Προς το περιεχόμενο

Πανεπιστήμια Μουσικής Τεχνολογίας και σπουδες


magosbap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει ενα πολυ καλο ΑΤΕΙ στο Ληξουρι τεχνολογιας ηχου και μουσικων οργανων ,οπου και πιθανοτατα περασα,(Εσεις τι πιστευεται περασα η οχι?? εχω βαθμο προσβασης 11.835 και 11.153 μορια).Αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα μεχρι την ανακοινωση των βασεων..

Ο βαθμος προσβασης σου πρεπει να ειναι 10.18 και χρειαζεσαι 8900 μορια περιπου(οπου θα πεσουν γιατι τα μαθηματικα κατ. εριξαν το 80% των εξεταζομενων)

και βρισκεται στο 2ο Πεδιο...

 

http://thmo.teiion.gr/teitmogr/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τεσπα..επειδη σπουδαζω στο τει στο ρεθυμνο σχεδον εχω τελειωσει δηλαδη αν εχεις καποια ερωρηση ρωτα ελευθερα.επειδη ειδα και σε παλιοτερα ποστ διαφορες συζητησεις για ιεκ κλπ,μπορω να πω μια κουβεντα ενος καθηγητη του τει ο οποιος διδασκε ταυτοχρονα και σε γνωστο ιεκ στην αθηνα.αυτο που ειπε ειναι οτι στα ιεκ μαθαινουν πασαλειματα λιγο απο δω και λιγο απο εκει.κατι αναλογο εχω παρατηρησει και απο ενα φιλο μου ο οποιος εχει τελειωσει το ιεκ ακμη.για σχολες τυπου fame studio δεν το συζητω.η φιλοσοφια τους ειναι να σου μαθουν μονο αυτα που τους συμφερει.στο τει το επιπεδο ειναι πολυ ανωτερο οχι το ιδανικο βεβαια, αλα ειναι πολυ καλυτερα για καποιον που σκεφτεται σοβαρα να ασχοληθει με το αντικειμενο.

φιλε η σχολη στο ρεθυμνο πανεπιστιμο δεν ειναι?αυτο πιστευω και εγω οτι στα ιεκ δεν κανουν καλη δουλεια....φιλε για πες πωσ ειναι σχολη γενικα πες τα καλα και τα κακα

 

κατι ακομη η σχολη στην κερκυρα τι ακριβως ειναι?ειναι καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα σε ενα απο τα λινκ που ποσταρε ενας φιλος οτι οι σπουδες μουσικης τεχνολογιας ειναι χασιμο χρονου...εσεισς πιστευετε πως ειναι χασιμο χρονου γτ εμενα μου αρεσει πολυ η μουσικη τεχνολογια και θελω να σπουδασω μουσικη τεχνολογια αλλα αν ειναι χασιμο χρονου να ψαξω για αλλες σπουδες σε αλλο τομεα...κριμα παντως αν ειναι ετσι γτ πραγματικα γουσταρω τη μουσικη τεχνολογια :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κάνεις Μουσική Τεχνολογία ή Ηχοληψία (παραγωγή κτλ)? Έχει διαφορά.

η μουσικη τεχνολογια περιλαμβανει την μουσικη παραγωγη και την ηχοληψια εγω θελα να κανω μουσικη παραγωγη ηχοληψια γενικα θελω να ασχοληθω με μουσικη παραγωγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλό που ξέρεις τι θέλεις γιατί ο όρος Μουσική Τεχνολογία είναι πολύ γενικός. Ταπεινή μου γνώμη είναι να πας Ρέθυμνο. Είναι αυτό που ζητάς. Μπορείς βέβαια να βγεις κ εξωτερικό αλλά εκεί παίζουν άλλοι παράγοντες.

 

Κ όχι οι σπουδές μουσ.τεχν. δεν είναι χάσιμο χρόνου. Άμα σ'άρεσει εσένα δεν τίθεται θέμα. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αλλουνού παπά ευαγγελιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλό που ξέρεις τι θέλεις γιατί ο όρος Μουσική Τεχνολογία είναι πολύ γενικός. Ταπεινή μου γνώμη είναι να πας Ρέθυμνο. Είναι αυτό που ζητάς. Μπορείς βέβαια να βγεις κ εξωτερικό αλλά εκεί παίζουν άλλοι παράγοντες.

 

Κ όχι οι σπουδές μουσ.τεχν. δεν είναι χάσιμο χρόνου. Άμα σ'άρεσει εσένα δεν τίθεται θέμα. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αλλουνού παπά ευαγγελιο...

οκ φιλε μου ευχαριστω για τον χρονο σου ;) παντως πιο πολυ αγαπω την μουσικη παραγωγη και μετα την ηχοληψια...ναι και εγω που κοιταξα το site του πανεπιστιμιου του ρεθυμνου καλο μου φανηκε

 

τελικα αυτο στο ρεθυμνο πανεπιστιμιο ειναι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλε μου ευχαριστω για τον χρονο σου ;) παντως πιο πολυ αγαπω την μουσικη παραγωγη και μετα την ηχοληψια...ναι και εγω που κοιταξα το site του πανεπιστιμιου του ρεθυμνου καλο μου φανηκε

 

τελικα αυτο στο ρεθυμνο πανεπιστιμιο ειναι ετσι?

 

Nope, ΤΕΙ είναι...

 

http://www.pyr.gr/sxoles/mousikis%20-%20texnologias%20-akoustikis.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope... ΤΕΙ ειναι. Σπουδαζα εκει περα και τωρα τελειωσα. Εφοσον θες να ασχοληθεις με μουσικη παραγωγη και ηχοληψια το μονο σιγουρο ειναι οτι το ΤΕΙ στο Ρεθυμνο ειναι για σενα. Το μονο κακο ειναι οτι ολα τα συναφη "ιδριματα" στην Ελλαδα εχουν και πολλα σκουπιδια μεσα... π.χ. το Ρεθυμνο εχει Φυσικες και ακουστικες ολιγον τι παραπανω απο οτι θα επρεπε, παρολα αυτα ειναι αναγκαια.. Η κερκυρα ειναι ελλιπη απο θεμα ηχολψιας (ελληψη υποτυποδους studio κλπ), απο την αλλη ομως υπαρχουν καλοι καθηγητες οσον αφορα την ηλεκτροακουστικη μουσικη (και δεν εννοω ηλεκτροακουστικη με κιθαρες και τετοια... πολλοι μπερδευονται..), καλους καθηγητες οσον αφορα το sound design και γενικοτερα οσον αφορα τα computer music αλλα και παλι... ειναι ολα γυρο απο την παραγωγη. Οσον αφορα το ληξουρι, το ξερω απο 1ο χερι οτι ειναι υπο διαλυση... Υπαρχουν πολλοι οι οποιοι περνουν μεταγραφη για ρεθυμνο.. απο την αλλη ειναι το πιο ασχετο με το αντικειμενο... εχει μερικα μαθηματα μουσικης τεχνολογιας αλλα ειναι τα πολυ βασικα και δεν εμβαθινουν... δινουν ποιο πολυ σημασια στην ακουστικη και κατασκευη μουσικων οργανων.

 

Οσον αφορα συνθικες ζωης... Κερκυρα το χειμωνα ειναι καταθλιπτικα... το ιδιο και στο λυξουρι... Το ρεθυμνο ομως, καμια σχεση... ειναι φοιτητουπολη (9 τμηματα στο πανεπιστημιο και 1 το ΤΕΙ), η αναλογια γυναικων προς ανδρες ειναι 5/1, αλλα ειναι και λιγο πεδιο μαχης... (βλεπε ζωνιανα, τον Μανολη τον Χορευτακη οπου το παλικαρι εφυγε απο μαχαιρια εξ'αιτιας μιας πιτας γυρου... οι μαλακες οι πετσακες τα "το καμαρι της κρητης" η οποιοι μεθανε και μαλακιζονται. Αλλα με εξερεση αυτα, ειναι μια χαρα... προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα...

 

Μια συμβουλη... πρωτου επιλεξεις σχολη διαβασε τους οδηγους σπουδων... εχει μεγαλη σημασια... και οταν λεω διαβασε εννοω ολοκληρο... οχι μονο τους τιτλους των μαθηματων αλλα και την υλη και τις περιγραφες...

 

το προγραμμα σπουδων στο ρεθυμνο ειναι εδω:

http://www.teicrete.gr/mta/gr/index.php?q=node/162

 

καλη επιτυχια!

 

btw κοιτα και κανα εξωτερικο αν σε παιρνει. Πχ Ολλανδια εχει φτινα πανεπιστιμια τα οποια ειναι πολυ αξιολογα...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ρε μαγκα δλδ το τει στο ρεθυμνο ειναι οτι πρεπει για μενα ;)

το πανεπιστιμιο η τει δεν ξερω τι ειναι στην θεσσαλονικη ειναι καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου