Προς το περιεχόμενο

Ηχοφραφηση κιθαρας


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι...εχω μια καρτα ηχου E-MU 0404 USB και θελω να γραψω κιθαρα..αλλα δεν μου αρεσει καθολου ο ηχος μου...συνδεω κατευθειαν την πεταλιερα μου στη καρτα(Boss gt8)...εχω εναν ενισχυτη Line6 Flextone 3.και μια κονσολα soundcraft...καμια ιδεα να γλειτωσω το μικροφωνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το γλιτώσεις? Με ένα μικρόφωνο θα έχεις 1ον πιο ωραίο ήχο και 2ον ποικιλία ηχοχρωμάτων αναλόγως τη θέση του mic.

 

Η κάρτα ήχου σου και η κονσόλα σου είναι μια χαρά. Βάλε στο setup σου ένα δυναμικο της Shure και είσαι jet.

 

Αν πάλι δεν θες με τίποτα μικρόφωνο (που είναι μακράν η καλύτερη λύση), μπορείς να δοκιμάσεις το Guitar Rig. Είναι ένα VST εφέ το οποίο στην ουσία είναι μια εικονική πεταλιέρα. Επειδή λοιπόν είναι VST έχει τέτοια presets ώστε να βγάζουν τον καλύτερο δυνατό ήχο απο υπολογιστή.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SM-57 πέραν του ότι είναι πολύ οικονομική λύση είναι κλασικό για ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας. Βέβαια μια σύγχρονη τάση, όπως θα σου πει και ο Superfunk, είναι η χρήση ribbon μικροφώνων.

 

Πάντως αν δεν έχεις προβλήματα θορύβου με τους γείτονες, δεν βλέπω τον λόγο να μην ηχογραφείς με μικρόφωνο μπροστά στον ενισχυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το sm57 δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο ...με αυτό έχουν γραφτεί οι καλύτερες κιθάρες.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια μηχανήματα ειδικά για τη χρήση που θες, όπως το Pod της Line6 και παρόμοια προιόντα με μέτρια έως καλά αποτελέσματα.

Επίσης, η Tech21 έχει μερικά καλά μηχανηματάκια για direct ηχογράφηση.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου