Προς το περιεχόμενο

προβλημα με πεταλακια και FX LOOP....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω και παλι....

 

λογω της επερχομενης εορτης μου μου εγιναν 2 αναπαντεχα δωρα απο συναδελφους κολλητους.

ενα digidelay και ce-5.τα δεχτηκα ευχαριστως, τα βουτηξα,ηρθα σπιτι αναβω τον μαρκ, συνδεω το fx loop out στο in του boss , το out του boss στο in του digitech ,το out του digitech στο fx loop in του μαρκ και την κιθαρα στο καθαρο καναλι του μαρκ.το αποτελεσμα ειναι να εχει πολυ χαμηλο και παραμορφωμενο ηχο....

''επαιξα'' με το ποτενσιομετρο του fx level και τα υπολοιπα κουμπια του προενισχυτη του μαρκ , και δεν ειδα βελτιωση.....

 

τα αποσυνδεω ο λ α ,και βαζω μονο την κιθαρα κανονικα στον ενισχυτη.το αποτελεσμα? Σ Κ Ο Τ Ω Ν Ε Ι!!!

τελος εβαλα την εξης σειρα...strat ->ce-5->digidelay->mark guitar input ,και ολα δουλευαν πολυ ωραια!!!

τι να κανω???βοηθηστε με .....

s u p e r f u n k ............---->>>>>>> :oops: :roll: :oops: :cry: :cry:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εαν βαζεις τα πεταλακια σου στο loop, παρακαμπτεις την προενισχυση του mark...δεν ξερω εαν εχει καποια σημασια αυτο αλλα πιστευω πως αφου τα πεταλακια δεν εχουν δικια τους προενισχυση, για αυτο δεν "δινουν"...

 

 

 

δεν ξερω αν ειμαι σωστος σε αυτα που λεω , αλλα με την tonelab που εχω, δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, αφου οι πεταλιερες πλεον εχουν δικια τους προενισχυση...οποτε μαλλον πρεπει να ειναι αυτο.(τουλαχιστον αυτο φανταζομαι) :oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις καποιο προβλημα με αναντιστοιχια αναμεσα στο signal level του effects loop και των πεταλιων( :? ) σου.......καποιοι ενισχυτες εχουν loop σχεδιασμενο για χρηση με signal level στα +4db αλλοι στα -10db και καποιοι αλλοι με καποιο διακοπτακι σου επιτρεπουν να διαλεξεις........αν δεν εχεις κανει καποιο αλλο λαθος στο σεταρισμα των effects level κ.λ.π στα πεταλακια σου αυτο ειναι το προβλημα σου........

 

Σαν γενικο κανονα (οχι απολυτο ομως) τα περισοτερα πεταλακια ειναι σχεδιασμενα για high level signal kai πανε πριν την προενισχυση ενω τα RACK για low level signal και αποδιδουν καλυτερα στο loop...........Aν ο ενισχυτης σου εχει την επιλογη αναμεσα σε -10 και +4db signal sto effects loop δεν εχεις παρα να το ρυθμισεις αναλογα με το τι χρησιμοποιεις, πεταλια η rack.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εαν βαζεις τα πεταλακια σου στο loop' date=' παρακαμπτεις την προενισχυση του mark...δεν ξερω εαν εχει καποια σημασια αυτο αλλα πιστευω πως αφου τα πεταλακια δεν εχουν δικια τους προενισχυση, για αυτο δεν "δινουν"...

 

 

 

δεν ξερω αν ειμαι σωστος σε αυτα που λεω , αλλα με την tonelab που εχω, δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, αφου οι πεταλιερες πλεον εχουν δικια τους προενισχυση...οποτε μαλλον πρεπει να ειναι αυτο.(τουλαχιστον αυτο φανταζομαι) :oops: :oops:[/quote']

 

εχω την εντυπωση οτι το fx loop out ,ειναι η εξοδος του προενισχυτη του mark.οποτε , περναει απο το choruw & delay και καταληγει στο power amp.

αλλιως ποια να ειναι η εξοδος του προενισχυτη?

για παραδειγμα ο hot rod deville ,εχει ενα preamp out και ενα power amp in.εκει δουλευοθν κανονικα.το δοκιμασα ...στον δικο μου ομως? :roll: :cry:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε διαφορες σταθμες με τα level της λουπας αν δεν δουλευουν καλα & εκει τοτε συμβαινει αυτο που λεει ο φεντεριας.

για να βεβαιωθεις οτι δουλευει καλα η λουπα και δεν εχει προβλημα δοκιμασε να βαλεις την gt8 ΜΟΝΟ με τα εφε της (ειναι υποτιθεται σχεδιασμενη για λουπες).

επισης δοκιμασε να βαλεις στη λουπα μονο το delay & μονο τo chorus μηπως & καποιο πεταλι δεν δουλευει καλα.

τσεκαρε & τα καλωδια σου...

παντως μη σκας και πολυ βαλτα ολα τα πεταλακια μπροστα απο τον ενισχυτη & καθαρισες (μια & θα σου ερθουν & ο κομπρεσσορας & το drive δεν θα σου χρειαζεται το βρωμικο καναλι του ενισχυτη...) :wink:

 

παντως οντως σε πολλους ενισχυτες που εχουν λαμπατο effect loops (οπως ο Boogie) παρατηρειται αυτη η ασυμβατοτητα εν αντιθεση με τους περισσοτερους ενισχυτες (οπως ο HRD) που εχουν τραντζιστορατα effect loops (op amps)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε διαφορες σταθμες με τα level της λουπας αν δεν δουλευουν καλα & εκει τοτε συμβαινει αυτο που λεει ο φεντεριας.

για να βεβαιωθεις οτι δουλευει καλα η λουπα και δεν εχει προβλημα δοκιμασε να βαλεις την gt8 ΜΟΝΟ με τα εφε της (ειναι υποτιθεται σχεδιασμενη για λουπες).

επισης δοκιμασε να βαλεις στη λουπα μονο το delay & μονο τo chorus μηπως & καποιο πεταλι δεν δουλευει καλα.

τσεκαρε & τα καλωδια σου...

παντως μη σκας και πολυ βαλτα ολα τα πεταλακια μπροστα απο τον ενισχυτη & καθαρισες (μια & θα σου ερθουν & ο κομπρεσσορας & το drive δεν θα σου χρειαζεται το βρωμικο καναλι του ενισχυτη...) :wink:

 

παντως οντως σε πολλους ενισχυτες που εχουν λαμπατο effect loops (οπως ο Boogie) παρατηρειται αυτη η ασυμβατοτητα εν αντιθεση με τους περισσοτερους ενισχυτες (οπως ο HRD) που εχουν τραντζιστορατα effect loops (op amps)

 

δοκιμασα παμπολλες φορες να παιξω με τα ποτενσιομετρα της λουπας αγαπητε φιλε.το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.

οταν τα εβαλα μπροστα απο το καθαρο καναλι , ηταν μια χαρα.ομως ποσο πολυ καλυτερη ποιοτητα θα ειχα αν εμπαιναν τα 2 μαρσαλακια πριν την προενισχυση ,και το chorus/delay πριν τον τελικο.παντως εμεινα πολυ ικανοποιημενος οταν τα εβαλα μπροστα ολα.

 

και κατι αλλο.

 

πως μπορω να βγαλω ηχο τυπου γκιλμουρ απο το bb2?λιγοτερο gain και πιο πολυ level με το κομπρεσορακι γυρω στις 11 η ωρα ,η το αναποδο?δηλαδη πιο πολυ gain με μικροτερη ενταση?

 

και ενα τελευταιο για να μην γινομαι πολυ κουραστικος αργοτερα :oops:

 

τι πεταλακι μου προτεινετε για πολυ βρωμικο ηχο τυπου hard rock/μεταλ?οχι θορυβωδες πολυ ομως!!! 8O για παιξιμο power chords (4ες/5ες) και ριφακια?καταλαβαινετε....εναν ηχο για ''πλατες'' :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Gilmour θα χρειαστεις κατι παραπανω απο ενα κομπρεσσορα :lol:

 

http://www.mikesguitarsite.co.uk/gear/pink_floyd/

 

παντως σοβαρα μιλωντας εχε το κομπρεσσορακι σου στα εξης settings για περισσοτερο sustain,balance & ενισχυση του σηματος σου

 

tone 12

level 12-1

attack full

comp 10-11

 

ολα τα settings ειναι " o'clock"

 

δεν νομιζω οτι βαζοντας τα πεταλακια στη λουπα θα ειχες "καλυτερη ποιοτητα"π.χ ο φιλος σου ο Gilmour ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ EFFECT LOOP ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ & απο "ποιοτητα ηχου" ...κατι κανει ..δεν συμφωνεις?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι βαζοντας τα πεταλακια στη λουπα θα ειχες "καλυτερη ποιοτητα"π.χ ο φιλος σου ο Gilmour ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ EFFECT LOOP ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ & απο "ποιοτητα ηχου" ...κατι κανει ..δεν συμφωνεις?? :lol:

 

Kαι γιατί έχουν πορωθεί όλοι και λένε τα εφφέ στo loop γιατί εκεί πρέπει να είναι κλπ κλπ.Εγώ πάντως παρατήρησα όχι ποιοτικά απαραίτητα καλό ήχο αλλά πιο καθαρό

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το effect loop φτιαχτηκε για να μπορεις να χρησιμοποιεις τα gain καναλια των μοντερνων ενισχυτων ,ετσι δηλ. μπορεις να εχεις modulation & time effects μετα τη "βρωμα" του ενισχυτη,αν ο ενισχυτης σου εχει μονο ενα καναλι δεν βλεπω το λογο αν χρησιμοποιεις το effect loop. :wink:

Σε δικα μου πειραματα με τον Rivera Quiana,τον HRD & τον PV CLASSIC τα πεταλακια ακουγονταν παντοτε καλυτερα μπροστα απο τον ενισχυτη..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου