Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση firebox μέσω κάρτας pci-to-firewire


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτά που είπαν τα υπόλοιπα παιδιά μέχρι τώρα όμως μου κινείται η περιέργια...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τί σχέση έχει το Firewall με μια Firewire Καρτα ήχου. Άλλο πράγμα να περνάει TCP/IP μέσα από τον FW Kontroller (μέσω windows drivers) και άλλο πράγμα ta streams που δημιουργούν οι Audio drivers. Στην τελική από το Control Panel απενεργοποιείται ο,τιδήποτε έχει σχέση με Network και είναι <<binded>> στon Firewire Contr0ller. Κάτι παρόμοιο μπορεί να γίνει και κατά την εγκατάσταση φρέσκων XP, αν η κάρτα είναι μέσα στο PC. Και καλά είναι να γίνεται εγκατάσταση XP με όσο το δυνατόν minimal hardware setup.

 

Δε μπορώ να καταλάβω ούτε εγώ για ποιό λόγο μου είχε βγάλει αυτό το μήνυμα. Όσο είχα ξεχάσει το firewall ενεργοποιημένο, μου έδινε limited or no connectivity. Και δεν ήταν για το router το οποίο ήταν σε usb και δε μπορούσε να το δει καν.

 

Παρασκευή θα δοκιμάσω με την unibrain και θα ποστάρω τα αποτελέσματα.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν και άργησε η αγορά κάρτας γιατί υπήρξε προσπάθεια συνεννόησης με τα απαράδεκτα cosmodata  ::), τελικά αγοράστηκε από την Ελίνα.

 

Δούλεψε και αναγνωρίστηκε άμεσα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου