Προς το περιεχόμενο

Terratec AXON AX 50 - no midi notes !!!


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν , πήρα το Terratec AXON AX 50 Bundle http://www.dv247.com/invt/46535/ αλλά μου ήρθε με άλλο pickup (όχι με το roland Roland GK-3)αλλά με το AXON PU 100 που απ ότι διάβασα στο net είναι καλύτερο και πιο γρήγορο .

Εγκατέστησα το software , το συνέδεσα και άνοιξα το kontakt να δώ αν στέλνει midi σήμα .

Τα κουμπιά (+ & -) όπως και το volume στέλνουν κανονικά .έβαλα όμως το pickup πάνω στην κιθάρα (για την ακρίβεια σε τρεις διαφορετικές …) και τζίφος …

Μετά από πολλές δόκιμες ξαφνικά δείχνει να παίρνει σήμα για κανα δυο «χτυπήματα» αλλά όχι νότες !!! και μετά και πάλι . . . σιωπή .

 

Έχεις κανείς ανάλογη εμπειρία ?

να πω την αλήθεια ,νόμιζα ότι θα ήταν μια σχετικά εύκολη διαδικασία – εγκατάσταση και έχω πελαγώσει !

 

ευχαριστώ .

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον μαγνητη τον εγκατέστησες σωστα?

Ολο το θεμα ειναι στην εγκατάσταση του μαγνητη

Πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στην γεφυρα και να απεχει ελαχιστα mm απο τις χορδες

Εγω εχω το ax-100 και τον gk-3 και σε καμια περιπτωση δεν σε τετοιο βαθμο προβλημα με το tracking

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το βάζω σωστα . . .

Έχω μια fender με διπλό μαγνήτη πίσω .ο μαγνήτης του AXON απέχει 1,6 cm περίπου απ τη γέφυρα και σχεδόν ακουμπάει στον διπλοπήνιο της κιθάρας .τωρα για την απόσταση απ τις χορδές . . .έχω δοκιμάσει πολλές εκδοχές  . ..  να ακουμπάει στην ποδιά (μεγάλη) , βάζοντας την μεσαία «πατούρα» (δηλ. έχει την μισή απόσταση ) και να ακουμπάει σχεδόν τις χορδές (ξέρεις ,νιώθω το τράβηγμα του μαγνήτη με τις χορδές) .

Δοκίμασα όμως και σε μια Yamaha που έχω ,σε μια epiphone B.B.King ,και σε μια Ακουστικη !!!

Τα ίδια (μπορεί και χειρότερα…)  .

 

Προσπαθώ να εξαντλήσω και να εφαρμόσω όλα τα πιθανά σενάρια πριν μπω στη διαδικασία επιστροφής του προϊόντος στην …Αγγλία !!!!

 

Οποιαδήποτε ιδέα – γνώμη – γνώση – εμπειρία ,ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ !!!!

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Βρήκα !!!!

Εγώ την είχα κάνει την μαλα$^#κια ,αλλά που να το φανταστώ ???

Λοιπόν , ανοίγοντας την συσκευασία ήρθα αντιμέτωπος με  το τροφοδοτικό (μετασχηματιστή) του Axon . Όμως δεν είχε κανονική μπρίζα αλλά αυτή με τα τρία ματζαφλάρια (βλέπετε ,χρησιμοποιώ επιστημονική ορολογία ….) .

Και επειδή δεν είχα αντάπτορα (και βαριόμουνα να πάω να αγοράσω…) έβαλα ένα μετασχηματιστή  από αυτούς που διαλέγεις ,από 3 μέχρι 12 volt .το κακό είναι ότι δούλεψε … ή τουλάχιστον έδειχνε ότι δουλεύει !!!!

 

Ε, αφού τα δοκίμασα όλα ,είπα  : πριν το στείλω από κει που ήρθε ας δοκιμάσω και με το δικό του τροφοδοτικό .

….. . ….. ….. …. …. …. .

 

Και όλα παίζουν ρολόι !!!! ή σχεδόν ρολόι …

Πάντως το πρόβλημα που είχα εξαφανίστηκε οριστικά και αμετάκλητα !

 

Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν . . .

 

Ευχαριστώ τους φίλους noizαδες για την προσφορά-βοήθεια τους !!!

 

Το θέμα έκλεισε !!!

 

Νέο θέμα :

γιατί ενώ χτυπάω π.χ. την σολ ανοιχτή πέντε φορές άλλοτε μου δίνει σολ ,άλλοτε φα# κι άλλοτε σολ# ????

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι επιλογές έχει το Axon, αλλά στο Roland GR-30 που έχω, έχει 2 tracking modes: το κανονικό σε διακριτά βήματα που εντοπίζει ποιά νότα είναι κοντινότερη στο pitch που ακούει και ένα δεύτερο που ενεργοποιεί και το bend, ώστε το pitch της midi νότας να συμβαδίζει με το pitch της χορδής. Αυτό το πετυχαίνει κάνοντας bend τη νότα που εντοπίζει.

 

Υποθέτω πως το Axon σου λειτουργεί όπως στο πρώτο mode του GR-30 μου. Kι επειδή οι ανοιχτές χορδές κάνουν μεγάλη ταλάντωση, έχουν και κάποια τονική απόκλιση - κάνοντας το Axon να βγάλει τις διπλανές νότες αφού είναι το επόμενο διακριτό "βήμα".

 

Ψάξε μήπως υπάρχει mode που ενεργοποιεί το bend στο midi.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει αυτό που λες !!!

 

Άλλωστε ,δεν το έχω ψάξει ακόμα το μηχάνημα ,τρεις μέρες τώρα προσπαθούσα να λύσω το πρόβλημα που δεν έβλεπε τίποτα απ τον μαγνήτη .

 

Πάντως το πρόβλημα με το pitch το κάνει και σε άλλες χορδές ,και σε άλλες νότες ,όχι μόνο στις ανοιχτές !!!!

Θα πειραματιστώ με το software μπας και βγάλω άκρη .

 

Σε ευχαριστώ . 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παίζει να έχεις βάλει μεγάλο sensitivity και να αρπάζει εύκολα και τις αμυδρές αρμονικές που μπερδεύουν το tracking.

 

Επίσης βοηθάει ο pickup να είναι όσο πιο κοντά στον καβαλάρη γίνεται. Επίσης βοηθάει οι χορδές να μην είναι σουπερ-ολοκαίνουργιες, λίγη βρωμίτσα τις δίνει το απαραίτητο muffling ώστε να μη βγάζουν εκατοντάδες αρμονικές σε όλο το μήκος τους - άσε που είναι και στρωμένες και δεν έχουν tonal variations.

 

Αλλά ακόμα και αν το στρώσεις το μηχάνημα, τυχαίνει καμιά φορά να σου βγάλει και καμια λάθος νότα, that's the way it is... Απλά ενεργοποίησε το bend mode ώστε να μη σε μετακινήσει ολόκληρο ημιτόνιο.

 

Καλη επιτυχία!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip:

Στο guitar world οκτωβριου εχει αφιερωμα για χορδες και εκτος των αλλων αναφερει...:

''Creogenically treated strings are ideal for MIDI guitars, where note tracking is of critical importance.''

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου