Προς το περιεχόμενο

P-90s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είχα ποτε κιθάρα με P-90s και ούτε είχα πιάσει ποτέ στα χέρια μου κάποια υπο κατάλληλες συνθήκες για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Σκεφτόμουν ότι πολλοί λένε τα καλύτερα και ότι ίσως χάνω κάτι πολύ καλό.

 

Το θέμα μου ειναι το εξής. Στις συνθήκες που παίζω ο θόρυβος είναι θέμα και οι μονοπήνιοι είναι απαγορευτικοί λόγω του hum. Για να πάρω ήχο κοντά σε μονοπήνιο έχω κάνει wiring για parallel / serial switching σε όσους 4-conductor humbuckers είχα και είμαι γενικά αρκετά ως πολύ ανα περίπτωση ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

 

Απ'οτι διαβάζω όμως, οι P-90s ειναι πιο overwound σε σχέση με τους single-coils Με αποτέλεσμα να σηκώνουν παραπάνω θόρυβο.

 

Γενικά, ποια είναι οι γνώμη σας για τους P-90s? Και τι συμβαίνει όταν ανεβαίνει το gain οσον αφορά τον θόρυβο;

 

ΥΓ: Μιλάω για κλασσικούς p90s και όχι για διάφορες noiseless προτάσεις -ας τις αφήσουμε έξω αυτές ώστε να οριοθετηθεί λίγο η συζήτηση :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια tele με p90, που είχα παλαιότερα, ο θόρυβος ήταν εφάμιλλος με αυτόν των single coils και είχα αρκετό feedback, ειδικά, όταν έπαιζα με πολύ fuzz (βέβαια, το ηχητικό αποτέλεσμα μου άρεσε).

 

edit:

εδώ, κάποια ηχητικά δείγματα της εν λόγω κιθάρας (παιγμένα από έναν φίλο)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Γιάννη!

 

Όντως, πολύ hum, στο 3ο βιντεο πιο καθαρο.. καποια στιγμη οταν ερθει η ωρα θα πρεπει να δοκιμασω μια με το δικο μου σεταπ αν και δεν το βλεπω να μου καθεται περα απο καθαρο ήχο ισως... ειμαι απο αυτους που δεν την παλευουν με το hum.

 

Btw, ωραιο κομματι το 2ο :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι συμβαίνει όταν ανεβαίνει το gain οσον αφορά τον θόρυβο;

 

κανουν ΠΟΛΥ περισσοτερο βζζζζ...το καλο ειναι οτι τα περισσοτερα σετ στη μεσαια θεση ειναι hum canceling.

 

αν δεν χρησιμοποιεις 300 κιλα gain παντως δεν θα εχεις προβλημα εκτος και αν εισαι ψειρας και σε ενοχλει το κλασσικο hum των μονων.

 

Τους Neil Young,Gilmour,Tommy Iommi,Santana,Mike Olfield,Daniel Lanois,Pete Townshend,Les Paul & πολλους αλλους δεν τους ενοχλουσε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις, και, το σημαντικότερο, πόσα φράγκα θές να δώσεις. Αν θες απλά να δοκιμάσεις, υπάρχουν οι φτηνοί GFS, οι οποίοι είναι μιά χαρά μαγνήτες, οι Tonerider επίσης πολύ καλοί. Υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα βεβαίως.

 

Αν πραγματικά θές κάτι σε αθόρυβο ΚΑΙ P-90(-ish) και είσαι αποφασισμένος να τα σκάσεις, η λύση είναι μια (και ο μπακλαβάς γωνία): Fralin hum-cancelling P-90s. Είναι sidewinders P-90s. δηλαδή τα πηνία τους είναι στο πλαϊ και πάιρνουν σήμα από μια μονο σειρά Polepieces στο κέντρο. Αυτή η σχεδίαση τους δίνει ήχο μονοπήνιου χωρίς το βζζζζζζ. Επίσης υπάρχουν με steel polepieces και πλαϊνούς alnico ή ceramic μαγνήτες (όπως οι αυθεντικοί P-90s) ή με alnico rods (ηχητικά πιό κοντά σε fender Μονοπήνιους). Επίσης υπάρχουν σε 3 διαφορετικά τυλίγματα, normal, underwound και overwound. Και όλα αυτά στην προνομιακή τιμή των 130$ το κομμάτι.

 

ΟΣΟ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ

 

http://www.fralinpickups.com/p90s.asp

 

Επίσης πριν λίγο καιρό έβγαλε και η Gibson ένα ανάλογο μοντέλο, τους P-90H, αλλά δεν έχω ιδέα από τιμές και πως ακούγονται.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ SF και Κώστα  ;D

 

κανουν ΠΟΛΥ περισσοτερο βζζζζ...το καλο ειναι οτι τα περισσοτερα σετ στη μεσαια θεση ειναι hum canceling.

 

αν δεν χρησιμοποιεις 300 κιλα gain παντως δεν θα εχεις προβλημα εκτος και αν εισαι ψειρας και σε ενοχλει το κλασσικο hum των μονων.

 

Τους Neil Young,Gilmour,Tommy Iommi,Santana,Mike Olfield,Daniel Lanois,Pete Townshend,Les Paul & πολλους αλλους δεν τους ενοχλουσε.

 

Με ενοχλεί, όχι γιατί είμαι ψείρας όμως αλλά γιατί δεν έχω καθόλου αντοχή στον θόρυβο... με ενοχλούν ανεμιστηράκια, ψυγεία, χαλασμένα φώτα, τα παγωτά lucky cup οταν τα κουνάς για να δεις τι παιχνιδάκι έχουν μέσα και πολλά ακόμη...

 

Τώρα ότι δεν ενόχλησε τους Neil Young,Gilmour,Tommy Iommi,Santana,Mike Olfield,Daniel Lanois,Pete Townshend,Les Paul, Brian May, Rory Gallagher, Eric Clapton κτλ κτλ και πόσο μάλλον όλους όσους έπαιζαν μαζί τους είναι μεγάλη αλήθεια, αλλά στο παρακάτω βίντεο το hum με χάλασε πραγματικά...

 

[flash=200,200]

 

Μήπως απλά ήταν πολύ overwound και hot ο μαγνήτης; Μήπως δεν κατάλαβε ότι έπρεπε να τον γειώσει και νόμιζε πως έπρεπε να τον απο-γειώσει;  ;D

 

 

Όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις, και, το σημαντικότερο, πόσα φράγκα θές να δώσεις. Αν θες απλά να δοκιμάσεις, υπάρχουν οι φτηνοί GFS, οι οποίοι είναι μιά χαρά μαγνήτες, οι Tonerider επίσης πολύ καλοί. Υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα βεβαίως.

 

Αν πραγματικά θές κάτι σε αθόρυβο ΚΑΙ P-90(-ish) και είσαι αποφασισμένος να τα σκάσεις, η λύση είναι μια (και ο μπακλαβάς γωνία): Fralin hum-cancelling P-90s. Είναι sidewinders P-90s. δηλαδή τα πηνία τους είναι στο πλαϊ και πάιρνουν σήμα από μια μονο σειρά Polepieces στο κέντρο. Αυτή η σχεδίαση τους δίνει ήχο μονοπήνιου χωρίς το βζζζζζζ. Επίσης υπάρχουν με steel polepieces και πλαϊνούς alnico ή ceramic μαγνήτες (όπως οι αυθεντικοί P-90s) ή με alnico rods (ηχητικά πιό κοντά σε fender Μονοπήνιους). Επίσης υπάρχουν σε 3 διαφορετικά τυλίγματα, normal, underwound και overwound. Και όλα αυτά στην προνομιακή τιμή των 130$ το κομμάτι.

 

ΟΣΟ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ

 

http://www.fralinpickups.com/p90s.asp

 

Επίσης πριν λίγο καιρό έβγαλε και η Gibson ένα ανάλογο μοντέλο, τους P-90H, αλλά δεν έχω ιδέα από τιμές και πως ακούγονται.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Βασικα όπως έγραψα και στο αρχικό μου ποστ, ήθελα απλως να ακουσω γνωμες για κλασικους P90s και οχι για noiseless, πιο πολυ για εκπαιδευτικούς λόγους δλδ.

 

Είδα αυτήν την Yamaha 311h στα 300e και ελεγα μηπως καποια στιγμή μεσα στην επόμενη δεκαετία την χτύπαγα να ξεκουράσω λίγο την στρατ, απλως αν ειχε διπλο πανω θα ηταν ολυ πρακτικη επιλογη για μενα. Μετα, ειπα να ρωτησω και απο δω μια να δω τι παιζει και αν την παλευετε με το hum. Αλλα τι ρωτάω, αφου δεν την παλεύω εγω... χαχαχ :) :)

 

Ευχαριστώ και πάλι :) :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αλλά στο παρακάτω βίντεο το hum με χάλασε πραγματικά...

 

...ε, καλά, χαμήλωσε λιγάκι την ένταση, έχει αλλες χάρες το βίντεο... ;D ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε, καλά, χαμήλωσε λιγάκι την ένταση, έχει αλλες χάρες το βίντεο... ;D ;D

 

Ηταν μικρο το τιμημα, το αφησα με τον ηχο για να μη με λεει και ψειρα ο SF  ;D ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γιατί δεν έχω καθόλου αντοχή στον θόρυβο.

 

Τοτε αστους..... ησυχους  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου