Προς το περιεχόμενο

Πανεπιστήμια Μουσικής Τεχνολογίας και σπουδες


magosbap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι παιζει στην θεσσαλονικη... αλλα για να μην εχουμε ακουσει τπτ μαλλον πως θα ειναι αδιαφορο... γενικα ειναι λιγο περιεργος αυτος ο τομεας της μουσικης τεχνολογιας και των παραγωγων του οποτε τον γνωριζουμε τον ανταγωνισμο.. τωρα ξερω γω, σου συνιστω να το ψαξεις καλου κακου. Θελει πολυ προσοχη παρολα αυτα, επιμενω γιατι εχει μεγαλη σημασια :P. Πολλοι σου προσφερουν και καλα πολλα αλλα στην πραξη ειναι showoff... Παρολα αυτα το Ρεθυμνο ειναι σιγουρο πραγμα, οχι γιατι σπουδασα εγω.. αλλα απο το 99 ειδα οτι υπαρχει αυτος ο κλαδος και μεχρι το 02 που εκανα μηχανογραφικο το εψαχνα ξανα και ξανα... ε τελικα στο περας των σπουδων μου κατεληξα οτι θα επρεπε να εχω φυγει για εξω :P. Ετσι και αλλιως τα οικονομικα λιγο πολυ ειναι τα ιδια σε καποιες περιπτωσεις. Αλλα για Ελλαδα νομιζω ειναι οτι καλυτερο...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου και από εμένα.

 

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα Ρέθυμνο. Εύκολο τμήμα, αρκετά καλοί καθηγητές, είναι νεαροί, έχουν ενδιαφέρον στο μάθημά τους. Έχουν και καλό εξοπλισμό. Το θετικό είναι οτι επειδή είναι μικρή πόλη, οι φοιτητές είναι συσπειρωμένοι, γενικά γνωρίζεσαι σχεδόν με όλους στο τμήμα. Αυτό σου δίνει αμέσως-αμέσως την ευκολία να έχεις πρόσβαση στα πάντα: στη γνώση, στις τεχνολογίες και στη διασκέδαση. Και οικονομικά να το δείς, σε συμφέρει.

 

Όταν με το καλό θα είσαι στη σχολή, θα βρεις ακριβώς αυτό το οποίο σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις (εαν θες). Και εκεί έχεις το advantage του "μικρού" πανεπιστημίου, ότι θα σε βοηθήσει κάποιος-α καθηγητής-τρια να ανακαλύψεις την "κλίση" σου, να το προχωρήσεις, να κοιτάξεις σε αντίστοιχα πανεπιστήμια του εξωτερικού για μεταπτυχιακές σπουδές κτλ.

 

Όταν πλέον κατασταλλάξεις, πας στο εξωτερικό, κάνεις ένα μάστερ για να εξειδικεύσεις τη μουσ. τεχν. Και αν στην βαρέσει και θες να συνεχίσεις...Καλό κουράγιο!

 

Εξαιρετικά για εξωτερικό υπάρχουν αρκετά ιδρύματα/πανεπιστήμια (βλ. IRCAM). Εξαρτάται τι θες να κάνεις...και είναι νωρίς για να το ξέρεις! Πρέπει να δεις τι προσφέρεται.

 

Εγώ πάντως, για του λόγου του αληθές, θα έκανα και ένα ΙΕΚ μουσ. τεχν. (δεν ξέρω πόσο στοιχίζει βέβαια...) γιατί από ό,τι έβλεπα τους συμφοιτητές μου, έβρισκαν δουλειά από εκεί μέσα (πράγμα που δεν κατάφερα ποτέ στο πανεπιστήμιο...).

 

Γενικά προτείνω πρώτα να κάνεις κάτι στην Ελλάδα, και μετά να πας εξωτερικό. Σου δίνει καλές βάσεις το Ελλ. Παν. στα θέματα αυτά.

 

Αυτά...εαν θες τίποτα άλλο, say it!

 

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης (που κανείς δεν μίλησε) πιστεύω πως μάλλον φίλε δεν θα σε ενδιαφέρει δίοτι ειναι ΑΕΙ Μουσικών Σπουδών δηλαδή απο εκεί βγαίνεις μουσικολόγος όχι παραγωγός,ηχολήπτης (οχι πως απο το ΤΕΙ Μουσικής Τεχνολογίας και Ακουστικής θα βγεις ηχολήπτης) κτλ.Επίσης,αν όμως ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο τμήμα που υπάρχει αντίστοιχο σε Κέρκυρα και Αθήνα (με χαμηλότερες βάσεις) πρέπει να ξέρεις πως η διάρκεια είναι 5 χρόνια.Αλλα

όπως όλοι λένε μάλλον για Κρήτη σε βλέπουμε..!!...(εχει και χαμηλή βάση-8870 περίπου)

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

 

Καλή σταδιοδρομία ο,τι και αν επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Υπαρχουν πολλοι οι οποιοι περνουν μεταγραφη για ρεθυμνο.. απο την αλλη ειναι το πιο ασχετο με το αντικειμενο... εχει μερικα μαθηματα μουσικης τεχνολογιας αλλα ειναι τα πολυ βασικα και δεν εμβαθινουν... δινουν ποιο πολυ σημασια στην ακουστικη και κατασκευη μουσικων οργανων.

 

Εχω τελειωσει  τα μαθηματα απο ληξουρι δουλευω αθηνα και ετοιμαζομαι για πτυχιακη.. δεν εχω δει κανενα να παιρνει μεταγραφη για ρεθυμνο ουτε πιστευω πως δινουν σημασια στην ακουστικη και ποσο μαλλον στην κατασκευη που οδευει προς διαλυση.... νομιζω πως το θεμα παει καπως ετσι οσο διαβαζεις και ενδιαφερεσαι τοσο πας μπροστα . τωρα ως τει υποδομες κλπ σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο και εχει ελλειψεις πιο πολυ στη συγκροτηση και στο πως μεταδιδονται καποια πραγματα και οχι τοσο στον εξοπλισμο αν εξαιρεσεις την κατασκευη που υπολειτουργει. σαν ζωη ειναι ενα καλο σχολειο αλλα θελει αντερα να το βγαλεις και δεν ξερω αν ειναι και ο καλυτερος τοπος για παιδια 18 χρονων που θελουν να ζησουν φοιτητικα χρονια (αν και εχει τα καλα του). γενικα η αποψη μου ειναι οτι παιρνεις ενα ευκολο σχετικα χαρτι και μαθαινεις οσο εσυ θες να μαθεις κανενας δεν προκειται να σου βαλει γνωσεις μεσα στο κεφαλι αν δεν δειξεις προθυμια (αν και παιζουν και ανθρωποι στο ρολο καθηγητη με ειδικευση την ημιμαθεια αλλα αυτο θα το βρεις παντου) μετα αν σε παιρνει πας εξω και παει αλλου το θεμα... ειναι τι θες να κανεις:)

 

καλη σταδιοδρομια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όσο την ψάχνεις βρίσκεις και αυτό είναι το καλύτερο...

 

έχω ακούσει ότι το Ρέθυμνο έχει καλό τμήμα στην μουσική τεχνολογία.

επίσης από όσο ξέρω και το Τμήμα μουσικών σπουδών στο Αριστοτέλειο έχει μαθήματα μουσικής τεχνολογίας.

 

Τώρα αν είσαι άτομο που ψάχνεσαι και δεν κρατιέσαι το Ωδείο Νάκας κάνει μαθήματα Μουσικής Τεχνολογίας στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου