Προς το περιεχόμενο

ebay item not received yet....τι να κάνω;


athenap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει κάτι knobs από ebay. Μου τα έστειλαν 21 Ιουλίου με USPS Air mail. Έκαναν 17€(δηλαδή δεν τίθεται θέμα φόρων) και πλήρωσα με paypal. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται insurance και ο πωλητής μου έχει στείλει έναν αριθμό customs declaration. Δεν έχουν φτάσει ακόμα φυσικά. Θέλω λοιπόν τη συμβουλή σας! Πού να απευθυνθώ; στον πωλητή, στο ταχυδρομείο ή στο τελωνείο; ???

 

Δεν περίμενα βέβαια να τα παραλάβω άμεσα, αλλά σε περίπτωση που αργήσει πάνω από 45 μέρες δεν μπορώ πια να έχω προστασία μέσω paypal και σε περίπτωση που αργήσει πάνω από 60 δεν μπορώ να κάνω τίποτα μέσω του dispute console. Από την άλλη, τι φταίει ο πωλητής άμα τα ταχυδρομεία, τελωνεία κλπ καθυστερούν;

 

Διάβαζα και σε άλλα thread ότι έκαναν μήνες να φτάσουν διάφορα πράγματα από Αμερική. Είναι και Αύγουστος....  8)

 

Δεν είναι και τίποτα αντικείμενα αξίας, αλλά μου αρέσουν, τα πλήρωσα και τα θέλω τώρα!!!!!!!!! ;D ;D ;D

 

Εντάξει, ίσως είμαι λίγο ανυπόμονη...

Φανταστείτε πως θα έκανα αν έπαιρνα καμιά κιθάρα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

 

Εαν εχεις tracking number μπορεις να παρεις τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ η στις ταχυμεταφορες των.

Μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση οπου η απαντηση ηταν η ακολουθη:

 

''Ε , τι να κανουμε, Αυγουστο δν εκτελωνιζουμε και πολλα.. ειμαστε μονο 2 ατομα..!!!''

 

 

εαν για οποιονδηποτε αλλο λογω υποψιαζεσαι απατη, τοτε μεσω paypal μπορεις να κανεις dispute αλλα πριν το κανεις θα προτεινα να τριξεις τα δοντια λιγο στον πωλητη ωστε να το ψαξει κ αυτος λιγο.

 

good luck :)

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα μύνημα στον πωλητή και εξήγησέ του την κατάσταση. Σε παρόμοια περίπτωση (είχα παραγγείλει κάτι nut) ο πωλητής μου τα ξανάστειλε χωρίς χρέωση, τα πρώτα μάλλον χάθηκαν ή κάτι τέτοιο. Απλά κάντο πριν περάσουν τα ... σαράντα!  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρόλο που είναι Αυγουστος, τα τελωνεία δουλεύουν μια χαρά, αφού 2-3 πραγματα που πήρα απο eBay Αμερική μου ήρθαν μέσα σε 10-15 μέρες. Αν και από 21 Ιουλίου έχουν περάσει 17 μέρες, μπορεί να εμφανιστούν από μέρα σε μέρα.

 

Ζήτα από τον πωλητή να το ψάξει κι αυτός και περίμενε καμμια βδομάδα ακόμα, μετά άνοιξε dispute άμεσα. Και προειδοποίησε τον πωλητή από τώρα ότι θα αναγκαστείς να ανοίξεις dispute αν δεν βρεθεί λύση τις προσεχείς ημέρες. Μη σε φοβίζει το dispute console, ουσιαστικά είναι ένας χώρος στον οποίο γίνονται πλέον "επίσημα" αυτές οι "ανεπίσημες" επικοινωνίες με τον πωλητή για να μπορεί και η eBay/PayPal να βγάλει άκρη όσον αφορά το dispute και την επιστροφή χρημάτων.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Θα πάρω στα ΕΛΤΑ αύριο να ρωτήσω. Αν δε βρω άκρη θα στείλω και στον πωλητή και βλέπουμε.. Πάντως γενικά καθυστερούν λίγο εδώ. Μερικές φορές και τα ελληνικά απλά γράμματα καθυστερούν αρκετά. Είναι τι θα σου τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα...το tracking μήνυμα της USPS τι σου λέει? Υπάρχει εδώ μια μικρή ιδιοτροπία...στην περίπτωση μου, το συγκεκριμένο μήνυμα έλεγε για 30+ μέρες ότι "USPS has been electrically notified..." και κάτι άλλα...πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ εδώ και στο Ελ.Βενιζέλος και μου είπαν ότι βλέπουν τα ίδια, το δέμα είναι ακόμα Αμερική...μετά από 45 μέρες αναμονής και κατάσταση ψιλοτρέλας, ξαφνικά βλέπω ότι το δέμα μου έφυγε από Αμερική και αναμένεται Ελλάδα και μετά από μια εβδομάδα το έλαβα...που θέλω να καταλήξω...υπάρχει ηλεκτρονικό σύστημα όπου ο αποστολέας ειδοποιεί την USPS ότι θέλει να στείλει κάποιο δέμα...έτσι δημιουργείται το tracking number που σου στέλνει...αλλά το δέμα στην πραγματικότητα δεν φεύγει απο Αμερική αμέσως, γιατί συνήθως ο αποστολέας περιμένει να λάβει τα πράγματα που παράγγειλες και τα οποία δεν έχει σε stock...μου έχει τύχει άπειρες φορές να αγοράζω πράγματα και ο πωλητής στην ουσία να μην τα έχει σε στοκ αλλά να τα παραγγελνει με την αγορά από το eBay...αν είναι σωστός σαν πωλητής σε ενημερώνει για την κατάσταση...οι περισσότεροι το παίζουν ψόφιοι κοριοί και τα φορτώνουν σε άλλους...με λίγα λόγια πουλάνε "αέρα", εσύ αγοράζεις και αυτοί τα παραγγέλνουν με την αγορά ή επειδή έχουν παράλληλα και μαγαζί βιτρίνα, τα πράγματα πωλούνται στο eBay αλλά στο μεσοδιάστημα πωλούνται και στο μαγαζί, οπότε πρέπει πάλι να παραγγείλει...

 

Εαν το δέμα δεν έχει φύγει από Αμερική, οι εδώ αρχές δεν μπορούν να σου πουν τίποτα...Πάντως εαν θές το τηλ. του Κέντρου Διαλογής στο Ελ.Βενιζέλος είναι το 8001182000...πάρε εκεί και ρώτα...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά καθυστερούν λίγο εδώ.

 

εδω που εδω?αν δεν εισαι Αθηνα τοτε 17 μερες ειναι απολυτα φυσιολογικο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εδώ είναι σε ένα χωριό της Ζακύνθου.

 

Πάντως ο πωλητής μου είχε στείλει "I have shipped the following item to you. You should be receiving it shortly." στις 21 Ιουλίου.

Οπότε δε νομίζω να είναι backordered.

 

Στο  σάιτ του USPS μόλις βάζω το νούμερο μου λέει:

"Information for this item is stored in files offline."

Έτσι επέλεξα το restore offline details και αναμένω...

 

Πήρα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο και μου είπαν ότι δεν είναι συστημένο, άρα δεν ξέρουν που είναι...

 

Θα πάρω και στο κέντρο διαλογής στο ΕΛ. Βενιζέλος, από Δευτέρα τώρα.. Ευχαριστώ για το τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ενας φιλος μου παριγγηλε ενα macbook απο το ebay και του το εκλεψαν μεσα απο την ups... το εχει αναλαβει η αστυνομια εκει περα για να δει τι εγινε γιατι απο οτι φαινεται αυτος ηξερε παρα πολυ καλα τι εκλεβε... παρολα αυτα αυτος τωρα περιμενει να βρεθει το macbook του... τι να πω.. δεν τις γουσταρω τετοιου ειδους αγορες... καλη συνεχεια...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o Τι να πω... >:( Έλεος!

Καλή τύχη στο φίλο σου. Εύχομαι να βγάλει άκρη.

 

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιος θα μου έκλεβε τα knobs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου