Προς το περιεχόμενο

Prince guitars??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω αντί να ψάχνεις να βρεις τιμές κτλ να τις βάλεις ένα σετάκι καινούριες χορδές και να την πας σε ένα μαγαζί που εμπορεύεται κλασσικές κιθάρες να σου πουν μια εκτίμηση για την ποιότητα κατασκευής.

Λογικά για να είναι hand made θα είναι προσεγμένη κιθαρούλα. Για να δεις αν είναι solid τα ξύλα κοίτα την εσωτερικά με ένα φακό κε δες αν στο ίδιο σημείο απο κάτω μοιάζει καθόλου το pattern με τα νερά του ξύλου. Επίσης δες τι κλειδιά έχει η βρες τι είναι γιατί όσο πιο ακριβά υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί σε μια κιθάρα τόσο πιο προσεγμένη-ακριβή κατασκευή είναι συνήθως.

 

το μπρατσο της κιθαρας εχει σπασει στο 3ο ταστο... γιαυτο ρωταω πρωτα εδω γιατι μπορει να μην αξιζει καν να τη φτιαξω... και να παω σε ενα αθηναικο μαγαζι δειχνοντας οτι δν ξερω τι μου γινεται νομιζεις οτι δν θα με πιασουν κοτσο??? απλως εχω φτασει στο σημειο να μην εμπιστευομαι τον ελληνα καταστηματαρχη και να εμπιστευομαι εναν εντελως αγνωστο διαδυκτιακο φιλο :? :):)

 

το prince στην κιθαρα που εχω αναφερεται σε μαρκα και οχι καλλιτεχνη...σιγουρα πραγματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω αντί να ψάχνεις να βρεις τιμές κτλ να τις βάλεις ένα σετάκι καινούριες χορδές και να την πας σε ένα μαγαζί που εμπορεύεται κλασσικές κιθάρες να σου πουν μια εκτίμηση για την ποιότητα κατασκευής.

Λογικά για να είναι hand made θα είναι προσεγμένη κιθαρούλα. Για να δεις αν είναι solid τα ξύλα κοίτα την εσωτερικά με ένα φακό κε δες αν στο ίδιο σημείο απο κάτω μοιάζει καθόλου το pattern με τα νερά του ξύλου. Επίσης δες τι κλειδιά έχει η βρες τι είναι γιατί όσο πιο ακριβά υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί σε μια κιθάρα τόσο πιο προσεγμένη-ακριβή κατασκευή είναι συνήθως.

 

καπως λιγο πιο συγκεκριμενα??? πως μπορω να δω αν ειναι solid το καπακι και γενικοτερα τα ξυλα???

 

τα κλειδια ειναι no name...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια κλασσικη κιθαρα αγνωστου προελευσεως και τιμης...και επειδη θελω να δω αν ειναι καυσοξυλο ή πιανει τπτ σας ρωτω...

εχετε ξανακουσει τις κιθαρες prince?το headstock δν γραφει τπτ(εξαλλου κλασσικη ειναι) ' date=' εχει αγοραστει απο μικρο αθηναικο μαγαζι πριν απο τουλαχιστον 10 χρονια, τα ξυλα δν εχω ιδεα τι ειναι (ουτε καν αν ειναι solid ή οχι δν μπορω να καταλαβω :() , τιμη δν θυμαμαι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι τοτε μου ειχαν φανει αρκετα λεφτα :D , και υπαρχει και μεσα στην κοιλοτητα ενα αυτοκολλητο που λεει "PRINCE, model number 56...... , handcrafted with selected material"...

εριξα ενα γρηγορο googlarisma στο net αλλα δν βρηκα κατι...οποιαδηποτε πληροφορια - γνωμη δεχτη. παντως μαλλον για καυσοξυλο την κοβω!!

 

Υ.Γ.1 με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και φωτος...

Υ.Γ.2 εγω μονο τα prince μπαλακια του τεννις ξερω...και εχουν και το ιδιο λογοτυπο!!![/quote']

 

καυσοξυλο ειναι φιλαρακι.ατυχησες.

η 1η μου ηλεκτρικηγ ηταν prince.μη ψαξεισ να βρεισ και πολλα για αυτα τα οργανα.οσο εχω για πλακα ψαξει δεν εχς βρει τιποτα εδω και πολυ καιρο.

δεν νομιζω οτι μπορει να πειασει πανω απο 50-60 ευρο.

(συμφωνα με την δικια μου κιθαρα)

θυμασαι το μαγαζι που βρισκοταν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια κλασσικη κιθαρα αγνωστου προελευσεως και τιμης...και επειδη θελω να δω αν ειναι καυσοξυλο ή πιανει τπτ σας ρωτω...

εχετε ξανακουσει τις κιθαρες prince?το headstock δν γραφει τπτ(εξαλλου κλασσικη ειναι) ' date=' εχει αγοραστει απο μικρο αθηναικο μαγαζι πριν απο τουλαχιστον 10 χρονια, τα ξυλα δν εχω ιδεα τι ειναι (ουτε καν αν ειναι solid ή οχι δν μπορω να καταλαβω :() , τιμη δν θυμαμαι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι τοτε μου ειχαν φανει αρκετα λεφτα :D , και υπαρχει και μεσα στην κοιλοτητα ενα αυτοκολλητο που λεει "PRINCE, model number 56...... , handcrafted with selected material"...

εριξα ενα γρηγορο googlarisma στο net αλλα δν βρηκα κατι...οποιαδηποτε πληροφορια - γνωμη δεχτη. παντως μαλλον για καυσοξυλο την κοβω!!

 

Υ.Γ.1 με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και φωτος...

Υ.Γ.2 εγω μονο τα prince μπαλακια του τεννις ξερω...και εχουν και το ιδιο λογοτυπο!!![/quote']

 

καυσοξυλο ειναι φιλαρακι.ατυχησες.

η 1η μου ηλεκτρικηγ ηταν prince.μη ψαξεισ να βρεισ και πολλα για αυτα τα οργανα.οσο εχω για πλακα ψαξει δεν εχς βρει τιποτα εδω και πολυ καιρο.

δεν νομιζω οτι μπορει να πειασει πανω απο 50-60 ευρο.

(συμφωνα με την δικια μου κιθαρα)

θυμασαι το μαγαζι που βρισκοταν??

 

το υποψιαζομουν αλλα δν ηθελα να το πιστεψω :D :D :D

το μαγαζι προφανως και δν το θυμαμαι...αλλα θυμαμαι οτι ηταν κλασσικη περιπτωση ελληνικης τρυπας-μαγαζιου που δν εχει ποτε αναμενα φωτα !!!

παντως δν μας ειπες....ειναι ελληνικης κατασκευης??? ολες για πεταμα ή υπαρχουν και καλυτερες? εσυ απο που την πηρες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου