Προς το περιεχόμενο

95 χρόνια χωρίς τον Scriabin


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μοιραστούμε τις σκέψεις μας γι' αυτή τη τραγική απώλεια. Πόσο σας σημάδεψε ΕΣΑΣ αυτό το ατυχές περιστατικό; Τι μέτρα πιστεύετε ότι πρέπει να ληφθούν και σε ποια συνοικία κρίνετε ότι πρέπει να στηθεί αδριάντας του;

 

Skrjabin_Alexander.jpg.57f7187008a58ddf3f25b3ce76b152fb.jpg

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπίπτει με την 31,21η επέτειο της απόφασής μου να σταματήσω να παίρνω αποφάσεις που δεν θυμάμαι.

Τυχαίο;

Μάλλον.....

 

Σας αφιερώνω όμως την κριτική που δημοσιεύθη σε συγγενικό site (avsite.gr) σχετικά με το έργο του (πραγματικά) μεγάλου συνθέτη Scrjabin "Ελεγχόμενη Μισανθρωπία"  ;)

"Ιδανικό σάουντρακ για τις στιγμές που τα πάντα φαντάζουν ξένα και αφόρητα απεχθή, ενόσω η σκυθρωπή ματιά δειγματίζει ψήγματα ασυνεννοησίας σε ένα αδιάφορο περιβάλλον, που υποτίθεται ότι είναι το σκηνικό όλης σου της ζωής, το πιάνο κονσέρτο που Σκριάμπιν διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία νοσηρής ουτοπίας, που θολώνει το νου του φιλαλήθη αγωνιζόμενου για τα καλύτερα αύριο που δεν λένε να φανούν … επιβεβαιώνει παράλληλα ότι τα ριζίδια σαρκασμού είναι το μόνα δομικά υλικά μίας καλά ελεγχόμενης μισανθρωπίας που αποτρέπει την ομαδική εξόντωση των σκωληκόμορφων κομπάρσων που κηλιδώνουν έτι περισσότερο την φαρσοκωμωδία του everyday living …

 

Πέραν των ανωτέρω πρόκειται για έργο που ο συνθέτης έγραψε πολύ νέος, αλλά ήδη συμπυκνώνει τα χαρακτηριστικά στοιχεία του μετέπειτα έργου του, όπου συνυπάρχουν η 'πολυρρυθμία' και η δικής του επινόησης ιδιόμορφη 'ατονικότητα', οι μεγάλες περίοδοι συναισθηματικής εγκράτειας με τα σύντομα αλλά φρικτής έντασης βίαια ξεσπάσματα, η γοητευτική ντεκαντανσιάρικη παραίτηση με την λυσσώδη επαναφορά των αμετροεπών και ασύμμετρων διεκδικήσεων ... χαρακτηριστικό όσων νομίζουν ότι η ζωή πάντα τους χρωστάει ...."

 

Η κριτική αναδημοσιεύεται χωρίς την έγκριση του συγγραφέα Δημοκηδή κι ας με σχωρέσει.

 

Η πηγή (http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?p=1168180).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κριτική αναδημοσιεύεται χωρίς την έγκριση του συγγραφέα Δημοκηδή κι ας με σχωρέσει.

 

καλά έκανες, τέτοια κείμενα πρέπει να διαδίδονται όσο γίνεται περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, το έχω πεί ότι χρειάζεται μία στήλη με νεκρολογίες και ψηφιακό κεράκι...έχω στο μυαλό μου και υπεύθυνο για modulator..... 8) ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον γνωρίζω τον μακαρίτη.Πάντως αν πρόκειται για αδριάντα του στην Ελλάδα, πρέπει να προηγούνται γι αυτην την δουλειά κάνα εκατομμυριο άλλοι.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος αν το ποστ ειναι χιουμοριστικο. Παντως ο scriabin ειναι απο τους αγαπημενους μου συνθετες κυριως στην πρωιμη (ρομαντικη) περιοδο του πριν περασει σε ατοναλ φορμες (εργα που δεν λατρευω αλλα αναγνωριζω τη μουσικη τους αξια).

 

Και παλι ελπιζω το ποστ (αν και οσο το διαβαζω τοσο πειθομαι οτι δεν ειναι) να μην ειναι χιουμοριστικο.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σας σημάδεψε ΕΣΑΣ αυτό το ατυχές περιστατικό; Τι μέτρα πιστεύετε ότι πρέπει να ληφθούν και σε ποια συνοικία κρίνετε ότι πρέπει να στηθεί αδριάντας του;

 

Κατα γενικη ομολογια διαθετεις ωραια ροη λογου με ορθη αναπτυξη και επιχειρηματα. Αλλα δικε μου ωρες ωρες σα να σε καταλαμβανει ενα αορατο πνευμα ''ιντελεκτουελισμου'' θελοντας να σε ''πεισει'' να δικαιολογησεις τα πεντε (5) πρωτα γραμματα του nickname σου.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου