Προς το περιεχόμενο

My custom Epi LP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η κιθάρα (νταξ' όχι η συγκεκριμένη, κάποια κοντινή της συγγενής τέλοσπάντων)

 

ENB-VSCH1.JPG

 

κάποτε έπεσε στα άπονα πανκ χέρια μου, και αφου πέρασε από διάφορες φάσεις, πήρα την απόφαση να την αναστηλώσω. Οπότε, "εμπρός καλοί μου lipstick humbuckers GFS"...

 

Ήμουν αποφασισμένος. Καμία υποχώρηση. Jimmy Page wiring φυσικά. Για αυτό χρειάστηκα ΜΠΟΛΙΚΟ χρόνο, ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΗ υπομονή, ΠΟΛΛΕΣ μπυρες.

 

Επίσης, έπρεπε να βάλω star ground wiring. Όχι πιά άλλο βζζζζ, τέρμα στην πιτυρίδα. Έχωσα και treble bleed, αλλά και anti-shock protection, έτσι για να βρίσκεται βρε αδερφέ.

 

phot0098.jpg

 

Θα χρειαστείτε 4 τέτοια, 500k push-pull.

 

phot0099.jpg

 

Πιάσε και 'να 3-way μάστορα.

 

phot0100.jpg

 

Τα υπόλοιπα καλούδια, από αριστερά:

 

2x orange drop capacitors, 0.22uF. Πρώτο πράμα.

0.47uF/400V, το χτήνος πυκνωτής για να μην σας χτυπάει αλύπητα ο ρεύμας.

2x 0.002uF ceramic capacitors για το treble bleed.

Παπαράκι-ροδελίτσα (πως διάλο το λένε;) για το star ground wiring.

2x 100k resistors επίσης για το treble bleed.

 

phot0101.jpg

 

Εδώ όλες οι γειώσεις και το πυκνωτοτέρας κολλημένα στο παπαράκι-ροδελίτσα.

 

phot0102.jpg

 

Κόλπο-μαγκιά: φτιάχνετε ένα χαρτονάκι με τις 4 τρύπες, εκεί που πάνε τα ποτεσιόμετρα, και κάνετε όλη τη βρωμοδουλειά εκεί. Στο τέλος απλά, αβάδιστα και αβασάνιστα μεταφέρετε το κομψοτέχνημα στην Les Paul σας. Πείτε όχι στην εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου.

 

phot0103.jpg

 

Εδώ το κόλπο-μαγκιά από άλλο πλάνο, με το παπαράκι-ροδελίτσα πάνω στο ένα ποτ, που μην ξεχνάμε (ΒΑΣΙΚΟ!!!) έχει πάνω του κολλημένες όλες τις οι γειώσεις και το πυκνωτοτέρας.

 

phot0104.jpg

 

Εδώ ο jack, όχι ο μαμιάς, ο άλλος.

 

phot0106.jpg

 

Εδώ το κύκλωμα μέσα στο control cavity, το οποίο φυσικά το έχω κάνει τούμπανο στο χαλκόφυλλο, όπως και το καπάκι του. Προσκυνήστε με.

 

 

Φυσικά δεν έμεινα μόνο στις ηχητικές αλλαγές, και επειδή γουστάρω πολύ Φλωρινιώτη και Disco 80s, άλλαξα και τα κλειδιά (τα μισά δικά της ντεν ντουλεύανε καρντιά μου), και έκανα και κάποιες αισθησιακές αλλαγές στο headstock.

 

phot0159.jpg

 

Japan rules.

 

phot0160.jpg

 

Και μια αεροφωτογραφία. Φαίνεται και η digitech...

 

phot0165.jpg

 

Το headstock δεν έμεινε stock...

 

phot0171.jpg

 

Πάρτε και τα κοντινά σας. Shiny!!!

 

phot0173.jpg

 

Αγκρρρρ, το χτήνος δαγκάει!

 

 

 

Θα ακολουθήσουν κλιπς και φωτοενημέρωση με κάποιες αλλαγές.

Στεϊ τιούντ, σεϊμ μπατ-ταιμ, σεϊμ μπατ-τσάννελ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εύγε νέε μου (οκ, δεν είσαι και τόσο νέος, αλλά σε πάω γιατί με βοηθάς στην μπιρίμπα στο ΚΑΠΗ και σε αντάλλαγμα, σε κερνάω φασκόμηλο).

 

Μονάχα αν μπορείς σε παρακαλώ κάνε τις αισχρές φωτό μικρότερες, σε τόσο μεγάλα μεγέθη τα ματάκια μας χάνουν την μπάλα με τόσα... προσόντα.

 

Δώσε σε παρακαλώ και μερικές λεπτομέρειες για το Jimmy Page wiring και το γιατί τα έχει όλα και συμφέρει. Δεν νομίζεις ότι με όλα αυτά...

http://www.seymourduncan.com/support/faq/frequently-asked/installation-an/what_is_the_jim/

χάνεται λίγο η μπάλα; Eγώ προτιμώ τις στρέιτφοργουορντ λύσεις, τους πάουερ φοργουορντ του Άρη και τις στρέιτ γυναίκες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε νέε μου (οκ, δεν είσαι και τόσο νέος, αλλά σε πάω γιατί με βοηθάς στην μπιρίμπα στο ΚΑΠΗ και σε αντάλλαγμα, σε κερνάω φασκόμηλο).

 

Όχι φασκόμηλο, προς θεού, μου φέρνει αέρια.

 

Δώσε σε παρακαλώ και μερικές λεπτομέρειες για το Jimmy Page wiring και το γιατί τα έχει όλα και συμφέρει. Δεν νομίζεις ότι με όλα αυτά...

http://www.seymourduncan.com/support/faq/frequently-asked/installation-an/what_is_the_jim/

χάνεται λίγο η μπάλα;

 

Το push-pull του volume του bridge τον κάνει μονό.

Το push-pull του tone του bridge τον κάνει out of phase με τον neck.

Το push-pull του volume του neck τον κάνει μονό.

Το push-pull του tone του neck τον βάζει σε serial wiring με τον neck.

 

Αυτά τα ολίγα.

 

Eγώ προτιμώ τις στρέιτφοργουορντ λύσεις, τους πάουερ φοργουορντ του Άρη και τις στρέιτ γυναίκες.

 

Είσαι άτριχος και γουστάρεις Νίκο Γκάλη; Τέλος.

Εγώ είμαι λεσβία, πάω μόνο με γυναίκες ΑΑΑαυστηρά.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καραγουστάρω τους μαγνήτες! Αυτοί οι κραγιονέ το έχουν κάνει τρέλα το Les Paul-ίδι. Ωραία πράματα! :)

 

Υ.Γ. Ρε Κώστα, power forward ο Γκάλης; Σε λίγο θα μας πεις ότι ο Σχορτσιανίτης είναι point guard να 'ουμ... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε στον κύριο Κώστα μας! Ωραία δουλειά.

 

Περιμένουμε clips με το υποτιμημένο RP80 (ρωτήστε και τον Alchemist).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καραγουστάρω τους μαγνήτες! Αυτοί οι κραγιονέ το έχουν κάνει τρέλα το Les Paul-ίδι. Ωραία πράματα! :)

 

Αυτά "παθαίνεις" αν βάζεις γυναίκα να διαλέξει μαγνήτες...  ;)

 

Υ.Γ. Ρε Κώστα, power forward ο Γκάλης; Σε λίγο θα μας πεις ότι ο Σχορτσιανίτης είναι point guard να 'ουμ... 8)

 

Ο Σχορτσιανίτης είναι bifteki guard. Πέτα του ένα μπιφτέκι και αν καταφέρεις να το πάρεις από τα χέρια του emenanamexeseis.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου