Προς το περιεχόμενο

Σκέψη για αγορά e-drums


chrisvek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας και τα νεύρα όλων-και των γειτόνων-:P έχουν αυξηθεί σκέφτομαι καιρό τώρα να προβώ σε μια αγορά ηλεκτρονικών τυμπάνων,κυρίως για μελέτη!Να σημειώσω οτι δεν με τρελαίνουν τα ηλεκτρονικά τύμπανα,γιατί νομίζω οτι οι γνώμες όσον αφορά τις αισθησεις κλπ,με βρίσκουν σχετικά σύμφωνο!Δυστυχώς όμως νομιζω οτι δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς.Τσέκαρα πρόσφατα τα TD-4 της Roland, με mesh pads,και απο όσο ξέρω μπορεί στο μέλλον να γίνει αλλαγή του εγκεφάλου,αυτή την στιγμή όμως η τιμή του συγκεκριμένου σετ με "ψήνει"...Κάποιες προτάσεις???Το κόστος δεν θέλω να πλ-ξεπεράσει το χιλιάρικο!Και σίγουρα θα προτιμούσα mesh pads και όχι rubber!Όλοι οι γνώμες ευπρόσδεκτες! ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος δεν θέλω να πλ-ξεπεράσει το χιλιάρικο!Και σίγουρα θα προτιμούσα mesh pads και όχι rubber!Όλοι οι γνώμες ευπρόσδεκτες! ;) ;) ;)

 

προτείνω να πας σε μεταχειρισμένα και συγκεκριμενα...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=52586

και

http://smart.noiz.gr/details.php?id=46141

 

στο 1ο θα πρέπει να πάρεις ενα alesis trigger io και να το σευνδεσεις με το pc με μια ΣΩΣΤΗ καρτα ηχου και να παίζεις με VST (πχ Toontrack)

 

το 2ο είναι καλό deal μολονοτι ο εγκεφαλος είναι κάπως ξεπερασμενος αλλά και πάλι το συνδεεις με pc και vst και πετάει!

 

αν δεν έχεις θεμα χωρου πήγαινε για το hybrid kit εχει και μπόλικα πιατίνια!

τα mesh heads για μενα δεν εχουν καλή αίσθηση αλλά και το λάστιχο είναι κάπως πιο "επίπονο" σε γρήγορα παιξίματα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τd4 ειναι μια χαρα για αυτη τη δουλεια που το θελεις.

Προσωπικα δουλευω με το td9 με mesh ταμπουρο και τα υπολοιπα Rubber..

τα εχω βολευτει απιστευτα.

Προσωπικα ειμαι φανατικος της Roland[το εχω πει πολλες φορες..}

Ολα τα td..κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικα{και αθανατα} εργαλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@beeros05 Λόγω του οτι σπουδάζω μουσική τεχνολογία έχω μια κάρτα ήχου RME που δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο(αλλά στοίχισε κάτι παραπάνω)..Σε γενικές γραμμές δεν είμαι και πολύ του μεταχειρισμένου!Ιδίως όταν πρόκειται για ηλεκτρονικές συσκευές!

 

@vaggelis me too!Roland...και πάλι roland!Eιδικά τα TD-20 είχα μια φορά την ευκαιρία να τα χαρώ και πραγματικά δεν έλεγα να τα ξεκολλήσω!

 

Τώρα η πρώτη μου απορία μάλλον είναι ΄ηδη λυμμένη!Εγκέφαλο μπορώ να αλλάξω,απο οσο ξέρω!Και τα mesh pad τα προτιμώ γιατί ειδικά τα rolls φυσάνε με τα άτιμα! :/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@beeros05 Λόγω του οτι σπουδάζω μουσική τεχνολογία έχω μια κάρτα ήχου RME που δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο(αλλά στοίχισε κάτι παραπάνω)..Σε γενικές γραμμές δεν είμαι και πολύ του μεταχειρισμένου!Ιδίως όταν πρόκειται για ηλεκτρονικές συσκευές!

 

OK απλα να ξερεις ότι μπορείς να πετύχεις πολύ καλό deal μεταχειρισμένου...στη τελικη το τσεκαρεις

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω να πας σε μεταχειρισμένα και συγκεκριμενα...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=52586

και

http://smart.noiz.gr/details.php?id=46141

 

στο 1ο θα πρέπει να πάρεις ενα alesis trigger io και να το σευνδεσεις με το pc με μια ΣΩΣΤΗ καρτα ηχου και να παίζεις με VST (πχ Toontrack)

 

 

 

Ναι ναι το πρωτο να παρεις συμφωνω απολυτα !! (Τhanks Σπυρο)

 

Λοιπον για να σε βοηθησω με το δικο μου παιρνεις 2 σετ σε ενα ( ακουστικο σετ αξιοπρεπεστατο 7 κομματια και του προσθετεις πιατα) και ηλεκτρονικο σετ με την προσθηκη ειτε alesis i/0 για για vst είτε με οποιοδηποτε εγκεφαλο Roland /Yamaha/Alesis.Με τα πιατα δε ( και ενα κρυψεις τα καλωδια) κανεις δε θα καταλαβει οτι εχεις e-drums  :D

 

Εαν ξεχασουμε το δικο μου ως φανατικος Roland δε μπορω να σου προτεινω κατι αλλο.Θα προτεινα ομως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ mesh heads απο πλαστικα και για προστασια απο ατυχηματα αλλα και για αισθηση

 

H αλλη αγγελια TD6 αποτελει επισης μια πολυ καλη προταση σε καλη τιμη και προσφερει και mesh heads αλλα το σετ ειναι πιο μικρο απο το δικο μου .Πλακα κανω φυσικα... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι το πρωτο να παρεις συμφωνω απολυτα !! (Τhanks Σπυρο)

 

Λοιπον για να σε βοηθησω με το δικο μου παιρνεις 2 σετ σε ενα ( ακουστικο σετ αξιοπρεπεστατο 7 κομματια και του προσθετεις πιατα) και ηλεκτρονικο σετ με την προσθηκη ειτε alesis i/0 για για vst είτε με οποιοδηποτε εγκεφαλο Roland /Yamaha/Alesis.Με τα πιατα δε ( και ενα κρυψεις τα καλωδια) κανεις δε θα καταλαβει οτι εχεις e-drums   :D

 

Εαν ξεχασουμε το δικο μου ως φανατικος Roland δε μπορω να σου προτεινω κατι αλλο.Θα προτεινα ομως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ mesh heads απο πλαστικα και για προστασια απο ατυχηματα αλλα και για αισθηση

 

H αλλη αγγελια TD6 αποτελει επισης μια πολυ καλη προταση σε καλη τιμη και προσφερει και mesh heads αλλα το σετ ειναι πιο μικρο απο το δικο μου .Πλακα κανω φυσικα... ;D ;D

 

 

Χαχαχα...Σε ευχαριστώ πολύ!Σίγουρα ό,τι και αν πάρω θα το συνδέσω με το imac...Για να μπορέσω να γράψω τα κομμάτι μου κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σε κανει να νομιζεις οτι θα εχει περισσοτερη υσιχεια?

εγω εχω ενα μαπα σετ της granite.Το σκιζω εδω και 7 μηνες,εχουν σπασει-σκιστει pad εχουν χαλασει οι επαφες στο ''rack'' εχει τριπησει το δερμα του ταμπουρου[αυτο πηρα καινουριο :P].Το θεμα ειναι ναι οκ για τους γοιτονες κτλπα θανε λιγο πιο υσιχα αλλα μαλλων δεν εχεις υπολογισει τον hχο της μποτας στο πατομα!!!Ουτε και εγω το ειχα παρατηρισει μεχρι που επαιζε μια μερα ο αδεφος μου και εγω ημουν στον απο κατω οροφο προσπαθοντας να κοιμιθω!Πραγματικα πολυ εκνευριστικο!!! κατα τα αλλα μια χαρα :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαχαχα...Σε ευχαριστώ πολύ!Σίγουρα ό,τι και αν πάρω θα το συνδέσω με το imac...Για να μπορέσω να γράψω τα κομμάτι μου κλπ...

 

Αυτο γινεται πολυ ευκολα ειτε εαν τρεχεις vst μεσω του alesis i/o που ετσι και αλλιως ο ηχος παραγεται απο το computer ειτε με εγκεφαλο  Roland συνδεοντας στο mic in του mac και ανοιγοντας Logic/Garageband/Audacity κλπ.Και εγω μεσω macbook εγραφα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σε κανει να νομιζεις οτι θα εχει περισσοτερη υσιχεια?

εγω εχω ενα μαπα σετ της granite.Το σκιζω εδω και 7 μηνες,εχουν σπασει-σκιστει pad εχουν χαλασει οι επαφες στο ''rack'' εχει τριπησει το δερμα του ταμπουρου[αυτο πηρα καινουριο :P].

 

όπως είπες μαν..."το σκίζεις" μαλλόν είσαι ατζούμπαλος και 'ακομψος ως προς το παίξιμό σου, και ως προς τη συμπεριφορά σου στο hardware...φιλικα και χωρις να θελω να ειρωνευτω...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου