Προς το περιεχόμενο

It's time for my first amp.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω.Απο τη στιγμη που δεν ειμαι σε καποια μπαντα και το ενδεχομενο live ειναι απο χλωμο εως τελειως ψοφιο, δεν μπαινει καθολου στην εξισωση η δυνατοτητα του οποιου ενισχυτη παρω να ανταπεξελθει απο μονος του απο πλευρα εντασης σε συνθηκες Live.

 

Σου πρότεινα τον Fender γιατί τον πήρα πριν από δύο μήνες περίπου για να τον χρησιμοποιήσω μόνο στο σπίτι. Κατά την δική μου γνώμη ακούγεται πάρα πολύ καλά, έχει ένα κλασικό Fender καθαρό κανάλι και άλλο ένα με διάφορα άλλα ηχοχρώματα που επίσης ακούγονται πάρα πολύ καλά. Δεν είναι "αμιγώς" λάμπα, αλλά εγώ προτιμώ διάφορους ήχους να έχω να αλλάζω παρά έναν μόνο, γιατί βαριέμαι εύκολα και παίζω για το κέφι μου. Υποθέτω ότι στο καθαρό θα ακούγεται καλά οποιοδήποτε πολυεφέ, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Ουτε εγω είμαι σε κάποια μπάντα πια και δεν μοιάζει πιθανό στο άμεσο μέλλον.

 

ΥΓ. Δεν υστερεί καθόλου στα χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δινει πολλα χρηματα το παλεκαρι πειτε τπτ πιο καλο ρε παιδια τι βλακχαρτ κ λαλακιες.Οσο καλος και να ειναι 250 ευρω ουτε ο ο θωμας τον χαρλεϊ γιφτον δε δινει.Εγω δεν ξερω να προτεινω αλλα το λεω βαση του ρητου "οτι δινεις παιρνεις" που ισχυει παντου.

 

Εδώ παιδιά έχουν αλλάξει koch studiotone για τον blackheart...

Μερικές φορές καλό είναι να κοιτάμε τις ανάγκες μας κ να επιλέγουμε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε;;;;;

 

Τι ανάγκες μπορεί να καλύπτει ο Blackheart που δεν καλύπτει ο Koch; Εκτός της τρύπας στο πορτοφόλι μας όπου θα μπει η διαφορά;;;;;;;

 

Ας μην υπερβάλλουμε, και ακόμη και αν υπάρχει κάποιος "καμμένος" που έκανε την πατατιά, γούστο του, καπέλο του, αλλά δεν είναι ανάγκη να τον δίνουμε σαν παράδειγμα γιατι δημιουργούμε εντυπώσεις που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα των μη-καμμένων (όσοι είναι αυτοί τέλος πάντων στο Noiz  ;D  :P )...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου καμμένο δεν είναι το παιδί ούτε χρηματικό πρόβλημα υπήρχε.Οταν όμως κανουμε αγορες με το σκεπτικό οσα περισσότερα τόσο καλύτερα μερικές φορες κάνουμε λάθος αγορές....

Διάβασε αυτή τη σελίδα κ θα καταλάβεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159025.msg228272#msg228272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eπειδή διάβασα κάτι για μπάσα που έλεγες, και για απόκριση καμπίνας, να κάνω κι εγώ μιά πρόταση...

 

Ενισχυτής (Kεφαλή): Blackheart Handsome Devil Head - 15 ή 7 watt στα 263 ευρώ...

http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_head_bh15h.htm

 

Καμπίνα (1χ12): ΤΑD στα 279 ευρώ

http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=37_38&products_id=978 279

(Καταπληκτική, από προσωπική εμπειρία)

 

Μεγάφωνο: Celestion G12-H ( Παρα πολύ καλό και all around για blues-rock-γκάζια σ' αυτά τα watt, σε 1χ12 καμπίνα) 127 ευρώ...

http://www.thomann.de/gr/celestion_g12h3016.htm

 

Μεταφορικά: (μόνο από TAD) 25 ευρώ περίπου.

 

Σύνολο: 694 Eυρώ

 

Συνοψίζοντας:

 

i) ένα πολύ εύρηστο σύνολο για σπίτι, στούντιο και μικρές ζωντανές εμφανίσεις.

 

ii) Ειδικά το πακέτο καμπίνα/μεγάφωνο είναι κορυφαίας κλάσης και μπορεί να συνδυαστεί και με οποιαδήποτε boutique κεφαλή έως 30 watt, αν στο μέλλον έχεις τα λεφτά και θελήσεις κάτι καλύτερο.

 

ιιι)Σε αντίθεση με τον Peavey Classic που θα τον "παντρευτείς", γιατί δεν είναι καθόλου εμπορεύσιμος, αλλά και κάποιες από τις παραπάνω προτάσεις που έγιναν, το πακετάκι αυτό είναι ιδιαίτερα εύκολο στην πώληση αν τυχόν το βαρεθείς, χωρίς να χάσεις πολλά από τα λεφτά που έδωσες.

 

ιv)To ξέρω ότι ξεπέρασα το budget κατά 94 ευρώ, αλλά πιστεύω ότι άξιζει και δεν αλλάζω κάτι.

                                           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eπίσης, (τώρα μου 'ρθε), αν βρεις κανέναν Mesa Boogie studio 22 ή 22+, σε καλή κατάσταση στο e-bay, χτύπα τον άφοβα. Μακράν ο καλύτερος value for money ενισχυτής (παίζει κάπου στα 700 ευρω), και δεν νομίζω ότι υπάρχει ενισχυτής καινούργιος έστω και στα διπλάσια λεφτά που να τον πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου