβδομαδα θα προχωρησω σε αγορα του πρωτου μου ενισχυτη (20 χρονια παιζω σε hi-fi, studio monitors :-[)

Σας λεω προκαταβολικα οτι περασα ολο το Σ/Κ ψαχνοντας το forum και διαβαζοντας αρκετα reviews, οποτε μη βιαστειτε να μου πειτε "εχει συζητηθει ξανα το θεμα" κ.τ.λ. Οποιος εχει το χρονο και τη διαθεση παρακαλω να βοηθησει!

 

Λοιπον, τα δεδομενα:

1.Μενω σε διαμερισμα (με "εκπαιδευμενους" και υπομονετικους γειτονες)

2.Θα χρησιμοποιησω οπωσδηποτε το Digitech RP-350 για εφφε αλλα και tone-shaping & preamps.

3.Δεν θα ξεφυγω με τιποτα πανω απο 600-650€

 

Θα με ενδιεφερε να παρω λαμπα,αλλα δεν θελω να "τσιμπαει" γρηγορα ή να παιζω στο 2 και να μην διεγειρεται καν το ηχειο.

 

Εχω εντοπισει τους πιθανους "στοχους" εδω:

1. Laney LC-15R

2. Laney VC-15

3. Laney LC-30 II

4. Peavey Classic 30

5. Fender Blues Junior

6. Laney LC-15-110N

7. Tech 21 Power engine 60

 

Εχω την αισθηση οτι καλο θα ηταν να εχει power-amp input ή εστω fx return (το ιδιο πραγμα συνηθως) αφου θελω να παιζω με το Rp-350, εκτος κι αν η προενισχυση του amp δεν επεμβαινει δραματικα στη χροια του Modeller.Ισως η ιδανικη λυση να ηταν το tech21 ή ακομα καλυτερα ενα Atomic 18-112 (που θα το βρω ομως?),αλλα χρειαζομαι να μπορει να παιξει και μονος του ο ενισχυτης καμμια φορα σε κανα παρτυ ή κανα τραπεζι με φιλους (οπου λεμε τραγουδια της "ταβλας" ;D)

Απο ο,τι διαβασα εδω μεσα σχετικα με λαμπατους και Watt μπορω να πω οτι... εχω μπερδευτει,γιατι νομιζω οτι οσοι υποστηριζουν τα 5-10-15 Watt ενδιαφερονται για power amp break-up και οχι για headroom, ή κανω λαθος?

 

Χελπ....πληζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχην ξεχνα το effect loop ;) ακομα και αν θες να παιζεις με το πολυεφε σου ο ηχος σου θα ειναι δραματικα καλυτερος περνωντας ΚΑΙ απο την προενισχυση του ενισχυτη σου.

 

απο τους ενισχυτες που επελεξες θα προτιμουσα τον PV CLASSIC 30 ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω καθολου εμπειρια με 30 watt λαμπα, θα πρεπει να τον ακουσω απο κοντα για να δω αν πραγματικα η ενταση του ειναι "ελεγχομενη" σε σπιτικο περιβαλλον.Ξερω οτι σε αντιστοιχες ερωτησεις εχεις υποδειξει τη χρηση του "μαγικου" volume των ενισχυτων ;) αλλα η minimum ενταση του classic 30 που "σπρωχνει" ικανοποιητικα το ηχειο (απο αποψη χροιας) ειναι υποφερτη για διαμερισμα? Επιμενω σε αυτο γιατι ακομα και απο τα monitors που παιζω τωρα, αν δεν δωσω λιγη ενταση (παραπανω απο αυτη που θα χαρακτηριζαμε ως "νυχτερινη") ακουγεται πολυ ισχνος και ασθενικος ο ηχος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρειτε οτι θα μπορουσα να αρκεστω στον Blues Junior ή δεν θα δεχτει σωστα τις προσομοιωσεις του Rp-350 και θα "θολωσει-σπασει" νωρις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω τον 5ρι little giant της blackheart και για να πάρω την βρώμα που εσυ δεν θες χρησιμοποιω attenuator γιατι βρωμίζει μετα τις 2 η ώρα, ένταση απογορευτική για διαμέρισμα σε πολυκατοικία.Εγώ αγαπάω αυτο το power amp break γιατι για μένα είναι το καλύτερο πράγμα σε ένα λαμπάτο ενισχυτή.Για μπλουζ τουλάχιστον που αγαπάω.... Οποιοδήποτε πεταλάκι δεν μου δίνει αυτην την ευχαρίστηση... Τώρα για πολλά watt αν παίζεις σε live σε μεγάλους χώρους Ισως σου χρειαστούνε.Αλλα δοκίμασε πριν πάρεις κάτι,γιατι είχα δοκιμάσει εναν με πολλά watt και μεχρι το 1 ψιθύριζε κ μετα το 1 τρίζαν τα ντουβάρια κ τα παράθυρα.... Δεν συμβαίνει σε όλους τους λαμπάτους ομως αυτο!

Καλές αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω σε ενα φιλο και παιζουμε κ εχει laney με reverb και ειναι λάμπα.Εχει 2 καναλια κ bright πανω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το μοντέλο.15 μου φαινεται.Θα το κοιταξω κ αν θες σε ξαναλεω.Αυτος ο ενισχυτης μαρεσε.Τον επαιξα με μια epi 335 deluxe.Επαιζα με το gain καναλι ανοιχτο λιγο για να αλλαζει η χροια μιας κ ο τυπος ειναι της συγχρονης σχολης τζαζ κ δεν παλευει καθαρο φούλ.Εβαλα κ το καθαρο βεβαια αλλα στο βρωμικο ειναι αλλος ενισχυτης.Πολυ ωραιος για μπλουζ κ σχετικα ελαφρης.Σιγουρα πριν παρεις οτιδιποτε δοκιμαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα η minimum ενταση του classic 30 που "σπρωχνει" ικανοποιητικα το ηχειο (απο αποψη χροιας) ειναι υποφερτη για διαμερισμα?

 

εξαρταται απο το διαμερισμα :) ετσι κι αλλοιως ψεμματα θα σου ελεγα αν υποστηριζα οτι αυτο που εγω θεωρω "ικανοποιητικο σπρωξιμο" ακομα και απο εναν 5αρι ενισχυτη δεν ειναι ΔΥΝΑΤΑ για τον περισσοτερο κοσμο (μιλαμε για ΚΑΘΑΡΟ ηχο οχι power amp distortion που προσωπικα δεν συμπαθω καθολου) ;)

 

μη νομιζεις οτι η ενταση σε db ειναι τραγικα διαφορετικη μεταξυ ενος 5αρι και ενος 30αρι ενισχυτη ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με SF για peavey classic 30...

Καλή λύση είναι και ο Tech21 που αν και δεν είναι λαμπάτος έχει σίγουρα καλό τόνο...(και στα καθαρά και στα βρώμικα)

 

Τους μικρότερους δεν θα τους προτιμούσα λόγω του ότι δεν έχουν 12άρι μεγάφωνο αλλά μικρότερο...

 

Τέλος δεν νομίζω ότι ένας τριαντάρης λαμπάτος είναι too much για ένα διαμέρισμα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και απο μενα για τον classic 30.σταθερη αξια. θα σε βγαλει "κυριο" και για πιθανα σου Live.

 

βεβαια ΑΝ εχεις μεχρι τοτε το κατιτις παραπανω...-ειπα ΑΝ- να προτιμησεις τον Hot rod deluxe λογω περισσοτερου headroom , οπως με ειχε συμβουλευσει και ο superfunk παλιοτερα.

 

καλη επιλογη ευχομαι...

------------------------------------------------------------------------------------------

υ.γ. (εγω στην θεση σου θα εδινα το digitech και θα επαιρνα κατι "αλλο" για τον λαμπατο μου)

                                                                                          "vox rules" ;D ;D

------------------------------------------------------------------------------------------

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ! Θα κατεβω κεντρο μες στην εβδομαδα να δοκιμασω.Peavey και Tech21 ποιος εχει στην Αθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου