Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Breath Controller με Korg micro X ...


jimcha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα ... Είμαι κάτοχος του Yamaha bc3 το οποιο δουλεύει

άψογα σε pa1x και triton αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Micro X δεν ανταποκρίνεται καθόλου...

 

Καμιά ιδέα ?

 

Ευχαριστώ...

Τώρα κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όταν το λειτουργείς στο Pa1X σε ποιο mode το δουλεύεις;

Style mode ή Program mode;

 

2. Πήγαινε στο Global Menu του Micro X και μπες στο Midi menu. Πες μου τι έχεις τσεκάρει στο midi filter και αν το Local Control είναι ενεργοποιημένο ή όχι.

 

3. Άλλη πιθανή αιτία είναι το BC3 μέσω του midi solutions box να μην εκπέμπει στο ίδιο κανάλι που ακούει το micro x. Αυτό για 2 λόγους μπορεί να συμβαίνει. Πρώτον εσύ ή κάποιος άλλος έστειλε 16δικό μήνυμα στο midi solutions και του άλλαξε το κανάλι εκπομπής. Δέυτερον (και ποιο εύκολο να διορθωθεί) το micro x είναι ρυθμισμένο να ακούει σε διαφορετικό κανάλι. Μπορείς να το δεις πάλι από το Global>>>Midi Menu.

 

Έχε υπόψη σου οτι τα νέα serial numbers των midi solutions breath controllers δύνανται να στέλνουν midi πληροφορία σε 4 κανάλια ταυτόχρονα. Αυτό είναι σημαντικό και για αυτό σε ρώτησα σε τι mode το λειτουργείς στο Pa1x.

 

Αν είναι στο program mode δεν μπορούμε με σιγουριά να πούμε οτι στέλνει σε 1 ή παραπάνω κανάλια. Αν είναι στο Style mode όμως, με default midi setting όπου τα upper tracks 1,2,3 είναι ρυθμισμένα σε midi ch 1,2,3 αντίστοιχα, και λειτουργείς το breath controller ελέγχοντας το volume όλων των upper tracks χωρίς να επηρεάζεται η ένταση των drum/perc/acc/bass tracks μαζί με τα upper τότε η συσκευή σου στέλνει σε 4 κανάλια ταυτόχρονα.

 

Όσο για το micro x δοκίμασε να τσεκάρεις και να λύσεις το πρόβλημα πρώτα στο Program Mode και μετά στο Combi.

 

Απάντησέ μου τι από όλα γίνεται και τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σ΄ευχαριστώ για την απάντηση... λοιπόν το bc3 δουλεύει σε όλα τα mode στο pa1x. Όσο για το micro X το local είναι τσεκαρισμένο... εγώ δοκίμασα στο micro τις ίδιες ρυθμίσεις που έχω στο le μα και πάλι δεν κατάφερα τίποτα...

 

τι να κάνω?

 

Τώρα κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ξετσεκάρεις το Local Control, σωσε στο Global τη ρύθμιση, κλείσε και άνοιξε το όργανο. Απάντησε μου και για το αν ανάβει το λαμπάκι πάνω στο midi solutions

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ το έχω κάνει κι αυτό, το λαμπάκι στο midi solutions είναι αναμμένο κανονικά αλλά δεν γίνεται τίποτα δεν ακούγεται τίποτα απο το όργανο...

Τώρα κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,

 

Τουλάχιστον ξέρουμε οτι το πρόβλημα δεν είναι η τροφοδοσία του midi solutions. Aν τσέκαρες και το...

 

3. Άλλη πιθανή αιτία είναι το BC3 μέσω του midi solutions box να μην εκπέμπει στο ίδιο κανάλι που ακούει το micro x. Αυτό για 2 λόγους μπορεί να συμβαίνει. Πρώτον εσύ ή κάποιος άλλος έστειλε 16δικό μήνυμα στο midi solutions και του άλλαξε το κανάλι εκπομπής. Δέυτερον (και ποιο εύκολο να διορθωθεί) το micro x είναι ρυθμισμένο να ακούει σε διαφορετικό κανάλι. Μπορείς να το δεις πάλι από το Global>>>Midi Menu.

 

...και πάλι δεν δουλέυει πολύ φοβάμαι οτι έχει κάποιο θεματάκι το midi του micro x εκτός και αν μου διαφέυγει κάτι.

 

Προς το παρόν δεν έχω το menu του οργάνου μπροστά μου. Μόλις το έχω θα ξαναποστάρω.

 

Mέχρι τότε πες μου τι Midi Channel αναφέρεται στο Global/Midi Menu και επίσης τι γράφει ακριβώς από κάτω (στο Note Receive εννοώ) Είναι στο all;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε κάτι άλλο (αν δηλαδή δεν το έχεις κάνει ήδη). Πράγμα λίγο απίθανο να έχει συμβεί βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Ανακάλεσε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις του οργάνου έτσι ώστε το Global Menu να έρθει στις Default ρυθμίσεις και ξαναδοκίμασε. Αν και πάλι δεν δουλέυει κάνε μια τελευταία προσπάθεια να ξαναφορτώσεις το λειτουργικό του οργάνου.

 

Σε περίπτωση που πάλι δεν δουλέυει τίποτα, αποσύνδεσε εντελώς breath controller και midi solutions, πάρε το Triton Le που έχεις και σύνδεσέ το με το Micro X με midi έτσι ώστε να έχεις

την πρώτη φορά το Micro X ως controller του Le και τη δεύτερη το Le ως controller του Μicro X. Ανταποκρίνεται σωστα το Micro X και στις 2 περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου