Προς το περιεχόμενο

Συνεργασίες...


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να καταθέσω μια πρόταση που μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Πρίν κανα 2 χρόνια είχα γραφτεί σε ένα site-forum το myvirtualband.com (τώρα το site έχει αγοραστεί από άλλους...και δεν έχει πιά την αρχική φρεσκάδα). Σ' αυτό το site έμπαινες και ζήταγες session virtual μουσικούς για να συμπληρώσουν τα κομμάτια σου, κάνοντας upload layers mp3. Tο συναίσθημα, σας ομολογώ, να παίζεις μουσική με κάποιον που δεν θα γνωρίσεις ίσως ποτέ αλλά σκέφτεται (μουσικά) σαν εσένα, ομολογώ ότι ήταν πρωτόγνωρο και πολύ ενδιαφέρον.

Σας παραθέτω 2 δείγματα...στο πρώτο ο άγνωστος αμερικάνος φίλος μου πάιζει κιθάρα, γιουκαλίλι και drums και εγώ έχω προσθέσει 2 κιθάρες, μπάσο και σύνθια (και μια digital φωνή)

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/marathon/MVB_1.mp3

στο δεύτερο στη παρέα προστίθεται και ένας Αυστραλός που προσθέτει λόγια...http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/marathon/MVB_2.mp3

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον...

 

Πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε στο noiz να κάνουμε κάτι παρόμοιο? (καταλαβαίνω ότι θέλει μία έξτρα κατανομή δίσκων, περισσότερο χώρο για τον καθένα...δεν είμαι αρμόδιος να κάνω τον τεχνικό δεν έχω τέτοιες γνώσεις...)? Το σκέφτομαι γιατί πολλές φορές αντιμετωπίζω προβλήματα σε συνθέσεις...π.χ drums ή πρώτη κιθάρα ή απλά γιατί έχει πλάκα π.χ. να γράψω εγώ κάτι και να το συμπληρώσει ο Nemooo που έχει την ηλικία του γιού μου!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία ιδέα, αλλά όπως είπες χρειάζεται χώρο.

Το να ανεβάζουμε τα κομμάτια σε rapidshare κλπ ΔΕΝ είναι και τόσο πρακτικό.

Ούτε το ανέβασμα στο noiz πάντως μου δουλεύει, ποτέ δεν κατάφερα να ανεβάσω οτιδήποτε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. να γράψω εγώ κάτι και να το συμπληρώσει ο Nemooo που έχει την ηλικία του γιού μου!!!!

 

Οποτε θές....

 

Πάντως όντως είναι πολύ ωραίο να γραφεις μουσική με ατομα που ούτε καν τα ξέρεις....ΤΟ παν πάντως είναι αν ηχογραφηθεί κατι να ηχογραφηθεί ρυθμικά...με ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ γιατί έχω κάνει καποιες προσπαθειες να φτιαξω μουσική με αυτό τον τρόπο και οι μίσες απετυχαν γιατί ηταν πολύ λιγο αρυθμες....Σε σημειο που αν έβλεπες τον αλλο θα τον έβρισκες τον ρυθμό...

 

Απλά επειδη δεν υπάρχει τέτοια φυσική αμεσότητα....ΚΑλό είναι να γινεται αυτό που λέω παραπανω....

 

Πάντως όποιος θελει ας μαζευτούμε ατομα και να κάνουμε κάτι αντιστοιχο project που είχε γινει παλιότερα στο noiz σε τετοια φαση.....

 

Εγω είμαι μεσα πάντως...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το σημαντικό είναι ότι δεν χρειάζεται να "μαζευτούν" άτομα νέε μου...είμαστε ήδη εδώ!! Γι'αυτό απευθύνθηκα στους υπέυθυνους του site...το παράδειγμα του virtualband δεν ήταν κακό, εάν η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα το upload-download μπορεί να διορθωθεί βελτιωθεί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επίσης Nemoo παράτα λίγο τους μετρονόμους και τις παρτιτούρες...ή μπορείς να νοιώσεις τον ρυθμό του άλλου ή δεν μπορείς...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..επίσης Nemoo παράτα λίγο τους μετρονόμους και τις παρτιτούρες...ή μπορείς να νοιώσεις τον ρυθμό του άλλου ή δεν μπορείς...

 

ΝΑι ειναι κορυφαιο να νιώθεις τον ρυθμό του αλλου απο τα ακουστικά και να παίζεις drums....Αλλά αν ο αλλος είναι άρυθμος σε χαλάει...ΤΕσπα...Συμβουλή ήταν αυτό...επειδη το έχω ζησει....αλλα κάτι θα ξέρεις και εσυ..

 

Αρχίζουμε δηλαδή?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις...παίζουμε τα ίδια πράγματα ή απλά θέλεις να δοκιμάσουμε? Θα μου γράψεις drums ή τι θές? Έχει πλάκα να κάνουμε ένα πείραμα. Ας συντονιστούμε για να σου δώσω δέιγματα αύριο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...Εχω κάποι πραγματα έτοιμα...Πιανο κυριως γιατί οι ηχογραφησεις μου στα drums υστερούν...και πλήκτρα...

 

ΒΛέπουμε...Αυρίο αν είναι ηχογραφώ την ιδέα-ες μου...ετοιμασε και τις δικές σου...και βλέπουμε....αν συμφωνουμε....γιατί να μην κανουμε ένα πειραματάκι...ΚΑλά κανείς αλλός δεν εχει ενδιαφερθεί ακομα....

 

Εμενα μου αρέσει πάντως η ιδέα...

 

 

>>Μήπως αν προχωρήσει η ιδέα...ο yameth μπορεί να μας διαμορφώσει ένα χωρο για αυτό...η να μας δώσει κάποιο χώρο στον ftp....?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ΚΑλά κανείς αλλός δεν εχει ενδιαφερθεί ακομα.... "

 

...ξέρεις, δεν είναι εύκολα να εκτίθεσαι στο κόσμο...εσύ δεν έχεις πρόβλημα γιατί είσαι πολύ μικρός και εγώ επίσης γιατί είμαι πολύ μεγάλος!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου