Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μονούς Duncan.


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι humbuckers ετσι κι αλλοιως δεν εχουν πριμα και ειναι τιγκα στα χαμηλομεσαια  αν τους βαλεις και baseplate θα γινει η κιθαρα μπασο... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ασε που εχουν ηδη αρκετο σιδερο στην ολη κατασκευη.

 

βλ. polepieces, βαση, καπακι...

 

 

Στους Humbuckers ψαχνουμε πολλες φορες να μειωσουμε το σιδερο... 

 

(οχι αλλο σιδερο!... ) ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι μεταλλας κ τη βρισκω ρε!!!!

χωρια που η κιθαρα θελω να βρωμαει κ βαρβατιλα!!!!!

 

καμια μεταχειρισμενη αγκυρα απο τανκερ εχει κανεις να κανω το mode απο εκει;;;;

 

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Μια πατεντα που κανω σε ολες μου τις στρατ για να γινει ο πισω μαγνητης πιο "αντρικος" ειναι να κολαω απο κατω του (με UHU) ενα κομματι μαγνητικο ατσαλι,δινει πιο "ψωμωμενο" ηχο (πιο τελεκαστερε δηλ.) ειδικα στα γκαζια (μπορεις βεβαια να βαλεις αν θες να ξοδεψεις και χρηματα ενα ετοιμο Baseplate,πουλαει ο Fralin & πολλοι αλλοι αλλα κατα τη γνωμη μου τζαμπα λεφτα πετας μια και αν το φτιαξεις μονος σου ειναι τζαμπα...)

 

Αυτο πολλες φορες σκεφτηκα να το δοκιμασω αλλα καθε φορα δεν το εκανα απο φοβο οτι θα χαθει το quack της καλυτερης θεσης της στρατ (bridge & mid).

 

Δυστυχως σε τετοιες περιπτωσεις και αναφερομαι στο αρχικο ποστ δυσκολα μπορεις να εχεις best of both worlds......δηλαδη και κλασσικο στρατ ηχο και overwound ηχο που να αρπαζει πιο ευκολα......μπορεις να κανεις καποιο συμβιβασμο.....αλλα τελικα αυτο που θα εχεις δεν θα ειναι τιποτα παραπανω απο .......συμβιβασμος........ ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τους SD Custom Flat SSL-6 ή τους Custom Staggered SSL-5;

Με ενδιαφέρει ο κλασσικός ήχος της Strat όσον αφορά στο eq αλλά έτοιμος να αρπάξει πιο εύκολα.

Παρακαλώ για τη γνώμη / γνώση σας...

 

Έχω μια μεξικάνα standard strat με SSL5/SSL6 RW-RP/JBJr. Παλιότερα είχα γράψει:

 

Είναι πιο hot από πολλούς διπλούς (μπορείτε να το επιβεβαιώσετε πολύ εύκολα στο site του uncle Seymour) & είναι σαν να κοιμήθηκε μονός με διπλό & να βγήκε αυτό, δεν ξέρει αν είναι μονός ή διπλός. Και κάνει πολύ καλή δουλειά & σαν μονός με κατέβασμα του volume και μεταλλιάζει τρελά με απίστευτο όγκο στο τέρμα. Απίστευτα versatile.

 

Είναι πολύ καλοί μαγνήτες.

 

Γι'αυτό που θες όμως δεν νομίζω να κάνουν μιας και έχουν resonant peak αρκετά χαμηλότερο σε σχέση με π.χ. τον SSL1 (κλασικός στρατ ήχος κατά Seymour Duncan).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλοί μαγνήτες.

Γι'αυτό που θες όμως δεν νομίζω να κάνουν μιας και έχουν resonant peak αρκετά χαμηλότερο σε σχέση με π.χ. τον SSL1 (κλασικός στρατ ήχος κατά Seymour Duncan).

 

Πολυ σωστα MC-Jasemeister...   ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου