Προς το περιεχόμενο

Lexicon Alpha, απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπέρες. Μιάς και αναβαθμίζω το σπιτικό μου κρεβατοστούντιο, σκέφτομαι μήπως θα είναι καλά να πάρω κάποια κάρτα ήχου η οποία να έχει balanced εισοεξόδους ώστε χρησιμοποιώντας balanced πλέον καλώδια κ.λ.π. να αποφύγω πιθανές παρενοχλήσεις που μπορεί να τύχουν σε unbalanced συνδεσμολογίες.

Επειδή και τα οικονομικά είναι παντελώς στριμόκωλα αλλά και για ακόμα ένα λόγο, σκέφτομαι μήπως είναι καλή ιδέα να πάρω την συγκεκριμένη κάρτα ήχου η οποία προσφέρει balanced δυνατότητες.

Ο ακόμα ένας λόγος είναι ο εξής: πρός το παρόν χρησιμοποιώ την των 25 ευρώ κάρτα ήχου Asus Xonar DG pci μαζί με μία κονσόλα yamaha mw10 usb mixing studio. Όλα τα όργανα μου περνάνε μέσα από τη κονσόλα και μόνο το stereo out της κονσόλας συνδέεται στο Line in της κάρτας ήχου. Η αλήθεια είναι ότι από μία κάρτα ήχου δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο εκτός από εισόδους και εξόδους στερεοφωνικές αφού τα πάντα περνάνε από την κονσόλα.

 

Ώς γνωστόν, η Asus κάρτα είναι pci πράμα που σημαίνει ότι είναι "γρηγορότερη" η μεταφορά δεδομένων από ότι είναι με το USB 2.0. Το θέμα όμως είναι ότι η Lexicon Alpha έχει συνδεσμολογία USB 1.1 και όχι 2.0 πράγμα που την κάνει ακόμα χειρότερη στο συγκεκριμένο τομέα.

Εδώ έρχεται η απορία. Έχει δοκιμάσει κάποιος την alpha σε 24/48khz σε εγγραφή, αναπαραγωγή κ.λ.π. δίχως να του έχει βγάλει κάποιο μήνυμα ότι το usb bandwidth είναι μικρό ή κάτι παρόμοιο; Παλαιότερα δούλευα την Soundblaster live 24bit external μαζί με το Sonar 6 studio και όταν έτρεχα το πρόγραμμα, μου έβγαζε μήνυμα λάθους για το usb bandwidth αλλά δούλευε κανονικά η κάρτα η οποία υποστηρίζει επίσης το USB 1.1 και όχι το 2.0.

Επειδή εκείνη η soundblaster που μου έβγαζε το μήνυμα σαφώς και δεν είναι κάρτα φτιαγμένη για μουσικούς, μήπως επειδή η Lexicon alpha προορίζεται σε μουσικούς δεν θα έχει το ίδιο θέμα παρόλο που τρέχει σε 1.1 ή θα το έχει; Για αυτό ρωτάω αν βγάζει τέτοιο μήνυμα λάθους και η alpha.

Άλλη απορία είναι το latency. Σε 24/48khz τί latency έχει η κάρτα δίχως να χρησιμοποιηθεί με τους Asio4all drivers, φυσικά πείτε και τον cpu που χρησιμοποιείτε με την κάρτα ήχου για να πάρουμε μιάν ιδέα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε συζητησει χιλάδες φορες το θεμα, με ολη την αγαπη που σου εχω αδελφέ axtarma. Εχει thread απο το 2003 να παρεις και για το εξοχικο.

 

Ομως εγω ως ζαχαροπλάστης εξειδικευμένος στα υδραυλικά, θα σου επισημανω καποια πραγματα..

 

Η ταχύτητα στην συγκεκριμένη καρτα δεν πρεπει να σε απασχολει γιατι μιλαμε για ποσότητα ψηφιακών δεδομένων ανα δευτερόλεπτο, στην καρτα αυτη που μπορείς να γράψεις ταυτοχρονα,

 

Μπορείς να γράφεις ταυτόχρονα μέχρι 2 track σε αυτή και το bandwidth που εχει και της επιτρεπει το usb1.1 της συγκεκριμένης στο ευρος και στην δειγματοληψία που υποστηρίζει απο το σχεδιασμό της ειναι αρκετότατο.

 

Τι χειροτερο λοιπον κανει το usb 1.1 τα πράγματα. Ακυρο για τη συγκεκριμενη καρτα λοιπόν.

Και usb 3 να ειχε και να υπηρχε τοτε την ιδια δουλειά θα εκανες απο το θεμα της ΕΓΓΡΑΦΗΣ, σε περιορίζουν οι δυνατότητες ταυτόχρονης εγγραφης της κάρτας.

 

Τωρα για το θεμα της επεξεργασίας ως interface το μονο προβλημα που θα ειχες ειναι αν π.χ. δινω ενα παράδειγμα αναπαραχθούν πολλά ψηφιακά ηχητικά δεδομένα ταυτόχρονα.

 

Να στο πώ λαικα αμα εχεις σκοπο να αναπαραγεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πανω απο 30 track των 24/48 θα εχεις πρόβλημα. (τοσο δεν ειναι ρε παιδια η λεω πολλά γιατι βαριέμαι να κανω διαιρέσεις)

 

Για αυτα που συνηθως παιζεις και για casual χρηση θα σε υπερκαλύψει.

 

Για να μην αναρωτηθώ γιατι δεν χρησιμοποιείς την κονσόλα σου αποκλειστικά ως audio interface και την συνδεεις σε αλλη καρτα ηχου για να κανεις εγγραφες (ειναι και ανώτερη) γιατι ισως μπερδευτηκα λιγο , ειμαι και απο ταξίδι και ειμαι λιγο ζαβλακωμένη. :-)

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε συζητησει χιλάδες φορες το θεμα, με ολη την αγαπη που σου εχω αδελφέ axtarma. Εχει thread απο το 2003 να παρεις και για το εξοχικο.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω ποιά θέματα έχουν συζητηθεί από το 2003 και αν έχει συζητηθεί για την συγκεκριμένη καρτούλα. Αν είχα εξοχικό πάντως θα το πουλούσα και θα έπαιρνα μία δυνατΗ κάρτα ήχου. 8)

 

Να στο πώ λαικα αμα εχεις σκοπο να αναπαραγεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πανω απο 30 track των 24/48 θα εχεις πρόβλημα. (τοσο δεν ειναι ρε παιδια η λεω πολλά γιατι βαριέμαι να κανω διαιρέσεις)

 

Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί ταυτόχρονη αναπαραγωγή 30 καναλιών, εκτός από ορχηστρική μουσική ίσως που έχω στο μυαλό μου αργότερα να συνθέσω ένα 2 κομμάτια.

 

Για να μην αναρωτηθώ γιατι δεν χρησιμοποιείς την κονσόλα σου αποκλειστικά ως audio interface και την συνδεεις σε αλλη καρτα ηχου για να κανεις εγγραφες (ειναι και ανώτερη) γιατι ισως μπερδευτηκα λιγο , ειμαι και απο ταξίδι και ειμαι λιγο ζαβλακωμένη. :-)

 

Η κονσόλα σαν ψηφιακή ηχογραφεί μόνο στα 16 bit και ενώ την δοκίμασα πρίν καιρό να την δουλέψω ψηφιακά, δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Θέλω 24 μπίτ οπωσδήποτε για εγγραφές, δεν με πειράζει να πέσω από τα 96khz Στα 48 αλλάζοντας κάρτα ήχου επειδή η διαφορά στο αυτί είναι δεν ακούγεται αλλά δεν θέλω να πέσω από τα 24 μπίτ στα 16 επειδή η διαφορά στο αυτί δυστυχώς ακούγεται.

 

Να υποθέσω ότι και οι Lexicon Lambda-Omega χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο USB 1.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχει δοκιμάσει κάποιος την alpha σε 24/48khz σε εγγραφή, αναπαραγωγή κ.λ.π. δίχως να του έχει βγάλει κάποιο μήνυμα ότι το usb bandwidth είναι μικρό ή κάτι παρόμοιο;

Κανένα πρόβλημα. Προχώρα. Μην βάζεις τους asio 4all , κράτα τους δικούς της (της lexicon).

 

Να ξέρεις πάντως ότι στα 44.100 kHz sample rate δεν πας κάτω από 10ms, και στα 48.000 kHz  sample rate δεν πας κάτω από τα 9ms.

 

Εχει και ωραία δωράκια.

Το cubase LE v.5,

και το lexicon pantheon reverb plug-in.

 

Για την τιμή της είναι super.

 

Στα μείον της , δεν έχει midi I/O και phantom power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Προχώρα. Μην βάζεις τους asio 4all , κράτα τους δικούς της (της lexicon).

 

Να ξέρεις πάντως ότι στα 44.100 kHz sample rate δεν πας κάτω από 10ms, και στα 48.000 kHz  sample rate δεν πας κάτω από τα 9ms.

 

Εχει και ωραία δωράκια.

Το cubase LE v.5,

και το lexicon pantheon reverb plug-in.

 

Για την τιμή της είναι super.

 

Στα μείον της , δεν έχει midi I/O και phantom power.

 

Δηλαδή με τους δικούς της drivers έχει μόλις 9ms latency; Αν είναι έτσι είναι τέλεια. Phantom power δεν χρειάζομαι όμως καλά θα ήταν να είχε midi i/o. Το Cubase Le5 πόσα vst όργανα μπορεί να φορτώσει ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή με τους δικούς της drivers έχει μόλις 9ms latency;

Ναι.

 

Το Cubase Le5 πόσα vst όργανα μπορεί να φορτώσει ταυτόχρονα;

Νομίζω 8.

 

Και σου δίνει 48 audio tracks και 64 midi tracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης το latency συνηθως οσοι το δουλευουν κανουν τις απαραιτητες ρυθμισεις ανάλογα με την φαση που βρίσκονται, π.χ. στην φαση της δειγματοληψίας ή στη φαση της επεξεργασίας με προσθηκη εφφε κλπ και το "σφιγγουν", "χαλαρώνουν" αντίστοιχα και ανάλογα με τις δυνατοτητες επεργασίας του συστήματός τους (ποσο δυνατο επεξεργαστή εχουν αναλογα με το πόσο φορτωμένο ειναι ενα project), οποτε το latency για εμενα ειναι μια σχετική εννοια, ανάλογη με τις αναγκες, την μέθοδο εργασίας και τις δυνατότητες του συστήματος μιλώντας ιδιαιτερα για pc based recording

 

(θα μου πεί κάποιος, Στ @@ μας, ρε ρωτήσαμε? χαχαχαχαχαχχαχαχχα)

 

Παντως για τη συγκεκριμένη καρτούλα και φέτος εχει συζητηθει αρκετές φορές. Απλα το ανέφερα. Δεν ηθελα να σε θίξω έτσι?

 

Τωρα για το αλλο με την κονσολα δεν ξερω τι σου φταιει και δεν το κανεις απευθειας και γιατι δεν σου αρεσει η ποιοτητα, αλλα αμα θελεις ετσι, προς θεου, ο καθενας μετράει να βολευεται και να ειναι ικανοποιημένος με τον τρόπο του. Αλίμονο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για τη συγκεκριμένη καρτούλα και φέτος εχει συζητηθει αρκετές φορές. Απλα το ανέφερα. Δεν ηθελα να σε θίξω έτσι?

 

Δεν έχει σημασία πόσες φορές έχει συζητηθεί ένα θέμα, εάν κάποιος δεν έχει τύχει να το διαβάσει, απλώς του διαφεύγει. Δεν θεώρησα ότι θέλεις να με θίξεις, dont worry be happy. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την τσίμπησα την καρτούλα, ωραίο εργαλείο αλλά μου ήρθε ελλατωματικό το κουμπί της, δεν κρατιέται στην θέση mono, αλλά μου είναι άχρηστη αυτή η λειτουργία οπότε λέω να μην μπώ στη διαδικασία να την πάω πίσω. Ευτυχώς δεν μου βγάζει προβλήματα με το usb bandwidth, όλα σούπερ. Και το Cubase le5 τα σπάει. Αλλά δουλεύω το Sonar 6. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικά την τσίμπησα την καρτούλα, ωραίο εργαλείο αλλά μου ήρθε ελλατωματικό το κουμπί της, δεν κρατιέται στην θέση mono, αλλά μου είναι άχρηστη αυτή η λειτουργία οπότε λέω να μην μπώ στη διαδικασία να την πάω πίσω. Ευτυχώς δεν μου βγάζει προβλήματα με το usb bandwidth, όλα σούπερ. Και το Cubase le5 τα σπάει. Αλλά δουλεύω το Sonar 6. :P

Ωραία λοιπόν.

 

Υ.Γ. Και εγώ δεν το δουλεύω το Cubase le5 ,γιατί δουλέυω το Cubase SX 2.2  ;D, αλλά σκέψου ότι σου δίνουν ΤΖΑΜΠΑ ένα τέτοιο (και όχι μόνο):

 

MitsubishiX800.jpg

 

ένα τέτοιο:

P61569762.jpg

 

και έαν τέτοιο:

 

Frontrw5709sm20071112161221.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου