Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Audio Interface


sakourtele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγορασω μια καρτα ηχου firewire η οποια θα χρησιμοποιηθει για ηχογραφησεις σε home studio.

Εχω ενα midi keyboard της M AUDIO,ενα πολυ καλο υπολογιστη και το cubase και θελω να ξεκινησω ηχογραφησεις.θα ηθελα να μου προτεινετε μια λυση με το μπατζετ να μην ξεπερναει τα 400 ευροπουλα για μια καρτα ηχου που θα υποστηριζεται απο το cubase.Υποψιν οτι τα τυμπανα/κρουστα και πληκτρα θα παιζονται μεσω του midi controller που διαθετω και μονο η κιθαρα και η φωνη θα μπαινει πανω στην καρτα.Απλα μερικες καρτες διαθετουν πολλα eq,ποτενσιομετρα και μπιριμπιρια και με ενθουσιαζουν αλλα δεν θελω να κανω κινιση χωρις να ξερω.Δεν γνωριζω και πολλα απο μαρκες στον χωρο και θα ηθελα μια βοηθεια.Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας..

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή και ποιοτική λύση είναι η focusrite Saffire με 355 ευρώ.

Βασικά στο budget που διαθέτεις υπάρχουν ένα σωρό κάρτες και θα πρέπει να

εστιάσεις περισσότερο στο τι θα προτιμούσες να έχει το audio interface σου.

Πχ. πολλούς προενισχυτές μικροφώνου ή χρήση και σαν κονσόλα (πχ. Alesis multimix 16 fw) ή ποιοτικούς μετατροπείς AD/DA

ή ενσωματομένα DSP effects κτλ.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τις 2 καρτες τις εχω δει και μπορω να πω οτι μου αρεσε η Alesis που λειτουργει και σαν μινι κονσολα αλλα δεν ηξερα αν ειναι καλη μαρκα..Σ'ευχαριστω πολυ!

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο καιρό δούλεψα την TASCAM US-1641 η οποία για τα λεφτά της

έχει καλούς μετατροπείς και προενισχύσεις και πολλά in/out

μέχρι τα 400 και λίγο παραπάνω την ψηφίζω άνετα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας ποσες εισοδους-εξοδους χρειαζεσαι..μια παρα πολυ καλη και σταθερη επιλογη ειναι η  m-audio fast track ultra  με προενισχυτες απο την σειρα octane και καλους κονβερτορες..βεβαια ειναι usb2 οπως και native instruments audio control 1...επισης με παααρα πολυ καλο ηχο καικαλη προενισχυση,...επισης και οι 2 εχουν hiz εισοδο για κιθαρα....και ειναι σταθερες....επισης πολυ καλη επιλογη ειναι η tascam fireone ...(firewire...)...πρεπει να ειναι οπωσδηποτε firewire?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και από εμένα. Έχω την focusrite Saffire και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πιστεύω πώς σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις τίποτα καλύτερο, (κάρτα ήχου, αξιοπρεπείς προ ενισχυτές, DSP on board και κορυφαίοι για την κατηγορία AD/DA.) Έχω αλλάξει τέσσερις κάρτες και τον ήχο που που πήρα από αυτή, δεν το πήρα από καμία άλλη, σε αυτή την κατηγορία τιμής. Επειδή όμως σε αυτά τα λεφτά όλες οι κάρτες και οι προ ενισχυτές χρωματίζουν για άλλους καλά και για άλλους κακά, καλό είναι να κάνεις μια γύρα και να ακούσεις, δυο τρεις,  πριν αγοράσεις. Μην αγοράσεις τυφλά επειδή κάποιοι (σαν εμένα σου λένε ότι αυτό είναι καλό), είμαι παθών και μαθών.                   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα πάει σε ένα μαγαζί θα βγάλει τα σύνεργα και θα ηχογραφήσει κάτι σε 5-6 κάρτες και μετά θα αποφασίσει τι θα πάρει :D 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας ποσες εισοδους-εξοδους χρειαζεσαι..μια παρα πολυ καλη και σταθερη επιλογη ειναι η  m-audio fast track ultra  με προενισχυτες απο την σειρα octane και καλους κονβερτορες..βεβαια ειναι usb2 οπως και native instruments audio control 1...επισης με παααρα πολυ καλο ηχο καικαλη προενισχυση,...επισης και οι 2 εχουν hiz εισοδο για κιθαρα....και ειναι σταθερες....επισης πολυ καλη επιλογη ειναι η tascam fireone ...(firewire...)...πρεπει να ειναι οπωσδηποτε firewire?

 

 

Μου ειπαν σε γνωστο μουσικο οικο οτι το USB πρωτοκολο ειναι πιο αργο απο του firewire και οτι το σημα μεταφερεται πιο σωστα απο ενα διαυλο firewire.Βεβαια εξαρταται και απο την firewire καρτα που εχεις.Καλο ειναι να εχει texas instrument chip.Τεσπα..Δεν χρειαζομαι πανω απο 8 in/out και φανταζομαι οτι και αυτα πολλα ειναι για να ηχοραφησω μια κιθαρα,μια φωνη,ενα μπασσο και οτι αλλο μπει σε drumms αλλα λογικα μεσω του midi.Αυτα..

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν σε γνωστο μουσικο οικο οτι το USB πρωτοκολο ειναι πιο αργο απο του firewire και οτι το σημα μεταφερεται πιο σωστα απο ενα διαυλο firewire.

 

Το Firewire πρωτόκολο είναι πιο αποδοτικό (σε σχέση με το χρόνο) όταν μεταφέρονται μεγάλες ακολουθίες δεδομένων (όπως είναι τα ακουστικά σήματα - audio streams).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Firewire πρωτόκολο είναι πιο αποδοτικό (σε σχέση με το χρόνο) όταν μεταφέρονται μεγάλες ακολουθίες δεδομένων (όπως είναι τα ακουστικά σήματα - audio streams).

 

+1

 

Θα βρω κάτι links από τεστ που το επιβεβαιώνουν και επανέρχομαι  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου