Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια! Στέκει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου μπήκε μια τρελά φθηνή ιδέα!

 

http://www.thomann.de/gb/epiphone_valve_junior_head.htm?sid=03e163f90d6ba3bc9c5966ae97d82daf

 

Το βάζω απάνω από τον combo valvstate 50W marshall που έχω και έχω λαμπάτη παραμόρφωση σε τιμή πεταλιού!!!!!! Το ηχείο του είναι 12αρι σελέστιον και η είσοδός του 4Ω... Έτσι με τον ίδιο ενισχυτη μπορώ να έχω παραμόρφωση λαμπάτη σε λογική ένταση αλλά και τα 50W όταν ξανασυνδέσω τον ενισχυτή με το ηχείο του... Στέκει η πατέντα καθόλου; Όσο περισσότερεσ γνώμες τόσο καλύτερα! :twisted: :twisted: :twisted:

Η είσοδος του ηχείου είναι εξωτερική.... Δεν χρειάζεται να πειράξω τπτ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4755&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Θα βρεις εδώ ένα...ιδιαίτερο μάθημα από τον Freedom με αρκετές πληροφορίες...

 

Σαν σκέψη, μου φαίνεται εξαιρετική... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ περίπου το ίδιο κάνω,

χρησιμοποιώ μόνο το ηχείο του ενισχυτή συνδεδεμένο με το rack μου.

Μέχρι να αγοράσω καμπίνα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται τι παραμόρφωση θέλεις.επειδη εχει ενα κανάλι το drive αυξάνεται οσο δυναμώνεις την ένταση και παρα τα 5 watt είναι αρκετά δυνατός.για distortion θα χρειαστείς σιγουρα πετάλι,αλλα ο ενισχυτής ειναι φτηνός οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά ακόμα γνώμη; Γιατί ψήνομαι να τον πάρω μεσα στη βδομάδα... Αν και ψήθηκα με όσα είδα και όταν άκουσα την compο έκδοση. Πόσο μάλλον με τα πετάλια και με διπλάσιο σχεδόν ηχείο celestion τι ήχο θα βγάζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μπήκε μια τρελά φθηνή ιδέα!

 

http://www.thomann.de/gb/epiphone_valve_junior_head.htm?sid=03e163f90d6ba3bc9c5966ae97d82daf

 

Το βάζω απάνω από τον combo valvstate 50W marshall που έχω και έχω λαμπάτη παραμόρφωση σε τιμή πεταλιού!!!!!! Το ηχείο του είναι 12αρι σελέστιον και η είσοδός του 4Ω... Έτσι με τον ίδιο ενισχυτη μπορώ να έχω παραμόρφωση λαμπάτη σε λογική ένταση αλλά και τα 50W όταν ξανασυνδέσω τον ενισχυτή με το ηχείο του... Στέκει η πατέντα καθόλου; Όσο περισσότερεσ γνώμες τόσο καλύτερα! :twisted: :twisted: :twisted:

Η είσοδος του ηχείου είναι εξωτερική.... Δεν χρειάζεται να πειράξω τπτ!!!

 

Μια χαρά τα λές' date=' ετσι δουλευα και εγώ τo κεφάλι Epiphone μεχρι να παρω μια καμπινουλα...το δουλευα με το μεγάφωνο ενός TSL601 που έχω...

 

[img']http://img266.imageshack.us/img266/2978/dsc00001vh9.jpg[/img]

 

Υπάρχουν 2 πράγματα που πρεπει να σκεφτείς λίγο περισσότερο...

 

1)Αν πραγματικά σου αρέσει ο ήχος και ο χαρακτήρας του (σκέτος ή με τα πετάλια που σκέφτεσαι να βάλεις και με την/τις κιθαρες που σκέφτεσαι να τον χρησιμοποιήσεις)...π.χ. με την Strat τον λάτρεψα...με το που εφυγε για σερβις μου εμεινε μια Harley Benton με 2 διπλους και έναν μονό μαγνήτη...πολύ μουντος...αγορασα και άλλη μια Harley Benton με 3 μονους, πολύ καλύτερα τα πράγματα, κοκ...

 

2)Για να παρεις φυσική παραμόρφωση πρεπει να τον ανοιξεις...και η ένταση ΔΕΝ είναι λογική αν μιλάμε για ένα κλασσικό δωμάτιο σε μια πολυκατοικία...τόσο με το μεγάφωνο του TSL601 όσο και με το V30 της καμπίνας (ακόμα περισσότερο) ειναι ΔΥΝΑΤΟΣ...ένα παράδειγμα...το 50% του volume (απο οπου και αρχίζει να "αρπάζει") με το μεγάφωνο του TSL είναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ...το 100% με το ίδιο μεγάφωνο σημαίνει το Hotplate στο -16db...με το V30 ακόμα "χειρότερα"...

 

Σκέψου το λιγο παραπανω και αν μπορείς να κουβαλήσες τον Valvestate με τα πετάλια σου και την/τις κιθαρες σου και να δείς απο κοντά πως θα παιζει ο Epiphone με το δικό σου gear μην διστάσεις να στείλεις pm να κανονισουμε μια μερα...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου