Προς το περιεχόμενο

Επειγον - Fantom G κατοχος ζηταει βοηθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες,

λοιπον, θελω στο νεο μου Fantom G6, να εχω ενα sample να παιζει (wav) κ ταυτοχρονα να στελνω μετρονομο στον ντράμερ. το θεμα μου ειναι πως ακριβως στελνω το μετρονομο στην εξοδο 3 για να τον ακουει μονο ο ντράμερ???

εννοειται ψαχνω κ στο μανιουαλ μου, απλα επειδη βιαζομαι απιστευτα, το νοιζ ειναι ακομα μια φορα μια απο τις λυσεις!!!  ;)

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

[1]

Το wav:

είναι λούπα που έχεις αναθέσει στα πλήκτρα ή pads και την ενεργοποιείς στιγμιαία πατώντας κάποιο πλήκτρο ή pad ?

ή

είναι ολόκληρο audio backing track μέσα σε song (sequencer) και το ενεργοποιείς πατώντας το START του sequencer ?

 

[2]

Ως μετρονόμο χρησιμοποιείς τον μετρονόμο του οργάνου ή έχεις γράψει παράλληλο μετρονόμο σε μορφή audio ή midi ?


Εν συντομία...

Αφού βρίσκεσαι σε LIVE MODE, από τα assign των parts ορίζεις ποιό part θέλεις να βγαίνει σε ποιά έξοδο. Αφού κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις (επιλογή ήχων - ρυθμίσεις ταχύτητας - εντάσεις κλπ), δώσε του μιά ονομασία και κάνε WRITE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Το wav είναι λούπα που έχω αναθέσει στα pads και την ενεργοποιώ στιγμιαία πατώντας ένα pad και ρωτάω αν μπορω να έχω ως μετρονόμο,τον μετρονόμο του οργάνου.

Ευχαριστωωωωωω!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ουπσσςςς. Το είχα υποψιαστεί. Οπότε αλλάζει όλο το σκηνικό.

 

Στην ουσία αυτό που κάνεις είναι να ενεργοποιείς μία λούπα "on the fly" κάποια στιγμή μέσα στο τραγούδι, τη στιγμή που η υπόλοιπη μπάντα έχει ήδη ξεκινήσει με το δικό της "κουνημένο" μετρονόμο +/- στο περίπου.

 

Ο μετρονόμος του οργάνου πάει στο mix output, πράγμα που δεν θέλεις.

Ο μετρονόμος γιά τον drummer πρέπει να είναι ξεκάθαρος (dry).

 

Η μπάντα (τυμπανιστής) θα πρέπει να ξεκινήσει να παίζει "πάνω" σε ένα μετρονόμο - οδηγό. Αυτός ο μετρονόμος θα είναι και το σημείο αναφοράς, οδηγός όπως είπαμε, της ταχύτητας από την αρχή έως το τέλος του τραγουδιού.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να γράψεις έναν μετρονόμο (κανονικό track) στην ταχύτητα του τραγουδιού και ειδικά της λούπας. Γιά ευνόητους λόγους να είναι κάποια μέτρα παραπάνω, μιλάω γιά song midi track. Μπορεί να γίνει και audio track αλλά εκεί θέλει μεγαλύτερη προσοχή στην ταχύτητα και φυσικά παραπάνω μνήμη λόγω του audio.

 

Γιά παράδειγμα, εάν το τραγούδι είναι 4/4 στα 120BPM σταθερή ταχύτητα από την αρχή έως το τέλος, μπορείς να γράψεις πολύ απλά ένα midi phrase ενός μέτρου και αφού το κάνεις quantize και ρυθμίσεις αν θές το ισχυρό beat να είναι πιό δυνατό, τέλος το κάνεις copy όσες φορές θέλεις μέσα στο midi track.

 

Σε LIVE MODE.

Αυτόν τον μετρονόμο θα τον στείλεις (part assign) σε κάποια ξεχωριστή έξοδο, π.χ. 3.

 

Αφού ξεκινήσεις το song από το sequencer πατώντας START θα παίζει το midi track ως κανονικές midi νότες τον μετρονόμο.

Οπότε πάνω στον μετρονόμο οδηγό, ξεκινάει ο drummer καθώς και οι υπόλοιποι.

Εσύ απλά προσέχεις να trigάρεις σωστά στο χρόνο την λούπα σου, πατώντας το ανάλογο pad στη σωστή χρονική στιγμή.

 

Όλα αυτά σε LIVE MODE, αφού ρυθμίσεις στην ίδια μνήμη και τα υπόλοιπα που θα παίξεις ζωντανά (ήχοι - layers - εντάσεις - κλπ) + pad sounds (την λούπα). Μην ξεχάσεις στο τέλος να κάνεις WRITE την μνήμη LIVE και τέλος SAVE όλο το Project σε ένα στικάκι καλού κακού γιά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πολλά μπορούν να συμβούν.

 

Καλή επιτυχία και μην ξεχάσεις να μας στείλεις ένα δείγμα από το live  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ....δυσκολα τα πραγματα δλδ.... αλλα οπως κ να εχει ευχαριστω, το'χω νομιζω!!!

Επιπλέον, να πω οτι βρήκα ενα DIMMάκι SDRAM παλιο κ το εβαλα στο όργανο, ανοιγει, την αναγνωριζει ολα καλα, μολις το κλεισω κ το ανοιξω παλι, βγαζει μια μπλε οθονη κ μου λεει να τσεκαρω τη μνημη, οποτε κ βγαζωντας τη μνημη ολα καλα παλι.... φταιει η μνημη ε? ή λες να εχει κάποιο θλεμα το όργανο?

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χμμμ....δυσκολα τα πραγματα δλδ.... αλλα οπως κ να εχει ευχαριστω, το'χω νομιζω!!!

Καθόλου δύσκολα. Αφού λες ότι: "το'χω νομιζω!!!"

 

Επιπλέον, να πω οτι βρήκα ενα DIMMάκι SDRAM παλιο κ το εβαλα στο όργανο, ανοιγει, την αναγνωριζει ολα καλα, μολις το κλεισω κ το ανοιξω παλι, βγαζει μια μπλε οθονη κ μου λεει να τσεκαρω τη μνημη, οποτε κ βγαζωντας τη μνημη ολα καλα παλι.... φταιει η μνημη ε? ή λες να εχει κάποιο θλεμα το όργανο?

Μπορεί. Δεν το γνωρίζω.

Μην ξαναβάλεις αυτή τη μνήμη στο όργανο. Μην κάνεις πειρά(γ)ματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ!

Στην περίπτωση του audio backing track? υπαρχει περιπτωση απλα να στελνω τον μετρονόμο του οργάνου στην έξοδο 3 π.χ.? ή πάλι πρεπει να κανω κάτι αντίστοιχο με πριν?

Επιπλέον, για κάποιο λόγο οταν στέλνω ενα όργανο στην έξοδο 3, ακούγεται κ στις 1-2 (L-R) σε πάρα πολύ χαμηλή ένταση... αυτό έπρεπε να συμβαίνει? λίγο παράξενο μου φαίνεται...!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην περίπτωση του audio backing track? υπαρχει περιπτωση απλα να στελνω τον μετρονόμο του οργάνου στην έξοδο 3 π.χ.? ή πάλι πρεπει να κανω κάτι αντίστοιχο με πριν?

Απ'ότι θυμάμαι, ο μετρονόμος του οργάνου βγαίνει μόνο στις main. Μπορεί να κάνω και λάθος, μακάρι. Γι'αυτό σου είπα εξ'αρχής αυτή την "πατέντα".

Δηλαδή στέλνεις στα main το backing μαζί με αυτά που παίζεις ζωντανά και στα individual τον μετρονόμο σου που είναι σε μορφή midi track που θα είναι κάποιος ήχος π.χ. drum stick - bell ή όποιον άλλον θες από το midi channel 10 συνήθως. Λέμε τώρα...

 

Επιπλέον, για κάποιο λόγο οταν στέλνω ενα όργανο στην έξοδο 3, ακούγεται κ στις 1-2 (L-R) σε πάρα πολύ χαμηλή ένταση... αυτό έπρεπε να συμβαίνει? λίγο παράξενο μου φαίνεται...!

Καθόλου παράξενο και πολύ σωστά συμβαίνει. Δεν είναι πρόβλημα, είναι φυσιολογικό.

Ο λόγος είναι ότι ενώ στέλνεις τον ήχο (dry) στην ξεχωριστή (individual) έξοδο 3, το εφφέ του συγκεκριμένου ήχου συνεχίζει να βγαίνει στις κεντρικές (main). Αυτό το ρυθμίζεις από το routing (send/return) των effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γειά σου φιλε και εγω σχετικα καινουριος ειμαι με το οργανο αγορασα λοιπον και γω μια καρτα απο ενα φιλο και επαιζε μια χαρα μεχρι ποθ και μενα εβγαλε την μπλε οθονη την καταργησα και ησυχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου