Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση firebox μέσω κάρτας pci-to-firewire


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από χτες αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα. Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση σε υπολογιστή φίλου μία Presonus Firebox (firewire). Η μητρική του δεν έχει firewire (asus), οπότε η λογική κίνηση είναι η αγορά μιας κάρτας pci με εξόδους firewire. Μετά από λίγο ψάξιμο, καταλήξαμε σε αυτή (3 firewire εξωτερικές και 1 εσωτερική).

 

Το pc έφαγε format για να περαστούν όλα καθαρά και από την αρχή ώστε σε πιθανή εμφάνιση προβλήματος να μην αρχίζουμε απεγκαταστάσεις.

 

Τώρα το πρόβλημα: αφού έβαλα την pci κάρτα η οποία αναγνωρίζεται κανονικότατα από τα xp service pack 2 (με απενεργοποιημένο firewall αλλιώς μπλοκάρεται), όταν κάνω το install στην presonus και μου ζητάει να την συνδέσω, δε μπορεί να τη δει το pc. Άλλαξα pci θύρα, δοκίμασα διαφορετικές εισόδους για την κάρτα, δεν είναι combo κάρτα (μαζί με usb) η οποία δημιουργεί πρόβλημα...

 

Η εγκατάστασή της έγινε πάνω σε φρέσκα win (32bit), με μοναδικό περασμένο πρόγραμμα τους drivers της κάρτας γραφικών (και άλλη μία χωρίς καν αυτούς). Firewall πλήρως απενεργοποιημένο, άλλο πρόγραμμα δεν υπάρχει ώστε να το ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω...

 

Έφαγα γύρω στις 7 ώρες προσπαθώντας να βρω λύση στο net και τίποτα. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον αυτό και το έλυσε; Αν ναι, πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το έχουμε πει ότι η καταλληλότερη κάρτα firewire είναι μια με Texas Instruments chipset γιατι δεν πήρατε αυτή να είσαι σίγουρος ότι δεν θα αντιμετωπίσετε προβλήματα?

 

http://www.unibrain.com/Products/p1394/FireBoardBLUE.htm

 

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σίγουρος ότι η κάρτα λειτουργεί ( η pci εννοώ). Πηγαινε στις συνδέσεις δικτύου και επιβεβαίωσε ότι ειναι enabled. Απο κει και πέρα δες μήν τυχών η presonus θέλει 1394b ή κάτι τέτοιο αν και το αποκλείω. Τέλος για τέτοιες ασυμβατότητες σε φορουμς που εχω δει προτείνουν την unibrain..

Λογικά κάτι απλό θα είναι το πρόβλημα.. Τελος δοκιμασε σε άλλη Pci εισοδο του Motherboard αν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το έχουμε πει ότι η καταλληλότερη κάρτα firewire είναι μια με Texas Instruments chipset γιατι δεν πήρατε αυτή να είσαι σίγουρος ότι δεν θα αντιμετωπίσετε προβλήματα?

 

http://www.unibrain.com/Products/p1394/FireBoardBLUE.htm

 

 

Μπορεί να βρεθεί σε ελληνικό κατάστημα; Αν ναι, είναι σίγουρο πως δεν αντιμετωπίζεται ασυμβατότητα; Το είδα πως με via chipset υπάρχει ασυμβατότητα και αντίστοιχα συμβατότητα με Texas Instruments chipset, αλλά δεν το πρότεινα 100% σα λύση μιας και δεν ήμουν σίγουρος.

 

Εισαι σίγουρος ότι η κάρτα λειτουργεί ( η pci εννοώ). Πηγαινε στις συνδέσεις δικτύου και επιβεβαίωσε ότι ειναι enabled. Απο κει και πέρα δες μήν τυχών η presonus θέλει 1394b ή κάτι τέτοιο αν και το αποκλείω. Τέλος για τέτοιες ασυμβατότητες σε φορουμς που εχω δει προτείνουν την unibrain..

Λογικά κάτι απλό θα είναι το πρόβλημα.. Τελος δοκιμασε σε άλλη Pci εισοδο του Motherboard αν εχει.

 

Η κάρτα είναι enabled και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Η presonus θέλει 1394a. Το κοίταξα.

Δοκίμασα και στις 2 pci της motherboard.

 

Θα κοιτάξω να το δοκιμάσω με unibrain αν βρω σε μαγαζί και με παλιότερο motherboard/cpu που μου έχει ξεμείνει για να σιγουρευτώ για ασυμβατότητα Motherboard (κάπου πέτυχα στο forum της presonus κάτι τέτοιο).

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βρεθεί σε ελληνικό κατάστημα; Αν ναι, είναι σίγουρο πως δεν αντιμετωπίζεται ασυμβατότητα; Το είδα πως με via chipset υπάρχει ασυμβατότητα και αντίστοιχα συμβατότητα με Texas Instruments chipset, αλλά δεν το πρότεινα 100% σα λύση μιας και δεν ήμουν σίγουρος.

Μπορείς να τη βρεις στην Ελίνα σίγουρα, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στη σελίδα με τους διανομείς στο site της Unibrain, έχει πολλά άλλα καταστήματα.

 

Αφού κιόλας είδες ότι υπάρχει ασυμβατότητα με VIA chipsets, πάρε μια κάρτα με TI να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν είναι πανάκεια αλλά τις περισσότερες φορές είναι η λύση του προβλήματος. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τη βρεις στην Ελίνα σίγουρα, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στη σελίδα με τους διανομείς στο site της Unibrain, έχει πολλά άλλα καταστήματα.

 

Αφού κιόλας είδες ότι υπάρχει ασυμβατότητα με VIA chipsets, πάρε μια κάρτα με TI να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν είναι πανάκεια αλλά τις περισσότερες φορές είναι η λύση του προβλήματος. ;)

 

Ωραίος. Βρήκα ένα μάτσο καταστήματα σε Ελλάδα. Και από ό,τι κατάλαβα, η ταχύτητα της κάρτας πρέπει να είναι μέχρι 400. Με τις 800ρες υπάρχει και εκεί ασυμβατότητα, σωστά;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Ωραίος. Βρήκα ένα μάτσο καταστήματα σε Ελλάδα. Και από ό,τι κατάλαβα, η ταχύτητα της κάρτας πρέπει να είναι μέχρι 400. Με τις 800ρες υπάρχει και εκεί ασυμβατότητα, σωστά;  :)

Οι θύρες firewire 800 είναι συμβατές με συσκευές firewire 400 (μέσω του αντίστοιχου καλωδίου fw800 to fw 400)...το αντίστροφο φυσικά όχι.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Νικόδημος, η γνώμη μου πάντως είναι να πάρεις την 400άρα.

Δεν υπάρχει λόγος να ψαχτείς για κάτι άλλο τη δεδομένη στιγμή και εφόσον δεν έχεις περιφερειακά που να απαιτούν 800άρι interface. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τις φτηνές κάρτες όπως οι EQUIP, είναι ότι δεν ακολοθούν 100% τα standards σε επίπεδο hardware. Χρησιμοποιούνται, κατά την κατασκευή τους, φτηνά υλικά, εκτός specification του κατασκευαστή του firewire chipset. Ακόμα και κάρτες με T.I. chipset, μπορεί να εμφανίσουν τέτοια χαρακτηριστικά.

 

Ύστερα,τα original  XP_SP2 έχουν ένα feature, να ρίχνουν το bandwidth στα 100MBPS. Δεν είμαι σίγουρος 100% αν το κάνουν και με τις 400 κάρτες, αλλά το κάνουν σίγουρα με τις 800άρες.

 

Όσον αφορά την Unibrain 400, την συνιστώ ανεπιφύλακτα, γιατί την δούλεψα με ένα από τα πιό δύσκολα interfaces, την MOTU 828mkII FW, πρωτού αποφασίσω να διασώσω τα λογικά μου με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες. Ήταν η μοναδική κάρτα (και δοκίμασα αρκετές) που την καθιστούσε χρησιμοποιήσιμη. Το πρόβλημα με την MOTU ήταν στο επίσης φτηνό hardware (κυρίως στο τροφοδοτικό της) και μα τον Μανιτού οι άνθρωποι πιθανόν να είχαν τους χειρότερους drivers για Windows από όλα τα Interfaces της αγοράς όταν την είχα εγώ τουλάχιστον.

 

Αρκετά με την MOTU (και την φήμη της).

 

To Firebox το έχω και εγώ εδώ και 2-3 μήνες. Το δοκίμασα σε MacBook/Logic/Live και η κάρτα απλά παίζει. Αν και έχω PC με VIA Firewire Chipset, δεν μου πέρασε να την δοκιμάσω σε Windows από το μυαλό καν.

 

Με αυτά που είπαν τα υπόλοιπα παιδιά μέχρι τώρα όμως μου κινείται η περιέργια...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τί σχέση έχει το Firewall με μια Firewire Καρτα ήχου. Άλλο πράγμα να περνάει TCP/IP μέσα από τον FW Kontroller (μέσω windows drivers) και άλλο πράγμα ta streams που δημιουργούν οι Audio drivers. Στην τελική από το Control Panel απενεργοποιείται ο,τιδήποτε έχει σχέση με Network και είναι <<binded>> στon Firewire Contr0ller. Κάτι παρόμοιο μπορεί να γίνει και κατά την εγκατάσταση φρέσκων XP, αν η κάρτα είναι μέσα στο PC. Και καλά είναι να γίνεται εγκατάσταση XP με όσο το δυνατόν minimal hardware setup.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου