Προς το περιεχόμενο

Αγανάκτηση!Όλοι παιζουν metal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ eye δεν έχω κάτι μαζί σου,κατάλαβέ με.. :) Ξέρω οτι κάνεις πλάκα and that's ok..απλά,πιστεύεις οτι χρειάζεται τόσο δούλεμα για αυτούς που ακούνε metal?Eμένα μου φαίνεται εξωπραγματικό να εκθιάζεις (όχι εσύ προσωπικά) σε σημείο υπερβολής την country γιατί την έχω συνδιάσει με τεξανή προφορά,καουμπόυδες,σπιρούνια και τζον μακεην αλλά δεν βγήκα να πω οτι είστε rednecks kai hillybillies όσοι την ακούτε..Αυτό λέω.. ;) ;D

 

 

Κοίτα, ας μιλήσουμε σοβαρά. Κάθε μουσικό είδος που έχει τραγούδια, τελικά καταλήγει να το αξιολογούν επί της βάσης του ποιες ιδεολογίες έχουν βρει καταφύγιο σε αυτό το είδος. Π.χ. τα εμβατήρια, όλοι τα αντιπαθούν, όχι διότι απαραιτήτως τα ανέλυσαν μουσικά και σπαστήκανε, αλλά επειδή χρησιμοποιήθηκαν κατ' εξοχήν από ακραίες εθνικιστικές παρατάξεις. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τη Βυζαντινή μουσική : όποιος δεν πιστεύει στο θεό των χριστιανών, δεν μπαίνει καν στο κόπο να την ακούσει.

 

Το μέταλ, έχει γίνει (εδώ και πολλά χρόνια) καταφύγιο για μία ομάδα ιδεολογιών που καλύτερα να είχαν εκλείψει από την ανθρωπότητα. Υπάρχει σεξισμός, υπάρχει μία λατρεία για τη φρίκη (σε εικαστικό και λεκτικό επίπεδο), υπάρχει μία ρηχότητα στους στίχους, υπάρχει μία διάθεση για τερατολογία κλπ. Πάμε σε όποιο δισκάδικο θέλεις και θα σου δείξω τον μέταλ τομέα χωρίς να δω τις ετικέττες. Τόσο πολύ στυλιζάρισμα, πρέπει να καταλάβεις ότι στους "φυσιολογικούς" ανθρώπους φαίνεται αστείο, κάτι σα να φοράει κάποιος φουστανέλλα...

 

Και εγώ γουστάρω πολύ σκληρό ήχο (χθες μόλις ξανααγόρασα αυτό http://www.amazon.com/New-Day-Rising-Hüsker-Dü/dp/B000000M03/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=music&qid=1220033245&sr=8-1 (άκου κανά δυο κλιπ και μου λες), αλλά έχω να ακούσω μέταλ καμιά εικοσαριά χρόνια, διότι ακριβώς απέχω από όλο αυτό το σαχλό στυλιζάρισμα που μου τη σπάει).

 

Οι οπαδοί του μέταλ δυστυχώς πρέπει να απολογηθούν γι' αυτό το αισχρό στυλιζάρισμα - όπως ακριβώς οι καλοί ταξιτζήδες πρέπει να απολογούνται για τους κακούς.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλόν ύπνο φίλε... Έχω 1000 απαντήσεις κ παραδείγματα τα οποία αποδεικνύουν πόσο λάθος είσαι αλλά δεν μπαίνω στον κόπο.

 

Το άβατάρ σου τα λέει όλα.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόν ύπνο φίλε...

 

καθόλου ευγενικό εκ μέρους σου... ;)

 

Έχω 1000 απαντήσεις κ παραδείγματα τα οποία αποδεικνύουν πόσο λάθος είσαι αλλά δεν μπαίνω στον κόπο.

 

Σε παρακαλώ να παραθέσεις τις απαντήσεις σου. Διευκρινίζω ότι είμαι ως επί το πλείστον μέταλ ακροατής οπότε δεν έχω τίποτα με τη μουσική αυτή.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέταλ, έχει γίνει (εδώ και πολλά χρόνια) καταφύγιο για μία ομάδα ιδεολογιών που καλύτερα να είχαν εκλείψει από την ανθρωπότητα. Υπάρχει σεξισμός, υπάρχει μία λατρεία για τη φρίκη (σε εικαστικό και λεκτικό επίπεδο), υπάρχει μία ρηχότητα στους στίχους, υπάρχει μία διάθεση για τερατολογία κλπ. Πάμε σε όποιο δισκάδικο θέλεις και θα σου δείξω τον μέταλ τομέα χωρίς να δω τις ετικέττες. Τόσο πολύ στυλιζάρισμα, πρέπει να καταλάβεις ότι στους "φυσιολογικούς" ανθρώπους φαίνεται αστείο, κάτι σα να φοράει κάποιος φουστανέλλα...

 

Και εγώ γουστάρω πολύ σκληρό ήχο (χθες μόλις ξανααγόρασα αυτό http://www.amazon.com/New-Day-Rising-Hüsker-Dü/dp/B000000M03/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=music&qid=1220033245&sr=8-1 (άκου κανά δυο κλιπ και μου λες), αλλά έχω να ακούσω μέταλ καμιά εικοσαριά χρόνια, διότι ακριβώς απέχω από όλο αυτό το σαχλό στυλιζάρισμα που μου τη σπάει).

 

Οι οπαδοί του μέταλ δυστυχώς πρέπει να απολογηθούν γι' αυτό το αισχρό στυλιζάρισμα - όπως ακριβώς οι καλοί ταξιτζήδες πρέπει να απολογούνται για τους κακούς.

 

:)

 

 

 

 

Aς δούμε την πρώτη πρόταση και τα μπόλντ. Δεν ταιριάζει σε καμία περίπτωση. Πως είναι δυνατόν να κρίνεις έναν χώρο που δεν ασχολείσαι? Λίγο δύσκολο. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που είναι οπως τις περιγράφεις, αλλά σύμφωνα με την λογική σου καίγονται και τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Από την στιγμή λοιπόν που δεν έχεις επαφή με έναν χώρο, δεν μπορείς να το κρίνεις ή τον κρίνεις λέγοντας "πριν 20 χρόνια ήταν ηλίθιοι" κλπ.

 

Όπως και να χει, υπάρχουν πάντες που το έχουν αρκετό "βάθος", τα εξωφυλλα είναι "φυσιολογικά", το artwork συνολικά είναι εκπληκτικό, οι στίχοι με νόημα και η μουσική χρόνια μπροστά. Αν θες τα ακούς. Αν δεν θες, μην τα κρίνεις τότε. ;)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τη Βυζαντινή μουσική : όποιος δεν πιστεύει στο θεό των χριστιανών, δεν μπαίνει καν στο κόπο να την ακούσει.

 

Το μέταλ, έχει γίνει (εδώ και πολλά χρόνια) καταφύγιο για μία ομάδα ιδεολογιών που καλύτερα να είχαν εκλείψει από την ανθρωπότητα. Υπάρχει σεξισμός, υπάρχει μία λατρεία για τη φρίκη (σε εικαστικό και λεκτικό επίπεδο), υπάρχει μία ρηχότητα στους στίχους, υπάρχει μία διάθεση για τερατολογία κλπ. Πάμε σε όποιο δισκάδικο θέλεις και θα σου δείξω τον μέταλ τομέα χωρίς να δω τις ετικέττες. Τόσο πολύ στυλιζάρισμα, πρέπει να καταλάβεις ότι στους "φυσιολογικούς" ανθρώπους φαίνεται αστείο, κάτι σα να φοράει κάποιος φουστανέλλα...

 

Οι οπαδοί του μέταλ δυστυχώς πρέπει να απολογηθούν γι' αυτό το αισχρό στυλιζάρισμα - όπως ακριβώς οι καλοί ταξιτζήδες πρέπει να απολογούνται για τους κακούς.

 

:)

 

:o :o :o

 

Eye πρώτη φορά σε αυτούς τους μήνες που είμαι στο ΝΟΙΖ σε βλέπω τόσο λάθος και προχείρως να απαντάς!

(γνωμη μου πάντα έτσι; ούτε φυσικά κήρυγμα σου κάνω. ;))

 

Και οι τρεις συλλογισμοί σου απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. Και οι τρεις.

Σκέψου πως και οι 3 παραδοχές σου δεν επιβεβαιώνουν ούτε από έτη φωτός απόσταση τον ΚΑΝΟΝΑ...

Και στις τρεις παραδοχές σου, οι εξαιρέσεις είναι τοσο ΠΟΛΛΕΣ και τοσο ΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ που πραγματικά μάλλον εκείνες είναι ο κανονας...

 

Λίγο μέταλ του σήμερα άκου από σωστά γκρουπ και θα καταλάβεις. Πραγματικά...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι husker du ως γνωστόν έχουν punk καταβολές και γι' αυτό πρέπει να απολογηθούν για το αισχρό στυλιζάρισμα του (νεκρού) punk και των διάφορων ιδεολογιών που έχουν βρεί καταφύγιο εκεί. Της μοικάνας, της παραμάνας και της αναρχίας στη θατσερική αγγλία. Πάμε σε ένα δισκάδικο και θα σου δείξω τον punk τομέα χωρίς να κοιτάξω τις ετικέτες. Τόσο πολύ στυλιζάρισμα, πρέπει να καταλάβεις ότι στους "φυσιολογικούς" ανθρώπους φαίνεται αστείο, κάτι σα να φοράει κάποιος φουστανέλλα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να ακούσω μέταλ καμιά εικοσαριά χρόνια, διότι ακριβώς απέχω από όλο αυτό το σαχλό στυλιζάρισμα που μου τη σπάει).

 

Μπορείς να απέχεις από αυτό το στυλιζάρισμα που περιγράφεις ακούγοντας την εν λόγω μουσική. Προς Θεού, το να βάλεις στο cd player το Heaven and Hell δε σε κάνει να αποδέχεσαι/στηρίζεις το στυλ αυτό.....ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΜΕ, μην κολλάμε σε ανούσια πράγματα....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άβατάρ σου τα λέει όλα.

 

:)

 

 

Ναι δεν είναι ψαγμένο το ξέρω... δείχνει πόσα λίγα γνωρίζω για την μουσική κ πόσα χαμηλό στυλιστικό επίπεδο έχω.

 

 

Σε παρακαλώ να παραθέσεις τις απαντήσεις σου. Διευκρινίζω ότι είμαι ως επί το πλείστον μέταλ ακροατής οπότε δεν έχω τίποτα με τη μουσική αυτή.

 

Δεν είμαι 16 χρονών πια. Έχω βαρεθεί αυτή την ιστόρια... όποιος νομίζει ότι ξέρει τι είναι "καλή" κ "κακή" μουσική ας πράξει αναλόγως. Τα δικά μου επιχειρήματα δεν πρόκειται να πείσουν κάνεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μονο να μην φτασετε 35 και κανετε stage dive,σπατε μπουκαλια στα κεφάλια και τα συναφή ομορφα πραματα.

 

Ακουτε οσο θελετε αλλα προσοχη στα handmade και τα σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου