Προς το περιεχόμενο

GuitarPro ή Tabs για Ελληνικά Rock


antoniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Εκτός την αγαπημένη σε όλους μας τεχνική δια της ακοής (και πάντα παρέα με λίγα εως αρκετα μπινελίκα) για τα solakia, ξέρουμε κάποιο site με tabs για ελληνικά rockakia (Παπακωνσταντίνου, υπογεια, τρύπες, κλπ);

 

Αν κάποιος έχει κατεβάσει τέτοια αρχειά, ας κάνει το κόπο να τα διαθέσει..

 

Φαντάζομαι ότι σε GuitarPro δεν υπάρχει τίποτα, σωστά;

 

thanx to all.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ειδικά στα ελληνικά που έχω την αίσθηση πως κανένα σολο δεν είναι σταθερό μιας και μία ζωή αυτοσχεδιάζει ο εκάστοτε κιθαρίστας , πιστεύω σου φτάνει να βρείς την κλίμακα και να μετά κάνεις ότι θα έκανε και ο κιθαρίστας....αυτοσχεδίσε!! ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι άλλο, το είχα ψάξει κι εγώ παλιότερα... Ότι μπορείς να βρεις από το kithara.vu...

 

Δεν είναι ούτε κακό να αυτοσχεδιάσει κανείς, ούτε χαρακτηριστικό των ελλήνων μουσικών...

 

Υπάρχουν μουσικοί που στα live αυτοσχεδιάζουν, και υπάρχουν και άλλοι που παίζουν ότι υπάρχει στο δίσκο...

Για παράδειγμα ο Blackmore αυτοσχεδιάζει, ενώ ο Petrucci όχι...

Χωρίς να το έχω ψάξει στην ελληνική σκηνή, σίγουρα θα υπάρχουν αντίστοιχα παραδείγματα...

 

Γνώμη μου: +1 για αυτοσχεδιασμό... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε τα solo της ελληνικής σκηνής του στυλ παπακωνσταντίνου-τρύπες-ξύλινα σπαθιά δε νομίζω οτι απο τεχνικής άποψης χρειάζονται και tab για να βγούν ...Λίγη δουλίτσα και αρκετό αυτάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει πολύ καλο να προσπαθήσεις να βγάζεις κομμάτια με το αυτί... Εγώ το κάνω αυτό, και μ' έχει βοηθήσει πάρα πολύ...Και αμα τα βρίσκω μπαστούνια, χρησιμοποιώ την ταμπλατούρα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει πολύ καλο να προσπαθήσεις να βγάζεις κομμάτια με το αυτί... Εγώ το κάνω αυτό, και μ' έχει βοηθήσει πάρα πολύ...Και αμα τα βρίσκω μπαστούνια, χρησιμοποιώ την ταμπλατούρα... ;)

 

+2112

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο guitar pro υπάρχουν κάποια tabs από ΤΡΥΠΕΣ σίγουρα που θυμάμαι από μνήμης, ίσως και Ξύλινα, είμαι πολύ μακριά από το σπίτι μου για να τσεκάρω και δεν θυμάμαι αν είναι νόμιμο να στα στείλω (όταν επιστρέψω) .

 

Επίσης υπάρχει τουλάχιστον ένα βιβλίο με νότες, έχω σίγουρα τα 9 πληρωμένα τραγούδια, ψάξε και ίσως βρει κι άλλα. Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου επίσης έχει στάνταρ.Βέβαια για την ποιότητά τους δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν έχω πάει ΩΔΕΙΟ ;D ;D ;D ;D ::) :P .

 

Ελπίζω να βοήθησα

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου