Προς το περιεχόμενο

paiste pst5 VS sabian b8


tsgiannis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου καταφερα να παρω το πρωτο μου σετ μολις τελειωσαν οι εξετασεις τωρα αρχισα να προβληματιζομαι με τα πιατινια. καταρχην ψαχνω κατι γυρω στα 350 ευρω. αφου το εψαξα λιγο μονος και αφου διαβασα αρκετα αρθρα εδω στο noiz ειμαι αναμεσα στα paiste pst5 και στα sabian b8 . επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα να επισκευτω καποιο μαγαζι (μενω αλεξανδρουπολη και εχει ενα ΝΑΚΑ πολυ μικρο) ακουσα τα πιατινια των παραπανω σειρων στις ιστοσελιδες τους αλλα ξερω οτι αυτο μπορει να ξεγελαει...

 

ξερω οτι παρομοια θεματα με τα ιδια πιατινια εχουν ξανανοιχτει αλλα δεν εβγαλα ακρη.

οποτε συγχωρεστε με και δωστε μου δικες σας γνωμες ως  ποιο εμπειροι και πληροφοριες απο τις δικες σασ εμπειριες! ::) ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα...

 

paiste pst5 έχει το προβαδικο που παίζω και μπορώ να πω ότι είναι ΟΚ...

sabian B8 έχω συναντήσει κατά καιρούς σε άλλα προβάδικα αλλά θυμάμαι ότι δε μου είχαν κάνει και καμία ιδιαίτερη εντύπωση...

 

γενικά πάντως σε φθηνές σειρές ψηφίζω ZBT....έχουν ρε παιδί μου .. κάπως αυτό το σκοτεινό της zildjian.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΖΒΤ,ΖΗΤ δεν λένε και πολλά. Aπό τα δύο που λες είχα τα paiste. Μείνε μακριά από rock crash. Πάρε καλύτερα medium. Δες  και αυτά είναι λίγο ακριβότερα αλλά αξίζουν

 

http://www.thomann.de/gr/sabian_xs20_performance_beckenset.htm

 

ή πάρε ένα σετ απο τα λίγο ακριβότερα αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα και σχεδόν pro level ,Paiste Alpha. Στη θέση σου και εφόσον μπορείς θα πεταγόμουν μέχρι Κωσταντινούπολη για κανά Istanbul ,δίπλα είσαι και θα τα δοκιμάσεις . ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....

 

1.σχετικά με τα zbt όλος ο κόσμος λέει ότι είναι πολύ μέτρια...αλλά στα αυτιά μου ακούγονται πιο ωραία από τα υπόλοιπα φθηνά...

2.σχετικά με τα rock στα πιατίνια (σε όλες τις μάρκες) ισχύει ότι είναι πιο ανθεκτικά κ παράγουν πιο βαρύ ήχο....αλλά θέλουν και πιο πολύ κοπάνημα (βαρύτερα κ πιο χονδρα)...προσωπικά προτιμώ thin πιατίνια...

3.τα Paiste Alpha..που έχω παίξει αρκετά... μου φαίνονται απλά ένα κλικ πάνω από τα PST5

4.για XS δε τα έχω ακούσει ποτέ

5.στη Κωσταντινούπολη τα Istanbul πόσο ποιο φθηνά είναι από Αθήνα????...θα είμαι σύντομα για αυτό ρωτάω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5.στη Κωσταντινούπολη τα Istanbul πόσο ποιο φθηνά είναι από Αθήνα????...θα είμαι σύντομα για αυτό ρωτάω...

 

 

Απ ότι εχω ακούσει ναι. Εντελώς ξεφτίλα τιμές όπως και για όλα τα τούρκικα πιάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.στη Κωσταντινούπολη τα Istanbul πόσο ποιο φθηνά είναι από Αθήνα????...θα είμαι σύντομα για αυτό ρωτάω...

 

θα σου πώ ότι με 170ευρώ πριν 4χρόνια αγόρασα τρία πιάτα και θήκη. Σήμερα με τις ελληνικές τιμές 170ευρώ κοστίζει μόνο το ένα.

{τα είχα πάρει σε κάποιο απο τα πολλά μαγαζιά με όργανα που είναι μαζεμένα στο τέλος της Ιστακλάλ, κεντρικού εμπορικού πεζόδρομου της Πόλης}

 

αναμεσα στα paiste pst5 και στα sabian b8

μην περιμένεις μεγάλες διαφορές. Είναι αντίστοιχης ποιότητος starter kit, all around πιατίνια. Προσωπικά θα πήγαινα στα paiste αλλά δεν έχω ουσιαστικό επιχήρημα να το στηρίξω πέραν της συμπάθιας μου προς τη "μαρκα" {λατρεία του headstock τώρα ΚΑΙ στα πιατίνα  ;D }

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο βαριά πιατίνια δεν είναι πιο ανθεκτικά γιατί απαιτούν περισσότερο κοπάνημα για να ανοίξουν. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ή να επισκεφτείς τα εργοστάσια των Agop και Mehmet, Bosphorus ή να πας σε κεντρικούς δρόμους όπως στην πλατεία Ταξίμ, να βολτάρεις και να ψάξεις(ρωτώντας) για μαγαζια με πιατίνια (είχα βρεί ένα και στo kapali carsi-μεγάλο παζάρι αλλά αργότερα έμαθα ότι τα περισσότερα και καλύτερα είναι στο ταξίμ). Oι τιμές δεν θα είναι πολύ φτηνές(μισή τιμή από ένα πιατίνι επαγγελματικής σειράς εδώ) αλλά  θα διαλέξεις μόνο σου πιατίνια και θα δεις και την Πόλη. Και  μόνο η βόλτα αξίζει.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ τωρα μου βαζεται ιδεες και αρχιζω να ψηνομαι και για τα xs20

ο νακασ τα εχει 568ε απο το μαγαζι και 511 απο το ιντερνετ.

το musicstuff.gr ta εχει 410 και με ενα splash !

πωσ γινεται αυτο

 

απο τα b8 ειναι σαφως καλυτερα αλλα δεν ξερω για τα paiste pst5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ευχαριστώ για τις πληροφοριες για τη Πολη..θα επάνέλθω σύντομα...

2.Διαφωνώ 100% σχετικά με την ανθεκτικότητα ενός πιάτου...έγω είμαι πχ σε zildjian φαση και έχω να πω ότι ένα πιάτο σπάει όταν είναι πολύ στεγνό(πχ Κ) ή όταν είναι πολύ λεπτό (Α φαστ κράσ)....

δεν έχω δει κανέναν πχ. να καταφέρει να σπασει ένα Ζ ... και εντάξει όποιος το καταφέρει τι να πω....

3.προφανώς τα XS είναι ανώτερη σειρά...

4.μεταξύ των 2 πάντως ψηφίζω τα πειστ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου