Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης μπασου για jazz trio


sambador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση περι ενισχητη μπασου,και θα προτιμουσα να απαντησουν αυτοι που ειναι πραγματικα γνωστες του αντικειμενου και εχουν περασει μια ιδια κατασταση με εμενα.θελω να παρω ενα ενισχητη μπασου ο οποιος θα ειναι μικρος σε ογκο και βαρος και ευκολος στη μεταφορα αλλα με αρεκετη δυναμη ωστε να καλυψη προβες και μικρα live σε μπαρακια ΚΥΡΙΩΣ για jazz tirio (swing bossa k.a) απο κει και περα αν μου τυχη και κατι αλλο σε αλλο ειδος μουσικης πιο "σκληρο" και με ντραμερ που ισως το παρακανει μερικες φορες οσο αφορα τις δυναμικες που παιζει,να μπορεσει να με βγαλει ασπροπροσωπο χρεισιμοποιοντας τον κυριως ως μονιτορ για να ακουω εγω τι παιζω.ερωτηση ο gallien krueger mb150e θα τα καταφερει? ειναι 100w με το 12αρι που εχει πανω και γινεται 150w αν παρεις και την εξτρα καμπινα που βγαινει για αυτον.απλα θυμηθηται ειναι παρα πολυ μικρος σε ογκο και σε βαρος μολις 11kg +5kg αν χρειαστω και την εξτρα καμπινα η markbass mini mark http://www.thomann.de/gr/markbass_minimark_combo.htm το μονο που με βοφιζει στον markbass ειναι τα 6αρια ηχεια και οτι δεν υπαρχει καπου για να τον δοκιμασω σε σχεσει με τον gallien που εχει 12αρι η και δυο 12αρια κατα επιλογη και οτι υπαρχει στο τριμη για να τον δοκιμασω.8α προτιμουσα να αποφυγω τη λυση κεφαλι καμπινα π.χ markbass littlemark(κεφαλη) 2.5kg και καμπινα με 2 10αρια αν και η κεφαλη ειναι μικρη και βολικη η καμπινα της ειναι λιγο ζορικια απο θεμα ογκου και βαρους.επισης να πω οτι εχω εναν ενισχητη ο οποιος ειναι αρκετα μεγαλος σε δυναμη αλλα και σε ογκο και βαρος οποτε εχω κατι απο πισω να με καλυψη αν χρειαστω ενα δυνατο μηχανημα για ωρα αναγκης.

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hellooo

 

Θα απαντησω μοναχα σ αυτο που ξερω καλυτερα μην τπτ αλλο κουφο..

 

Εγω στην θεση σου θα εμενα μακρια απο Peavy(αμα τους σκεφτεσαι για λιγοτερα watt) για το εξης λογο:

Με τους εν λογω ενισχυτες δν μπορει να πετυχεις την ποιοτητα Peavy, που εχουν οι ακριβοι, στους μικροτερους ενισχυτες..Ετσι παρ ολο που θα πληρωσεις καπως παραπανω για το ονομα, δεν αξιζει στην τελικη!

 

Αυτο, καλη συνεχεια 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο gallien krueger mb150e θα τα καταφερει?

 

Κοίταξε από τους νόμους της φυσικής μπάσο και μικρό μέγεθος δεν πάνε μαζί. Ο mb150 έχει πολύ ιδιαίτερο σχεδιασμό που στην ουσία αψηφά όλους τους νόμους και αποδίδει απίστευτα για το μέγεθος του! Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που τον λατρεύουν όλοι οι κοντραμπασίστες και θα τον δεις στα περισσότερα μικρά jazz live. Για την εξτρα καμπίνα μην ανησυχείς απλά δε θα σου χρειαστεί, σε κλειστούς χώρους και σε πρόβες θα είσαι αρχηγός  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω για gallien ειμαι πιο πολυ,απλα καμια φορα χρειαζομαι και τους εξωτερικους χωρους τον τελευταιο καιρο για παραδειγμα παιζω σε roofgarden ξενοδοχειου μη φανταστεις και εκει μικρες ειναι οι εντασεις αλλωστε ειμαστε ντραμς,ακουστικη κιθαρα μπασο παιζοντας κυριως swing και bossa δεν βαζουμε κονσολα παιζουμαι απο τους ενισχητες μας και γιαυτο ελεγα να επερνα και την εξτρα καμπινα γαι περισσοτερη σιγουρια,γιατι αποτι διαβασα ο ενισχητης με την 2η καμπινα παει στα 150w 4ohm ενω μονο με το 12αρι που εχει πανω ειναι 100w 8ohm

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω για gallien ειμαι πιο πολυ,απλα καμια φορα χρειαζομαι και τους εξωτερικους χωρους τον τελευταιο καιρο για παραδειγμα παιζω σε roofgarden ξενοδοχειου μη φανταστεις και εκει μικρες ειναι οι εντασεις αλλωστε ειμαστε ντραμς,ακουστικη κιθαρα μπασο παιζοντας κυριως swing και bossa δεν βαζουμε κονσολα παιζουμαι απο τους ενισχητες μας και γιαυτο ελεγα να επερνα και την εξτρα καμπινα γαι περισσοτερη σιγουρια,γιατι αποτι διαβασα ο ενισχητης με την 2η καμπινα παει στα 150w 4ohm ενω μονο με το 12αρι που εχει πανω ειναι 100w 8ohm

 

Έχω δει και live με κοντραμπάσο, τύμπανα, κιθάρα, σαξόφωνο χωρίς pa και το μπάσο ήταν μια χαρά με τον gallien ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστω,και εγω απο την αρχη για gallien ειμουνα περισσοτερο,οποτε σε περιπτωση που τον αγορασω και δεν μεινω και τοσο ευχαριστημενος θα τον πουλησω και μαλλον εχω βρει απο τωρα αγοραστη ετσι δεν ειναι fleamail?  ;D ;D οκ σε ευχαριστω και παλι και ας ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα.αν και τον εχω δοκιμασει και απο ηχο απλα γ....ει αλλα απο θεμα εντασης μονο προβληματιζομαι λιγακι αλλα βλεπουμε

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω κλείσει από τώρα σε περίπτωση που δε σου αρέσει! 30/9 μου έρχεται το κοντραμπάσο και θα τον χρειαστώ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους παραπάνω ενισχυτές δεν ξέρω να σου πω. Θα σου πω για τον Markbass CMD121P http://www.markbass.it/products.php?lingua=en&cat=3&vedi=41 που απέκτησα πρόσφατα. Έσπαγα το κεφάλι μου, εδώ και 1 μήνα, να βρω ένα combo ενισχυτή που να πληρεί τις εξείς προϋποθέσεις: Μικρός, ελαφρύς, δυνατός, καθαρός, το λιγότερο 150 watt, να παίρνει έξτρα καμπίνα. Το budget ήταν στα 1000 ευρώ. Κατέληξα στη λύση του 12" ηχείου, γιατί είναι μικρό και ελαφρύ. Το θέμα δύναμης όμως ήταν ένα πρόβλημα καθώς τα 12" υστερούν σε σχέση με τα 15" στον όγκο. Μετά από ψάξιμο στο internet διάλεξα 2, τον EBS Neodrome 12 και τον Markbass CMD121P. Δυστηχώς τον δεύτερο δεν τον είχε κανένας να τον δοκιμάσω, οπότε δοκίμασα τον EBS. To αποτέλεσμα? Απίστευτος ενισχυτής με ένα πρόβλημα: πάνω από τη μέση ο ήχος έσπαγε, και δεν έπαιρνε έξτρα καμπίνα, ώστε να βάλω άλλη μια 12" στο μέλλον και να τα σπάει. Να τονίσω το γεγονός ότι προτιμώ τα 2Χ12" σαν συνδυασμό ηχείων. Μετά από εκτενή review στο talkbass.com http://www.talkbass.com/ για τον Markbass αποφάσισα να ψωνίσω το μικρό αυτό τερατάκι, όπως αποδείχτηκε, από το playback.com http://guitare.playback-europe.com/ (που ήταν και στα 900 ευρώ σε σχέση με τα 990 που ζητούσαν τα υπόλοιπα site).

Ο ενισχυτής αυτός στην ουσία φοράει την κεφαλή Little Mark ΙΙ. Αποτέλεσμα. Είναι απίστευτος ενισχυτής και έχει όλα όσα ζήτησα πιο πάνω. Μικρός, ελαφρύς (13 κιλά), δυνατός (300 watt), καθαρός (πεντακάθαρος για την ακρίβεια) και παίρνει και έξτρα καμπίνα (έχω βάλει στο μάτι άλλη μια 12") εκτοξεύοντας την δύναμή του στα 500 watt. Δυστηχώς στο σπίτι δεν μπορώ να τον ανοίξω πάνω από το 2 (LOL) οπότε τον πήγα στον προβάδικο να δω αν θα τα βγάλει πέρα με ένα δυνατό drummer και 1 κιθάρα και φωνή. Αποτέλεσμα, ο ηχολήπτης έπαθε την πλάκα του με τη διάυγεια του Markbass και ακόμα και ο τραγουδιστής μου τόνισε το πόσο καθαρός ήταν αυτός ο ενισχυτής. Βέβαια την μεγαλύτερη πλάκα την έπαθα εγώ που δεν το πίστευα ότι θα τα καταφέρει δίπλα σε ένα δυνατό drummer και κιθαρίστα.

Το αν θα βγάλει όγκο ο ενισχυτής ή όχι, έιναι θέμα στρατηγηκής τοποθέτησης. Βάλτον λιγότερο από 1 μέτρο από τον τοίχο και θα ακούσεις χαμηλά που δεν θα το πιστεύεις. Βέβαια για να λέμε και την αλήθεια σε κάποια φάση ένιωσα την ανάγκη ενός δεύτερου 12" (γιατί όπως και να το κάνουμε 2 ηχεία μετακινούν περισσότερο αέρα). Αλλά βέβαια τα κομμάτια που παίζαμε ήταν δυνατό hard rock. Πιστεψέ με σε jazz trio  δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμα καλύτερος και πιο ογκώδης λόγω μεγαλύτερου ελεύθερου χώρου στην καμπίνα είναι σαφώς ο CDM121H με την κόρνα που έτυχε να δοκιμάσω από έναν συμφορουμίτη εδώ στο noiz.

Αυτή είναι η ιστορία μου, ελπίζω να σε βοήθησα. Βέβαια και τα 900 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά αλλά πιστεύω ότι αξίζει και δε το μετανιώνω. Στόχος και μία δεύτερη καμπίνα στο μέλλον. Cheers man! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

ΕΧΩ ΤΟΝ MARKBASS 121 COMBO ΚΟΝΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ

ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΑ 12ΑΡΙ ΝΕΟΔΥΜΙΟΥ. ΒΓΑΖΕΙ 400W ΣΤΑ 4Ω ΑΛΛΑ ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 8Ω ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΙ ΣΑΤ 280W ΝΟΜΙΖΩ. ΦΙΛΕ ΣΚΙΖΕΙ!!! ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΔΕΥΛΕΥΩ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕ 5ΧΟΡΔΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΓΙΑ ΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην θεση σου θα εμενα μακρια απο Peavy(αμα τους σκεφτεσαι για λιγοτερα watt) για το εξης λογο:

Με τους εν λογω ενισχυτες δν μπορει να πετυχεις την ποιοτητα Peavy, που εχουν οι ακριβοι, στους μικροτερους ενισχυτες..Ετσι παρ ολο που θα πληρωσεις καπως παραπανω για το ονομα, δεν αξιζει στην τελικη!

 

Εγώ απλώς να πω ότι τα τελευταία 15 χρόνια συμβιώνω πολύ ευτυχισμένα με έναν παλιό Peavey ΤΚΟ-75 ο οποίος δεν καταλαβαίνει τίποτα απο κακουχίες, πρόβες και μικρά live και βγάζει πάντα αξιοπρεπέστατο ήχο από το 15αράκι του.

 

Αλλά μην με παίρνετε και τοις μετρητοίς. Εχω μείνει πίσω.........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου