Προς το περιεχόμενο

Universal amp footswitch?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω distortion pedal οποτε βασιζομαι στην παραμορφωση που θα δινει η κεφαλη του εκααστοτε ενισχυτη. Ενδιαφερομαι για καποιον τροπο με τον οποιο θα μπορω απο το pedalboard μου να εναλασσω το clean και το distortion του ενισχυτη. Ξερω πως ο καθε ενισχυτης μπορει να εχει το δικο του footswitch αλλα ως περιπλανωμενος σε studio θα μπορουσα να εχω ενα που κανει για ολους(για τους περισσοτερους εστω)?

 

Για παραδειγμα αυτο δεν ειναι γι αυτη τη δουλεια?

https://www.thomann.de/gb/lead_foot_fs2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί ναι μπορεί και όχι (μπορεί και να κάνει και ζημιά ίσως...)

από όσο ξέρω όλα τα κυκλώματα ενσωμάτωσης footswitch δεν είναι ίδια σε κάθε ενισχυτή.

Κάποια ταιριάζουν.

Στην απλούστερη απλά βραχυκυκλώνουν ένα καρφί.

Αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Και νομίζω δεν μπορείς να βρείς κάτι universal.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οπως δισταυρωνω ετσι οπως τα λες ειναι. Παντως το footswitch που εχω στο link για ποια ακριβως δουλεια ειναι? Δεν περιγραφει ακριβως τι εξυπηρετει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολο να βρεις ένα που να κάνει για όλους τους ενισχυτές.

Αν και πολλοί εκτός από το connector για το δικό τους ειδικό footswitch έχουν κι ενα απλό jack βύσμα για third party footswitch αλλά και πάλι δεν ξέρεις αν ο διακόπτης πρέπει να είναι latching ή unlatching ή αν τα βύσματα πρέπει να είναι 2 μονοφωνικά ή ένα στέρεο.

 

Αυτό που παραθέτεις όντως θα μπορούσες να το έχεις μαζί σου και αν κάνει έχει καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογικά με έναν από τους παρακάτω ποδοδιακόπτες πρέπει να καλύπτεις τους περισσότερους ενισχυτές.

Είναι επιλέξιμο το Momentary - Latch, ειδικά δε στο FS-6 είναι και ανεξάρτητο.

 

Boss FS-6

Boss FS-7

 

Καλό όμως είναι να συμβουλευτείς πριν την σύνδεση/χρήση τις οδηγίες του εκάστοτε ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν και οι f5u l και επίσης υπάρχουν φτηνότεροι κλωνοι τους σε tele

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα παιδες! Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

φτηνότεροι κλωνοι τους σε tele

 

Μιας και το ανεφερες θα με ενδιεφερε αυτο, αλλα δεν μπορω να το βρω. Θα με βοηθουσε πολυ αν μπορουσες να μου λινκαρεις καποιον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολυ οικονομικος αυτος κατι τετοιο εψαχνα!

Οποτε ανακεφαλαιωνοντας μηπως εχω μπερδευτει:

Ας πουμε οτι παιρνω αυτον τον PROEL GF-22 (για τον οποιο βρισκω οντως review που του δινουν απιστευτες βαθμολογιες),  τον οποιο σκοπευω να χρησιμοποιησω ως footswitch για να αλλαζω καθαρο/distortion καναλι στον εκαστοτε ενισχυτη.

 

Επειδη πολυ σωστα ολοι μου εφιστουν την προσοχη να προσεξω που θα τον συνδεσω, μπορειτε να μου πειτε τι θα πρεπει να δω στις προδιαγραφες του εκαστοτε κατασκευαστη για να αντιληφθω αν πρεπει να το συνδεσω ή οχι?

 

Και τελος, αυτο πως ακριβως το συνδεω? Βυσμα καρφι πρεπει να εχει (ή ισως MIDI), πως δηλαδη θα πρεπει να μεσολαβησει μεταξυ ενισχυτη, pedalboard και κιθαρας?

 

Υ.Γ: παιδια πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια γιατι απαντησεις ρωτησα σε πολλα φορουμ αλλα ελαχιστοι γνωριζουν και μου κανει εντυπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναν soldano προ που εχω δουλεύει μια χαρα.

καρφι θελει μονοφωνικο.

θεωρητικά ειναι απλό.  Ο διακοπτης ανοιγει ή κλείνει κυκλωμα μεταξύ των δυο επαφών του καρφιου.

στο google έχει δεκαδες σχεδια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου