Προς το περιεχόμενο

Prince guitars??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια κλασσικη κιθαρα αγνωστου προελευσεως και τιμης...και επειδη θελω να δω αν ειναι καυσοξυλο ή πιανει τπτ σας ρωτω...

εχετε ξανακουσει τις κιθαρες prince?το headstock δν γραφει τπτ(εξαλλου κλασσικη ειναι) , εχει αγοραστει απο μικρο αθηναικο μαγαζι πριν απο τουλαχιστον 10 χρονια, τα ξυλα δν εχω ιδεα τι ειναι (ουτε καν αν ειναι solid ή οχι δν μπορω να καταλαβω :() , τιμη δν θυμαμαι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι τοτε μου ειχαν φανει αρκετα λεφτα :D , και υπαρχει και μεσα στην κοιλοτητα ενα αυτοκολλητο που λεει "PRINCE, model number 56...... , handcrafted with selected material"...

εριξα ενα γρηγορο googlarisma στο net αλλα δν βρηκα κατι...οποιαδηποτε πληροφορια - γνωμη δεχτη. παντως μαλλον για καυσοξυλο την κοβω!!

 

Υ.Γ.1 με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και φωτος...

Υ.Γ.2 εγω μονο τα prince μπαλακια του τεννις ξερω...και εχουν και το ιδιο λογοτυπο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι, δεν μπορώ να σε βοηθήσω... ίσως αυτός να μπορεί:

 

Prince_CV4625961_400.jpg

 

... o ο οποίος, όπως είναι γνωστό παγκοσμίως (το έχει παραδεχθεί και ο ίδιος), έχει κατακλέψει την ιδέα αυτού εδώ:

redhair.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ...εκτος απο prince μπαλακια ειναι και οι κιθαρες του γνωστου τραγουδιαρη....

 

καμια αλλη ιδεα??? απο κανεναν παλιοτερο ισως??

 

μηπως ειναι απο κανενα ελληνα κατασκευαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ε ΟΧΙ και σφυροφδρέπανα!!!!! Θ' ανοίξω thread διαμαρτυρίας. 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Δια χειρός Καγμάκη αν δεν κάνω λάθος???

 

Ναι ο Καγμάκης την έχει φτιάξει.

Προτείνω να μαζέψουμε λεφτά για μπορέσουμε να κάνουμε μία καλή προσφορά και να την αγοράσουμε. Μόλις την πάρουμε, θα την στείλουμε στον Exarhos να στρογγυλέψει λίγο τις αντιαισθητικές γωνίες και να την κάνει butterscotch. (Έτσι, για να μην χτυπάει τόσο στο μάτι :lol: :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να πέσω επάνω του σε ξεκάρφωτο ψάξιμο. Από το site της Schecter:

 

Q: I would like to buy a Prince ´Cloud´ guitar. How much are they, and how do I order one?

A: The Prince ´Cloud guitars´ (and the ´Symbol´ guitar, as well) are made under an exclusive agreement with Prince and Paisley Park, and are only available through Prince´s website and at his live shows. We do not offer them in any form anywhere else, and, per our agreement, will not use any of their features in the construction of other guitars!

 

 

Αυτά βέβαια μάλλον ισχύουν για το συμβόλαιο που έχει με τη συγκεκριμένη εταιρία.. Η κιθάρα που έχεις εσύ μπορεί να είναι από άλλη! (αν το Prince υποδηλώνει καλλιτέχνη βέβαια και όχι εταιρία :lol: )

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω αντί να ψάχνεις να βρεις τιμές κτλ να τις βάλεις ένα σετάκι καινούριες χορδές και να την πας σε ένα μαγαζί που εμπορεύεται κλασσικές κιθάρες να σου πουν μια εκτίμηση για την ποιότητα κατασκευής.

Λογικά για να είναι hand made θα είναι προσεγμένη κιθαρούλα. Για να δεις αν είναι solid τα ξύλα κοίτα την εσωτερικά με ένα φακό κε δες αν στο ίδιο σημείο απο κάτω μοιάζει καθόλου το pattern με τα νερά του ξύλου. Επίσης δες τι κλειδιά έχει η βρες τι είναι γιατί όσο πιο ακριβά υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί σε μια κιθάρα τόσο πιο προσεγμένη-ακριβή κατασκευή είναι συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως, θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος απο που μπορω να αγορασω μια κιθαρα τυπου blue cloud απ αυτες που χρησιμοποιουσε ο Prince!

Στο site του δεν βρηκα τιποτα...(εκτος απο απειρο FUNK, you sexy motherf*cker!!! :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως' date=' θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος απο που μπορω να αγορασω μια κιθαρα τυπου blue cloud απ αυτες που χρησιμοποιουσε ο Prince!

Στο site του δεν βρηκα τιποτα...(εκτος απο απειρο FUNK, you sexy motherf*cker!!! :D)[/quote']

 

Έτυχε να πέσω επάνω του σε ξεκάρφωτο ψάξιμο. Από το site της Schecter:

 

Q: I would like to buy a Prince ´Cloud´ guitar. How much are they' date=' and how do I order one?

A: The Prince ´Cloud guitars´ (and the ´Symbol´ guitar, as well) are made under an exclusive agreement with Prince and Paisley Park, and are only available through Prince´s website and at his live shows. We do not offer them in any form anywhere else, and, per our agreement, will not use any of their features in the construction of other guitars!

 

 

Αυτά βέβαια μάλλον ισχύουν για το συμβόλαιο που έχει με τη συγκεκριμένη εταιρία.. Η κιθάρα που έχεις εσύ μπορεί να είναι από άλλη![/quote']

 

*edit: (τα copypaste μου μέσα, έσβησα το κυρίως κείμενό μου λολ)

 

Απ'ότι έχει πάρει το μάτι μου γενικά δεν το προσφέρουν πια (από πέρσι νομίζω).

 

Μόνο δηλαδή custom από κάποιο τεχνίτη, θα σου πάει καμιά 10 χιλιάδες Ευρώ άμα πετύχει κιόλας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου