Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μονούς Duncan.


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς τους SD Custom Flat SSL-6 ή τους Custom Staggered SSL-5;

Με ενδιαφέρει ο κλασσικός ήχος της Strat όσον αφορά στο eq αλλά έτοιμος να αρπάξει πιο εύκολα.

Παρακαλώ για τη γνώμη / γνώση σας...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι οτι πρεπει για bridge position (αηδια για middle & neck) αν θες περισσοτερο output & μεσαια στην πισω θεση.

 

οπως ολοι οι μαγνητες του SD σπανια θα σε απογοητευσουν,δουλευουν πολυ καλα σε συνδιασμο με τους υπεροχους Alnico 2 strat  αλλα & με αλλους low output pickups στις θεσεις middle & neck (αν τον χρησιμοποιησεις μαζι με ΜΗ Seymour Duncan μαγνητες θα "τραμπαρεις" τα καλωδια,μαυρο live-ασπρο γειωση, φυσικα για να μη βγαινει εκτος φασης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τους SD Custom Flat SSL-6 ή τους Custom Staggered SSL-5;

Με ενδιαφέρει ο κλασσικός ήχος της Strat όσον αφορά στο eq αλλά έτοιμος να αρπάξει πιο εύκολα.

Παρακαλώ για τη γνώμη / γνώση σας...

 

Oι custom δεν εχουν και τοοοοσα Stratty EQ μιας και ειναι overwound.

Θυμαμαι που ειχα παιξει καποτε μια Strat με δαυτους και ..."δεν εβρισκα τα πριμα".  ;D

Πιθανοτατα τα ηλεκτρικα της να ηθελαν κι αυτα αλλαγη/προσαρμογη στους OW μαγνητες.

Οποτε με ενα σετ μεγαλουτσικα ποτενσιομετρα σιγουρα θα "ανοιξουν", αλλα δεν την κοβω να γινονται και ...SSL-1.

 

Κυριως μεσαια παιζουν στο μπουκετο. Με drive σκιζανε θυμαμαι (ιδιως ο Bridge), αλλα η γνωμη μου δεν ειναι και πολυ αντικειμενικη γιατι η γνωριμια μας ηταν "της στιγμης".

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Έχετε μήπως άλλες προτάσεις στο ίδιο σενάριο; BTW οι μαγνήτες θα βιδωθούν κατευθείαν σε swamp ash σώμα και όχι σε pickguard...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρα-Vintage style μαγνητες και ...clean boost  ;D

 

 

 

κι εγώ είμαι της άποψης ότι μια strat για να ακούγεται πραγματικά σαν strat πρέπει τουλάχιστον οι neck και middle να είναι καρα-vintage... ;)

 

Αυτό το..."δεν έβρισκα τα πρίμα" που περιγράφει ο alderbody μου συμβαίνει όντως κι εμένα αν οι μαγνήτες είναι overwound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι overwound μαγνητες ειναι αχρηστοι εκτος κι αν θες να παιξεις μεταλ ;)

 

Ολο το κλασσικο ροκ με κανονικους μαγνητες γραφτηκε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι overwound μαγνητες ειναι αχρηστοι εκτος κι αν θες να παιξεις μεταλ ;)

 

Ολο το κλασσικο ροκ με κανονικους μαγνητες γραφτηκε.

 

Άσε που και το τελείως κλασσικό μέταλ (προ metallica εποχή) με κανονικούς μαγνήτες γράφτηκε κι αυτό!.. ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην γίνει το παρόν ένα ακόμα off-topic θρεντ, παρακαλώ είτε τις γνώμες σας για τους μονούς SD που αναφέρω, είτε σχετικές προτάσεις σας.

Είμαι αρκετά μεγάλος για να ξέρω με τι ηχογραφήθηκε το κλασσικό ροκ και το κλασσικό μέταλ. Ευχαριστώ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου