Προς το περιεχόμενο

Προσπάθεια rock τραγουδιού(εισαγωγή μόνο)


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μια πρώτη προσπάθεια να φτιάξω ένα rock κομμάτι,από τα πρώτα μου,μιας και δεν έχω κάνει τίποτα ολοκληρωμένο,μέχρι στιγμής παρά μόνον μικρές φράσεις .Τέλιωσα την εισαγωγή και θέλω να ακούσω την άποψη σας

http://rapidshare.com/files/142904683/rock_project.mp3.html

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδέα δεν είναι άσχημη ούτε κ τίποτα ιδιαίτερο ομως.Νομίζω αν δεν ακούσουμε παρακάτω δε μπορούμε να σχολιάσουμε..

Μόνο κάτι για τα ντραμς...σορυ αλλα ήταν απ'τα χειρότερα κατσαρολικά που έχω ακούσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αναφορά στα drums δεν έπεξα και τίποτα ιδαίτερο.Πέταξα ένα startup στο addictive και δεν έκανα κάποια ρύθμιση.Τι προτείνετε? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα υποτιμάς και αν θες να κάνεις κάτι που να ακούγεται,μην "πετάς" πραγματα. Παραμετροποιησέ τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι υστερο\ώ σε γνώσεις όχι μουσικές,αλλά κατασκευής του ήχου θα έλεγα.Δηλαδή,κατααλαβαίνω ότι υπάρχει κάτι στα drums που δεν ακούγεται καλά αλλά δεν ξέρω πως και γιατί να πειράξω.Παρόλα αυτά δεν υποτιμώ το addictive drums.Αντιθέτως για το επίπεδο μου είναι υπέραρκετό. :)Τι προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι υστερο\ώ σε γνώσεις όχι μουσικές,αλλά κατασκευής του ήχου θα έλεγα.Δηλαδή,κατααλαβαίνω ότι υπάρχει κάτι στα drums που δεν ακούγεται καλά αλλά δεν ξέρω πως και γιατί να πειράξω.Παρόλα αυτά δεν υποτιμώ το addictive drums.Αντιθέτως για το επίπεδο μου είναι υπέραρκετό. :)Τι προτείνεις?

 

Σίγουρα δεν πείραξες κάτι στα addictive drums?

 

Ο default ήχος τους με το που ανοίγεις το πρόγραμμα είναι μια χαρά χωρίς να κάνεις καμμία ρύθμιση.

Δεν έχει και πολύ σχέση με αυτό που άκουσα στο κλιπ σου.

 

Φαίνεται επίσης ότι τον συγκεκριμένο ρυθμό τον έχεις παίξει χρησιμοποιόντας το κλαβιέ σου αλλά κάποια χτυπήματα "χάνουν"...

 

Τώρα για την σύνθεση, αυτό που ακούω μπορεί να αποτελέσει μια καλή βάση για να βγεί κάτι, δεν θα το χαρακτήριζα όμως σύνθεση ακόμα...

Θέλει να το αναπτύξεις κάπως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι υστερο\ώ σε γνώσεις όχι μουσικές,αλλά κατασκευής του ήχου θα έλεγα.Δηλαδή,κατααλαβαίνω ότι υπάρχει κάτι στα drums που δεν ακούγεται καλά αλλά δεν ξέρω πως και γιατί να πειράξω.

 

Το να "τριφτείς" με ένα πρόγραμμα και να κάνεις ατελείωτες δοκιμές -εφόσον δεν είσαι επαγγελματίας- πιστεύω είναι ο καλύτερος δρόμος για να να ενισχύσεις την κατασκευή του ήχου που λες. Τώρα κάποιος που γράφει κάνει drum programming στο fruity loops δε νομίζω οτι είναι ο κατάλληλος να σε οδηγήσει.

 

Παρόλα αυτά δεν υποτιμώ το addictive drums.Αντιθέτως για το επίπεδο μου είναι υπέραρκετό. Τι προτείνεις?

 

Όχι οχι τα τύμπανα γενικότερο εννοούσα μην υποτιμάς. Μπορεί να έχω και άδικο αλλα ήταν λες και είπες νταξ μωρε πετα και τις κατσαρόλες εκει να έχει ρυθμούλη. Ενω εφόσον θέλεις να παίξεις ροκ θα πρέπει να δώσεις πολύ μεγαλύτερο βάρος.

Προσωπικά δεν μου άρεσε η μίξη στα τύμπανα (πολύ χαμηλά ταμπούρο-μπότα) και ο ήχος του χαιχατ δεν μου αρέσει καθόλου.

Βέβαια αυτά είναι προσωπικά γούστα και εσυ μπορει να ήθελες έτσι ακριβώς...

Θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω το πρόγραμμα, και προσπάθησε να ασχοληθείς και λίγο με compressors,reverbs κλπ έστω και με τα defaults να παίξεις. Mπορείς να δοκιμάσεις και quantization που είπε ο longshadow γιατί όντως χάνει.

Απο την άλλη μπορείς να γράψεις το κομμάτι σου κανονικά και να το πας σε ενα στούντιο να περάσει κάποιος φυσικά ντραμς να τελείωνει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το κοιτάξω.όντως εγώ τα έπαιξα τα drums.Το quantize το έβαλα στο 1/8 στα hihat αλλά τα άλλα δεν τα πείραξα γιατί δεν ήξερα.Τ έκανα ένα γενικό 1/16 τα αρχικά μόνο.Τίποτα έτοιμα midi files υπάρχουν κάπου δωρεάν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το κοιτάξω.όντως εγώ τα έπαιξα τα drums.Το quantize το έβαλα στο 1/8 στα hihat αλλά τα άλλα δεν τα πείραξα γιατί δεν ήξερα.Τ έκανα ένα γενικό 1/16 τα αρχικά μόνο.Τίποτα έτοιμα midi files υπάρχουν κάπου δωρεάν?

 

Συγγνώμη αλλά τα addictive έχουν πολύ μεγάλη συλλογή απο ρυθμούς....ψάξτα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου