Προς το περιεχόμενο

P-90s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλη σημασια εχει η (καθε) ηλεκτρικη εγκατασταση του χωρου, ειτε ειναι σπιτι ή επαγγελματικος χωρος. Οπως επισης και η μονωση (shielding) στις κιθαρες. Αν αυτα τα δυο δουλευουν σωστα ο θορυβος σε ολους τους μονους ειναι μικρος και ανεκτος.

 

Θα ειναι κριμα να μη παρεις οργανο με P90's λογω θορυβου. Θεωρω τους P90's και τους Filtetrons τους πιο ευελικτους ηχητικα μαγνητες, τουλαχιστον απο αυτους που εχω παιξει. Εχουν εξαιρετικες επιδοσεις σε καθαρο και βρωμικο για τα περισσοτερα ειδη μουσικης. Επισης, δεν εχω ακουσει αδιαφορο P90 μεχρι στιγμης. Ακομα και τον stock στη Κορεατικη PRS μου τον εχω αφησει στη θεση του γιατι μια χαρα ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη σημασια εχει η (καθε) ηλεκτρικη εγκατασταση του χωρου, ειτε ειναι σπιτι ή επαγγελματικος χωρος. Οπως επισης και η μονωση (shielding) στις κιθαρες. Αν αυτα τα δυο δουλευουν σωστα ο θορυβος σε ολους τους μονους ειναι μικρος και ανεκτος.

 

Θα ειναι κριμα να μη παρεις οργανο με P90's λογω θορυβου. Θεωρω τους P90's και τους Filtetrons τους πιο ευελικτους ηχητικα μαγνητες, τουλαχιστον απο αυτους που εχω παιξει. Εχουν εξαιρετικες επιδοσεις σε καθαρο και βρωμικο για τα περισσοτερα ειδη μουσικης. Επισης, δεν εχω ακουσει αδιαφορο P90 μεχρι στιγμης. Ακομα και τον stock στη Κορεατικη PRS μου τον εχω αφησει στη θεση του γιατι μια χαρα ακουγεται.

 

Κωστα, σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου, και στα οσα γραφεις εχεις απολυτο δικιο.

 

Απλως μετα απο ενα χρονο που περασα στη Μυτιληνη εχω τρομαξει με το θορυβο. Προφανως εφταιγε το σημειο οπου εμενα οπου υπηρχε εξαιρετικος θορυβος στους μονους ακομη και με την (επαγγελματικα) shielded strat μου. Πρεπει να υπηρχαν τριγυρω μετασχηματιστες τις ΔΕΗ, ρανταρ του ναυτικου, κεραιες, εξωγηινοι, δε ξερω και γω τι διαολο. Εδω που ειμαι τωρα εχω εξαιρετικα καθαρο σημα σε σημειο που δεν το πιστευω. Απλως οταν καεις στο χυλο φυσας και το γιαουρτι οπως λενε και γενικα ο θορυβος ειναι κατι το οποιο προσωπικα με ενοχλει πολυ οχι γιατι ειμαι ψειρας αλλα για αλλους λογους.

 

Θα τους δοκιμασω τους p90s καποια στιγμη οπως και δηποτε. Σ ευχαριστω για την ενθαρρυνση!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Τάκη αν παίζεις σε σπίτι/σκηνή/studio/χώρο γενικά με ηλεκτρολογική εγκατάσταση σχετικά καλή χωρίς πολλά φώτα κοντά και άλλα φορτία από τις συνήθεις ύποπτες ηλεκτρικές συσκευές και έχεις κάνει καλή "μόνωση" όπως είπε και ο Κώστας, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ έχω P90 στη γιαπωνέζα jazzmaster (μαγνήτης γέφυρας) και στη βαρύτονη Eastwood. Και οι δύο είναι καλά μονωμένες.  Στο χώρο που κάνουμε πρόβα που η ηλ. εγκατάσταση είναι πραγματικά κακή δεν έχω πρόβλημα και είμαι χωρίς σχεδόν καθόλου ζζζζ :). Σε μαγαζιά όμως μέχρι σήμερα είχα πρόβλημα, ανεκτό στα δικά μου αφτιά, (εμένα μου αρέσει ο ήχος που κάνει το κυπελάκι παγωτό με το δωράκι όταν το κουνάς χαχα) μόνο με τη βαρύτονη. Παραδόξως με την jazzmaster όχι, αλλά της έχω βάλει κανονικό copper shielding και όχι χαλκοταινία.

Προσωπικά μου αρέσουν γιατί είναι πιο "γεμάτοι" με φυσικό κομπρεσάρισμα από τους απλούς μονοπήνιους και έχουν καλύτερη άρθρωση με παραμόρφωση, ιδίως με fuzz.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά μου αρέσουν γιατί είναι πιο "γεμάτοι" με φυσικό κομπρεσάρισμα από τους απλούς μονοπήνιους και έχουν καλύτερη άρθρωση με παραμόρφωση, ιδίως με fuzz.

 

 

 

Είπες τη μαγική λέξη, τέλος :) :) :)

 

 

(εμένα μου αρέσει ο ήχος που κάνει το κυπελάκι παγωτό με το δωράκι όταν το κουνάς χαχα)

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχ :) :)

 

Εγω μεχρι kinder εκπληξη αντέχω που αφενος λογω ελλειψεις χώρου δεν κανει πολύ θόρυβο και αφετέρου δεν έχει την διπλή επιφάνεια πλαστικό - αλουμινόχαρτο που κανει το lucky cup τριπλά εκνευριστικό καθώς το παιχνιδάκι χτυπάει πάνω-κάτω...

 

...και καλά να ναι καλό το παιχνιδάκι τελικά, αν δεν είναι;  ;D ;D

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου