Προς το περιεχόμενο

Βuddy Guy Signature Wha - Eνα Wha KAI για σωστα καθαρα ΚΑΙ για σωστα βρωμικα?


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω καινουργιο θεμα τελικα,γιατι πρεπει να παρθει μια αποφαση και χρειαζομαι την βοηθεια οπουδηποτε γνωριζει σχετικα.

Αναλυω εδω το προβλημα μου:

 

Eπειδη εχω λιωσει στο ψαξιμο ιντερνετικα (δεν υπαρχει χρονος ουτε για πλακα για Αθηνες και τετοια), η καλυτερη ΑΠΟΛΥΤΗ λυση κατ'εμε,για να καταλαβεις θα ηταν 2 wha :

 

a) fulltone clyde deluxe για καθαρα 

 

b) rmc 6 -wheels of fire για βρωμικα 

 

Αυτο ειναι οικονομικα και λογικα αδυνατο να γινει.

Οποτε ψαχνω κατι που να εχει αυτα τα 2 πραγματα σε νορμαλ τιμη.

ψαχνω και γω για ενα wha το οποιο θελω να μου κανει μονο 2 δουλειες αλλα να τις κανει καλα :

 

1) να μου δινει πολυ γλυκο και throaty-vocal (αν καταλαβαινεις τι εννοω..) wha στα καθαρα για funk παιξιματα κυριως.

 

2) να ''σηκωνει'' απιστευτα καλα ,οποιουδηποτε ειδους ηχους distortion - fuzz  που προερχεται απο 2πλους μαγνητες.

Να μην χανει συχνοτητες ουτε στα σολο ουτε στις ρυθμικες.

 

Και μ'ενα ψαξιμο στο νετ βρηκα οτι ισως,αυτο που θελω,το κανει το DUNLOP BUDDY GUY SIGNATURE WAH.

 

Δες κι'ενα βιντεο να παρεις μια γευση :

 

Νομιζω πως ο  Βloody_sunday  :)  το'χει δοκιμασει το BUDDY GUY οποτε ισως να μπορει να ριξει λιγο φως στην υποθεση.. 

Γιαυτο σχηματισα την γνωμη οτι μου αρεσει το bg wha ,γιατι φαινεται οτι μπορει ν'ανταπεξελθει (εχει red fasel μεσα = vintage ηχος).

Το Zakk Wylde που τ'ακουσα κι'αυτο (επισης red fasel μεσα) μου φανηκε λιγο ποιο vocalist-throaty απ'το BG,

οπου σιγουρα τα παει καλυτερα στα βρωμικα,αλλα νομιζω οτι στα καθαρα ειναι λιγο υποδιαιστερο του BG.

 

 

Εν'τω μεταξυ oι τιμες πχ, στο thomann ειναι ZW :118 euro και BG :222 euro.Το θεμα ειναι αν η μεγαλη διαφορα στην τιμη δικαιολογει τα δικα μου θελω..

 

Αυτο ειναι το θεμα που μου εχει σπασει το κεφαλι και δεν μπορω να κανω κινηση..

Aν υπαρχει κατι αλλο διαφωτιστικο επι του θεματος ειμαι ολος αυτια..

 

Εαν βρεθει αυτο το απολυτο κατ'εμε wha, μετα ρολο θα παιξει η διαδρομη του wha ,να'χει δηλαδη wide range,σχετικα μεγαλη διαδρομη και οχι τοσο αποτομη και μικρη.Αν και αυτο λυνεται ευκολα πιστευω με μια επισκεψη στον Jam,αλλα καλο θα'ταν να ''το'χει απ'την μανα του'' .

 

Υποψιν,

ΠΟΤΕ δεν παω με βαση την μαρκα ή το χρημα.

Παω πρωτα μ'αυτο που το αυτι μου θελει ν'ακουσει και μετα αρχιζω τις περικοπες..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fulltone Clyde Dlx. τα πάει φανταστικά στα βρώμικα, και στα καθαρά οκ αλλά όχι τόσο όμορφα όσο το Buddy Guy. Aυτό (το BG) είναι ίσως το πιο γλυκό wah που έχω ακούσει ποτέ αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα πώς τα πάει στα βρώμικα. Στα καθαρά και με ελαφρύ μπλουζιάρικο OD πάντως πετάει.

 

Γενικά, αν δεν απατώμαι, για τα βρώμικα χρειάζεται ένα καλό κι ευρύ sweep στις ωφέλιμες συχνότητες που θα αναδυθούν μαζί με βρωμιά. Τα περισσότερα μοντέλα της Dunlop που είναι signature είναι φτιαγμένα ειδικά για βρώμικα, όπως πχ. το Crybaby from Hell, το Slash Signature και το Ζakk Wylde signature. Έχουμε κι έναν συνφορουμίτη που έχει ξετινάξει τα περισσότερα wah, τον Freedom, κι αν περάσει να πει τη γνώμη του για το BG ή και για τα άλλα θα είναι πολύ ενδιαφέρον.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη πιθανότητα να πάρεις ένα απλό gcb-95 και να το μοντάρεις στις ανάγκες σου το έχεις σκεφτεί? τα mods του είναι απλά και εύκολα και στην ουσία αμα βρεις και τις διαφορές που έχει με το Buddy Guy τοτε μπορεις ανετα να το μετατρέψεις και να σου κοστισει πολυ λιγοτερα λεφτα... ενδεικτικα συγκρινε τιμες του gcb-95 με το jimi hendrix signature που οι διαφορες τους ειναι εμφανισιακά και μια αντίσταση όλη κι όλη!!!! Οσο για τα καινουργια fasel πηνία από οτι εχω ακουσει και διαβασει ολοι λενε οτι δεν ειναι σαν τα παλιά... Τεσπα 69 ευρα για το gcb-95 απο Θωμα, ενα 10ρικακι το Fasel και κατι ψιλα για αντιστασεις και ενα πυκνωτακι αμα θες βαζεις και ενα 100κ pot για να κανεις οτι θες εσυ με το Q και παιζεις μπάλα οπως θες εσυ με πανω κατω ένα 100ευρο

mods εδω: http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν περιμενεις να ερθει σε στοκ στο proguitarshop μπορεις να το παρεις στα 156 + 6 εκτελωνισμος = 162 περιπου ευρω

 

http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=846&CategoryID=16

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λεει ο herald για τα Fasel. Δεν ειναι και τιποτα τρομερα...

 

Ουσιαστικα οι αλλαγες που κανουν τα Wah πιο "ανεκτικα" στα βρωμικα ή στα καθαρα ειναι η τιμη μιας αντιστασης που εν προκειμενω "βαζει" (ή "βγαζει" αναλογα) μεσαια στο σημα. ΟΚ, εχει κι αλλες προκειμενου να κανεις voicing στο πεταλι σου.

 

Το καλυτερο κολπο επαναλαμβανω για πολλωστη φορα ειναι να παρεις ενα απλο wah και να το "φερεις" εκει που θελεις. Δεν υπαρχει πιο "παραμετροποιησιμο" κυκλωμα απο το κλασσικο 847 της Vox...

 

Ολα τα Inductor type Wah pedals "εκει εξω" εχουν αυτο το κυκλωμα με την μια ή την αλλη μοντα/αλλαγη...

 

Και αν μιλαμε για Ιnductors, ο κορυφαιος πιστευω ειναι του Fulltone που φυσικα αποσυρθηκε και οσοι προλαβαν προλαβαν... τωρα υπαρχουν καναδυο στο web που πιανουν τρελλα λεφτα...

 

Τα fasel κανουν δουλεια, αλλα επουδενι δεν ειναι σαν τα παλια. Υπαρχει βεβαια κολπακι που τα βελτιωνει, αρκει να ειναι οντως 500mΗ.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κι έναν συνφορουμίτη που έχει ξετινάξει τα περισσότερα wah, τον Freedom, κι αν περάσει να πει τη γνώμη του για το BG ή και για τα άλλα θα είναι πολύ ενδιαφέρον.  :)

 

Σπυρο, η καλυτερη βοηθεια που θα μπορουσα να δωσω σε καποιον που ψαχνει για gear ειναι - αν κατι απο αυτα που εχει στο μυαλο του να αγοράσει το διεθετα - να του το δωσω να το δοκιμασει με το δικο του gear, τα δικα του αυτιά και σε αυτή την περιπτωση με τα δικα του ποδάρια για να αποφασισει μονος του (κατι που προσπαθω να το κανω οσο μπορω)...για αυτο εχω σταματησει να λεω γνωμες, αποψεις ή και ακομα να ποσταρω κλιπς, γιατι αυτα στην ουσια δεν λενε τιποτα κατα την ταπεινή μου γνωμη (για τα κλιπς, εκτος και αν καποιος εχει το ιδιο ακριβως gear με μενα και ηχογραφει με τον ιδιο τροπο και τα ιδια μεσα)  ;)

 

Δυστυχώς αυτη την στιγμή δεν διαθετω το Fulltone (το BG δεν το ειχα ποτε) και ο φιλος, οπως ανεφερε και στο αρχικο ποστ, δεν εχει χρονο για δοκιμες οποτε...

 

Εκτος απο το ζητουμενο ηχητικο αποτελεσμα, θα εβαζα και μερικες αλλες παραμετρους στο ολο θεμα για να βοηθησω στοιχειωδώς (ή να τον μπερδεψω περισσοτερο)...παραδειγμα, για μενα εχει πολυ μεγαλη σημασια το travel του πεταλιου (πολυ μικρο, μικρο, μεσαιο, τεραστιο) και το πως γινεται η μεταβαση απο τα μπασομπάσα (φτερνα κάτω) εως και τα πριμοπρίμα (toe down), τι peaks υπαρχουν κοκ...οποτε δυστυχως θελουν δοκιμή (γιατι προφανως και σε αυτα υπαρχουν προτιμησεις)...για να μην μιλησουμε για buffers (ειδα οτι ενδιαφερεται να παιζει και με fuzz), ποτς του αντεχουν στον χρονο ή δεν χρειαζονται συντηρηση, δυστροπους διακοπτες  κλπ κλπ...

 

Anyway, υπαρχει και ο ακριβος τροπος του trial and error (αγοραζω, δοκιμαζω με το gear μου, μου κανει το κραταω, δεν μου κανει το πουλαω κοκ) αλλα...

 

Καλή τυχη Ψυχίατρε...  ;)

 

ΥΓ: Φυσικα και αλλη λυση ειναι αυτη που ανεφεραν και οι παιδες, το μονταρισμα στα δικα σου σπεκς...το θεμα σε αυτη την περιπτωση ειναι να ξερεις ακριβως τι θελεις και - εφοσον θα το κανεις μονος σου - να εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις λιγη (ή περισσοτερη ωρα) και να πιανουν τα χερια σου...απο εκει και περα ολα γινονται... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν μιλαμε για Ιnductors, ο κορυφαιος πιστευω ειναι του Fulltone που φυσικα αποσυρθηκε και οσοι προλαβαν προλαβαν... τωρα υπαρχουν καναδυο στο web που πιανουν τρελλα λεφτα...

 

Ρε ΑΝΩΜΑΛΕ πες μου ότι το πρόλαβες όταν ήταν φτηνό(τερο) και δεν έσκασες 200 ευρά για ένα πηνίο! Ανωμαλάααακι μου εσύ...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ΑΝΩΜΑΛΕ πες μου ότι το πρόλαβες όταν ήταν φτηνό(τερο) και δεν έσκασες 200 ευρά για ένα πηνίο! Ανωμαλάααακι μου εσύ...

 

ενα θα σου πω.

 

εχω 2...    ;D

 

το ενα (το οποιο χρησιμοποιω) το ειχα παρει ..20κατι (αν οχι 30) ευρω οταν ακομα ο fuller τα εδινε χυμα και δεν την ειχε παρει χαμπαρι οτι ολοι εβαζαν ενα fulltone pot κι ενα inductor κι εφτιαχναν τρελλα πεταλια...

 

το αλλο το πηρα ψιλο 50 οταν την πηρα ειδηση οτι ο F θα τα αποσυρει και προλαβα κι εκανα ...επενδυση  :o

 

το δευτερο ειναι αθικτο και περιμενει την καταλληλη εφαρμογη...  (οχι δεν πωλειται και το εχω σε θυριδα σε ελβετικη τραπεζα  ;D )

 

και λιγη ιστορια....    :)

 

Μια φορα κι εναν καιρο ηταν κι ενας τυπος απο το ισραηλ (ονοματι Ariel) που εφτιαχνε πολυ καλα πηνια, αλλα δεν κανει πλεον. Το σκεφτομουν να παρω, αλλα ειχε κατι δυσκολιες στην πληρωμη νομιζω και ολο το ανεβαλα, ωσπου ο αριελ εφυγε απο το χωρο. (εχουν χαθει τα ιχνη του)

 

Καποιο "φεγγαρι" ο Banzai ειχε κανει κι αυτος ενα δικο του (εχω) το οποιο υποτιθεται ηταν κοντα στου αριελ, αλλα εγινε και μια μανουρα μεταξυ τους και τελικα τα απεσυρε. Το Banzai ειναι πολυ αερατο και λεπτουτσικο.

 

Area 51 ηθελα να δοκιμασω, αλλα δεν το εκανα ακομα.

 

Tα Fasels ειπαμε, ετσι κι ετσι... (τα εχω και τα δυο)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας ρίξω ένα GAS alert σε σας τους wah-maniacs... τα ξέρετε αυτά του ΜακΚόναχι (τα inductors τα τυλίγει μόνος του);

http://pedaler.eu/webshop/catalog/product_info.php?products_id=392

http://www.mccon-o-wah.com/Products/Products.htm

 

Πάντως το Buddy Guy - για να γυρίσω και στο τόπικ - μου άρεσε πάρα πολύ στα ήπια και αποτελεί ένα από τα τελευταία πετάλια της Dunlop που σηματοδοτούν μια πολύ ενδιαφέρουσα στροφή της εταιρίας (μαζί με άλλα πρόσφατα δημιουργήματα) προς την π(χ)οιότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου