Προς το περιεχόμενο

Προφίλ μανικιού Strat....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Kαλησπέρα

 

Ο αδερφός μου, 16 χρονών θέλει να πάρει μια strat, και οι επιλογές που του πρότεινα (στα συγκεκριμένα χρήματα) είναι οι classic player 50's, 60's και η lite ash strat. Είχε μια epi LP custom και την πούλησε, καθώς τελικά δεν τον βόλεψε το μανίκι.

 

Απ'ότι κατάλαβα, η lite ash και η classic player 50's έχουν soft V shape προφίλ μανικιού, και κοιτώντας στο google είδα ότι είναι λόγω γεωμετρίας πιο παχύ από το C...

 

Eμένα βασικά μου αρέσει πιο πολύ η cp 50's, που έχει maple ταστιέρα και τη βίδα της βέργας σε πιο λειτουργική θέση. Σε πάχος μπράτσου έχουν μεγάλη διαφορά? Μήπως να κινηθώ σε 60's να είμαι σίγουρος? Σημειωτέον το μπράτσο της δικιάς μου fender του αρέσει (τυπικό c shape 90'ς αμερικάνας στρατ - πως γίνεται να του αρέσουν τόσο λεπτά μανίκια??  ;D ), ενώ η gibson με 50'ς profile μπράτσο δεν του άρεσε (αν και εμένα, από το λίγο που έπιασα την epi του μου φάνηκε πιο λεπτό της gibson).

 

Tί λέτε εσείς?  ;D

 

Υ.Γ. είμαστε από επαρχία οπότε αυτοπροσώπως δοκιμή δεν παίζει. Εκτός αν ξέρετε κάποιο φθηνό όργανο strat (squier, fender, yamaha, harley benton κ.α.) που να έχει v shape μανίκι που να πλησιάζει αυτό της cp 50's (λέω ''φθηνό'' όργανο γιατί τα κιθαρομάγαζα εδώ το πιο ακριβό μοντέλο strat που έχουν είναι συνήθως η highway one)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τη βίδα της βέργας σε πιο λειτουργική θέση.

 

και η δυο εχουν τη βιδα του truss rod στην ιδια θεση (neck heel) & πρεπει να ξεβιδωθει το μπρατσο για να ρυθμιστει.

 

αν του αρεσουν τα μοντερνα και λεπτα all around μπρατσα να παρει την 60s το παχυτερο soft v μπορει να τον ξενισει ειδικα αν ειναι νιουμπης.

 

soft v neck εχουν μονο οι Fender.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η δυο εχουν τη βιδα του truss rod στην ιδια θεση (neck heel) & πρεπει να ξεβιδωθει το μπρατσο για να ρυθμιστει.

 

Δεν το ήξερα αυτό....βλέποντας φωτογραφίες των 50's νόμιζα ότι αυτή η τρύπα στο headstock ήταν για τη ρύθμιση του μπράτσου

 

fender_classic_player_50s_stratocaster.jpg

 

αν του αρεσουν τα μοντερνα και λεπτα all around μπρατσα να παρει την 60s το παχυτερο soft v μπορει να τον ξενισει ειδικα αν ειναι νιουμπης.

 

Όντως. Ας μην παίρνουμε πάλι ρίσκα με μη-μοντέρνα μπράτσα...Πάντως εμφανισιακά οι 50's είναι όμορφες σαν τα κρύα τα νερά γαμώτο... ;D

 

soft v neck εχουν μονο οι Fender.

 

Φαντάζομαι πέρα από τις cp 50's, v-shape neck έχουν οι custom shop και vintage re-issues μόνο? Kαι οι road worn που έχουν vintage feel, c shape έχουν.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που βλεπεις στο headstock δεν ειναι τρυπα - η μαλλον, δεν ειναι πλεον τρυπα. Ειναι το καναλι του truss rod αλλα στο πανω μερος εχει "βουλωθει" με ενα κομματι walnut, εξου και το σκουρο χρωμα.

 

Oπως εδω:

 

http://www.flickr.com/photos/mtang/666053698/#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτον να πάρει μια ibanez να βρει την υγεία του το παιδί  ;) ;) ;), ή καλύτερα ακόμα φέρτον σπίτι μια μέρα να παίξει με την δικιά μου, να μπεί στον ίσιο δρόμο  ;D ;D ;D

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτον να πάρει μια ibanez να βρει την υγεία του το παιδί  ;) ;) ;), ή καλύτερα ακόμα φέρτον σπίτι μια μέρα να παίξει με την δικιά μου, να μπεί στον ίσιο δρόμο  ;D ;D ;D

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτον να πάρει μια ibanez να βρει την υγεία του το παιδί  ;) ;) ;), ή καλύτερα ακόμα φέρτον σπίτι μια μέρα να παίξει με την δικιά μου, να μπεί στον ίσιο δρόμο  ;D ;D ;D

 

Τον έβαλα...στις αγγελίες του έδειξα και την js και την rg και την prestige και και και...το παιδί θέλει 7ender  :P  (χωρίς πλάκα, δεν τον παρότρυνα καθόλου να πάρει κάποια συγκεκριμένη, ούτε φυσικά του έκανα κάποια πλύση εγκεφάλου - θέλει στράτ, αυτή του αρέσει και ταιριάζει και με το στυλ που παίζει)...αν μετά αλλάξει γνώμη πάλι θα του τη φέρω στο κεφάλι (ή ακόμα καλύτερα θα την βάζω να στολίζει την φτωχική συλλογή μου  8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου