Προς το περιεχόμενο

Τώρα στα γεράματα ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ψητό.

Γρατσουνάω εξάχορδη κιθάρα καμιά 20αριά χρόνια. Το γρατσουνάω το εννοώ διότι γνωρίζω την αξία μου. Υπάρχουν αναρίθμητοι εκεί έξω που αξίζουν την έκφραση, παίζω κιθάρα.

Έχω μπει στο δίλημα να προβώ στην μάθηση, από το μηδέν, ενός μουσικού οργάνου. Γουστάρω πολύ το κλαρίνο στις υπερ-τεχνικές εκφράσεις του Πετρολούκα, όπως και αυτά τα κλασσικά πλέον δωρικά σόλο του παππού Χαλκιά. Δεν το συζητώ για τον Μάγκα (δυστυχώς για την καταγραφή παραδοσιακής μουσικής) από θεωρητικής άποψης δεν ξέρει τι παίζει.

Από την άλλη προσκυνώ και σέβομαι όλους τους πιανίστες που μου προκαλούν ένα αίσθημα πλήρωσης και ηρεμίας, όταν δεν παίζουν κλισαρισμένα πράγματα αλλά ρίχνουν συναίσθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος σου προτεινει ενα απο τα δυο απλα δεν θα ειναι ΣΟΒΑΡΟΣ.

 

Κανενα οργανο δεν ειναι "ευκολοτερο" ή "δυσκολοτερο" απο ενα αλλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα να παίζεις άρπα που μπορεις να την παίρνεις μαζί σου και στις εκδρομές...άσε που αν σου σπάσει καμμιά χορδή..εεε πάρε μιά απ τις παρακάτω...Μ όλες θα παίζεις? ;D ;D ;D

 

Το τι θα μάθεις πιο εύκολα εξαρτάται από το τί θέλεις (σου αρέσει να παίζεις) πιο πολύ..Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης για αυτά τα πράγματα.. ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα οργανο δεν ειναι "ευκολοτερο" ή "δυσκολοτερο" απο ενα αλλο.

 

Το τι θα μάθεις πιο εύκολα εξαρτάται από το τί θέλεις (σου αρέσει να παίζεις) πιο πολύ..Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης για αυτά τα πράγματα.. ;)

 

+1...Just follow your heart.!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια παίζει και η λύρα αλλά δεν έχω τριχωτά αίγαγρου πόδια.

Κρίμα, στις εκδρομές θα μας ακολουθούσαν και τίποτα ξέμπαρκες νεράιδες  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Γνωρίζω πως δεν μπορεί να συγκριθει ο βαθμός ευχαρίστησης αλλά δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια;

Δηλαδή π.χ το πιάνο πιάνει χώρο, αν σφυράς άτσαλα με κλαρίνο θα διώξεις τους γείτονες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω ένα περιστατικό για να καταλάβεις...Πέρσυ τέτοιο καιρό έψαχνα για σπίτι και μια ευγενέστατη κυρία που είχε κατενθουσιαστεί με τον χαρακτήρα μου από το τηλέφωνο... ::)..με ρωτάει σε κάποια φάση:

''Είστε μουσικός είπαμε,έ?"

"Ναι!" της απαντάω..

''Τί όργανο παίζεται?"

Υποψιασμένος εγώ,της λέω.."Κλασσική κιθάρα",αν και ήμουν έτοιμος να της πω και το "π@@λί μου"..

"Και πόση ώρα θα την παίζεται?"''Ξέρετε σας το λέω γιατί έχουμε πολύ καλές σχέσεις με τον κο Μπάμπη που μένει από κάτω και δεν θέλουμε να τον ενοχλούμε..."

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν πέρασα ούτε απέξω απ το σπίτι...

 

Μάθε οτι τραβάει η ορεξή σου και μην αφήσεις ποτέ κανέναν να σου πει..''αυτό το γαιδούρι (βλ.ενισχυτή,πιάνο) τί δουλειά έχει εδω μέσα?" ή "δως το σε κανέναν άλλο να παίξει,ρε καραγκιόζη...μπίρι-μπίρι 3 ώρες μας έπιασε πονοκέφαλος!!!" ;D ;D ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεραματα  εεεε!  δεν πειραζει  και εγω πριν 3 χρονια αρχισα να μαθαινω πιανο

και ηδη  εχω παρει και ενα sax  που λεω να το αρχισω φετος  ,  ποτε δεν ειναι αργα .  Για την επιλογη σου στο οργανο  δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να σου δωσει  απαντηση  που να σε καλυψει  , ξεκινα με αυτο που τραβα η καρδια σου περισσοτερο , αλλα ζυγισε και τις παραμετρους  (τι θα παιζω - με ποιους θα παιζω - στην πραγματικοτητα με καλυπτει το ειδος που θα παιζω η' απλως ξεσηκωθηκα απο μερικα σολα  - τελικα εχω χρονο να ασχοληθω σοβαρα ? - και αλλα που σιγουρα αφορουν εσενα προσωπικα ....)

Αντεχεις για πανω απο 2 χρονια μαθηματων  να μην ξερεις την τυφλα σου ??

προχωρα αφοβα  ,  δεν αντεχεις  ??  αστο καλυτερα.....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου