Προς το περιεχόμενο

breath controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας φίλοι noizάδες!

Λοιπόν μόλις έγινα κάτοχος ενός breath controller yamaha bc 3. Το συνδέω στο motif es επιλέγω έναν ήχο σαξοφώνο, φυσάω(και παίζω ταυτόχρονα εννοείται) αλλά δεν κάνει τίποτα. είναι σαν να μην το έχω βάλει καθόλου. Μήπως πρέπει να αλλάξω καπιοια λειτουργία στο motif? Παίζουν ρόλο τα πλαινά κουμπια offset και gain?

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας :)

Φιλικά ninja! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω και πολλά διότι ποτέ δεν έχω δουλέψει με το motif es.

 

Γνωρίζω οτι έχει direct input για breath controller σε αντίθεση με τα περισσότερα όργανα που χρειάζονται breath to midi converter προκειμένου να μετατρέψουν το ηλεκτρικό σήμα που δημιουργείται από την αναπνοή σε midi πληροφορία.

 

Υποθέτω με κάθε επιφύλαξη οτι το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ανάγεις τον έλεγχο του Volume (και οποιασδήποτε άλλης παραμέτρου του ES θες) στον Breath Controller.

 

Αν το έχεις κάνει και πάλι δεν ακούς αποτέλεσμα ίσως δεν έχεις ρυθμίσει τα Gain και Offset Pots σωστά.

 

Το offset είναι υπέυθυνο για την στάθμη της έντασης που θα έχει ο ήχος σου όταν δεν φυσάς καθόλου. Εγω προσωπικά το ρυθμίζω έτσι ώστε όταν δε φυσάω καθόλου να ακούγεται λίγο ο ήχος.

 

Το gain είναι υπεύθυνο για την ευαισθησία (response) που θα έχει η ένταση του ήχου σου ανάλογα με το ρυθμό μεταβολής της έντασης της αναπνοής σου.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To breath controller είναι όπως κάθε άλλος controller (πχ modulation wheel). Είναι controller# 02 και στέλνει πληροφορία 0-127. Πρέπει λοιπόν να πάς μέσα στον ήχο που σε ενδιαφέρει και να αναθέσεις τον controller στην παράμετρο που σε ενδιαφέρει (πχ volume, filter cutoff κλπ).

 

Αν βάλεις την PLG150-VL (η οποία σχεδιάστηκε ειδικά για breath controller) τότε το BC δουλεύει κατευθείαν αφού οι ήχοι είναι ήδη κατάλληλα προγραμματισμένοι. Προσωπικά χρησιμοποιώ BC μόνο σε συνδυασμό με αυτήν την κάρτα.

 

Στο http://www.motifator.com/mart/mainframe.htm θα βρείς ήχους για το ES που έχουν φτιαχτεί ειδικά για χρήση με το BC, τους "Artikulation Breath-Controlled Instrument Voices by K-Sounds " που φορτώνονται στο ES χωρίς ανάγκη για extra κάρτα ή δείγματα, οπότε γλυτώνεις τον απαραίτητο προγραμματισμό των ήχων που χρειάζεται για να δουλέψεις με το BC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν εγκατέστησα την plg150vl όλα καλά κι όλα ωραία, επιλέγω έναν ήχο από την κάρτα κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για το τι θέλω να κάνει το controller παίζει ο ήχος κι όλα καλά.ΟΜΩΣ....κάθε φορά που θα θέλω να παίξω αυτόν τον ήχο θα πρέπει να κάνω όλες αυτές τις ρυθμίσεις? Πήγα να αποθηκεύσω τον ήχο και ξαφνικά όλοι οι υπόλοιποι ήχοι σβηστικαν κι έγιναν ----------- (έτσι).Βέβαια ξανα άναψα το όργανο κι όλα ήταν ok. Τι γίνεται δεν αποθηκεύονται οι ήχοι?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγκατέστησα την plg150vl όλα καλά κι όλα ωραία, επιλέγω έναν ήχο από την κάρτα κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για το τι θέλω να κάνει το controller παίζει ο ήχος κι όλα καλά.ΟΜΩΣ....κάθε φορά που θα θέλω να παίξω αυτόν τον ήχο θα πρέπει να κάνω όλες αυτές τις ρυθμίσεις? Πήγα να αποθηκεύσω τον ήχο και ξαφνικά όλοι οι υπόλοιποι ήχοι σβηστικαν κι έγιναν ----------- (έτσι).Βέβαια ξανα άναψα το όργανο κι όλα ήταν ok. Τι γίνεται δεν αποθηκεύονται οι ήχοι?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Για να αποθηκευτεί ένας ήχος στο motif es με όλους τους παραμέτρους (VOICE MODE) πατάς το [sTORE] κουμπί.

 

Πάντως επειδή βλέπω πληθώρα βασικών ερωτημάτων σε ενημερώνω σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις ήδη ότι το καλύτερο μέρος για να μάθεις το μοτιφακι είναι στο

 

www.motifator.com

 

ειδικότερα στο

 

http://www.motifator.com/motifes/motifes-btm.php

 

και αποκλειστικά και μόνο για το VL

 

http://files2.keyfax.com/ESPDFs/PowerUserVL1.zip

 

επίσης το forum του motifator είναι σκέτο χρυσορυχείο γνώσεων ακόμα και για αυτούς που δεν έχουν απορρίες .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου