Προς το περιεχόμενο

Gibson & Bumblebees πυκνωτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα!

Ειμαι κατοχος μιας gibson les paul r7 (αγορασμενη πριν 6-7 χρονια) κ θεωρητικα εχει τα bumblebees.

Σε μια συζητηση που ειχα με καποιον τεχνικο μου ειπε πως απο την gibson δεν εχουν βαλει τα original.Τα original ειναι λιγο πιο μικρα κ επισης πως εαν ανοιξω μεσα αυτα που εχει απο την μανα της gibson κ συνεπως κ η δικια μου θα το διαπιστωσω.

Υπαρχει καποιος που εχει ψαξει το θεμα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://www.musiciansfriend.com/accessories/gibson-historic-bumblebee-capacitors-2-pack

 

Comments about Gibson Historic Bumblebee Capacitors 2-pack:

 

By now, everyone knows that the Gibson Historic "bumblebee" caps are cheap polyester metalized caps wrapped in brown plastic and paint. These caps are not even remotely similar to the original PIO bumblebee caps used on Gibsons in the late 1950s. There must be 1000% markup on these reissue Bees. I've used these reissue caps in recent Historic Les Pauls and they really do not sound very good compared to quality PIO caps that are commonly available.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα original δεν υπάρχουν πια.

Εκτός αν έχεις χοντρό πακέτο και περιπετειώδη διάθεση... (βλ. συνημμένη)

 

Θα βρεις πολύ υλικό για διάβασμα online. Παράδειγμα εδώ.

Original_bbees.thumb.JPG.8be62c06128f135dde5d50d64b19f2cf.JPG

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...

Κ γενικα τι προτεινετε?

Υπαρχει κατι αξιολογο εκει εξω που να φερνει στα παλια/original ή να μεινω με αυτα που εχει?

Εχει πειραματιστει κανενας απο εσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...the Gibson Historic "bumblebee" caps are cheap polyester metalized caps wrapped in brown plastic and paint...

Όντως.

 

Τώρα, αν ακούς ήχο στους πυκνωτές και αυτοί που χεις δεν σε καλύπτουν, μπορείς να πάρεις:

α) Κάποιον PIO από τους πολλούς που κυκλοφορούν (ειδικά οι Ρώσικοι ειναι και φθηνοί) για να χεις "τον ήχο" που ψάχνεις

β) Με κανα €50άρικο, Ρώσικους PIO βαμμένους σαν bumblebee (Luxe bees) για να ξέρεις ότι όχι απλώς ακούγονται σαν αλλά και μοιάζουν σαν .....

γ) Να προτιμήσεις κάποιον silver mica ή orange drop που έχουν (και καλά) hifi ήχο και να ξεμπε

δ) Να βάλεις tropical fish ή mustard για να χεις Vintage ήχο

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα original δεν υπάρχουν πια.

Εκτός αν έχεις χοντρό πακέτο και περιπετειώδη διάθεση... (βλ. συνημμένη)

 

 

Ερωτηση: Όταν στους ενισχυτες είναι "νομος" να αλλαζονται οι πυκνωτες κάθε 20 (τουλάχιστον) χρονια γιατι στις κιθαρες πυκνωτες του '50 θα προσφερουν ποιοτικο ηχο? Επίτηδες δε λεω καλυτερο γιατι είναι υποκειμενικο.

 

Η ερωτηση είναι ειλικρινης γιατι εχω χρησιμοποιησει κι εγω "vintage" RIO στις partcasters μου και είμαι ευχαριστημένος από αυτό που κανουν με τη διαφορα ότι τους πληρωσα $4 όχι $100. Το ποσο vintage είναι δε γνωριζω και ουτε με νοιαζει. Γνωριζω όμως ότι δεν αγορασα 10 διαφορετικούς πυκνωτες να κατσω να τους τεσταρω τον έναν διπλα στον αλλο για να εχω σαφη εικονα αν αξιζουν. Απλα μου 'χει μεινει ένα κολλημα με τους πυκνωτες ελεου από την ενασχοληση μου με το HiFi...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα καλύτεροι απο τους τραγίκους stock bumblebee και τους paper in oil (PIO) είναι οι orange drop που αναφέρει ο audiokostas. Τους έβαλα στο ταυράκι μου και ξεμπέρδεψα μια και καλή.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Les-Paul-Wired-CTS-Matched-Pot-Kit-Harness-Gibson-Stock-or-50s-wiring-/121453479471?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c4731062f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μου 'χει μεινει ένα κολλημα με τους πυκνωτες ελεου από την ενασχοληση μου με το HiFi...

....στο οποίο γνωρίζουμε ότι η διαφορά στην ποιότητα των πυκνωτών, λόγω  των πραγματικών φορτίων που τους διέπουν, παίζει τον ρόλο της στον ήχο.

 

Αντίθετα ερωτήσεις "να βάλω 400V caps στα pots μου όπως η Gibson ή μεγαλύτερο θα ναι καλύτερα;" δίνουν ένα τόνο ευθυμίας τις δύσκολες μέρες μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου