Προς το περιεχόμενο

αποριες για nuendo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια εχω καποιες χρονιες αποριες που μου δυσκολευουν την ζωη οποιος μπορει να με κατατοπισει θα του ειμαι ευγνωμων!και μπαινω στο θεμα.1)πως μπορω να γραφω πατερνς στο φρουιτυ λοοπς και να τα ακουει και να τα γραφει μεσα στο μιντι του το νουεντο?(ειναι περασμενο το φρουιτυ σαν ριγουαιρ,και γραφει οταν παιζω ζωντανα στο μιντι.ας μου εξηγησει καποιος το σεταρισμα που θελουν τα δυο χοστ για να γραφει το νουεντο τα πατερνς.2)υπαρχει τροπος στο νουεντο οτι γραφω σε μιντι,να το ακουει και να το γραφει ταυτοχρονα ενα οντιο τσανελ για να μην χρειαζεται να το κανω μιξνταουν?3)πως ακριβως αναθετω σε ενα γκρουπ τσανελ τα καναλια που θελω να ελεγχω απο εκει?παροτι ειμαι της λογικης να τα παιζω ΟΛΑ ριαλ ταιμ καποια πραγματα ειναι απαραιτητα πολλες φορες,για να γινουν σωστα.παρακαλω οποιος μου απαντησει να μου αναφερθει σε αυτα λεπτομερειακα χωρις να θεωρησει οτι κατι το γνωριζω ως δεδομενο,για να μην εχω αποριες.ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μπορει να βοηθησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω διαβασει αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη γιατι εχει πολλες αγνωστες σε εμενα λεξεις και δεν ειμαι τοσο ασχετος απο αγγλικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες λεπτομερώς διάβασε το manual. Τα εξηγεί όλα μπαμ :wink:
το εχω διαβασει αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη παροτι δεν ειμαι πολυ ασχετος στα αγγλικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fruity loops τι το θες?Aν το θες μόνο για το step sequencer δεν υπάρχει λόγος.
.ακομα αναρωτιεμαι θα μου απαντησει καποιος?σε καποιο απο τα 3 ερωτηματα η σε ολα?ειναι βασανιστικο να δινει καποιος μια απαντηση σαν και αυτη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου από ότι βλέπεις μερικοί βαριούνται να βοηθήσουν. Λοιπόν θα σου πω ότι ξέρω. Το πρώτο που ζητάς δεν γίνεται νομίζω αλλά μπορείς αφού φορτώνεις σαν rewire το Fruity loops στο cubase να δουλέύεις κατευθείαν στο midi του cubase. Ειναι και καλύτερο από το fruity.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις παράλληλα ενα audio channel και να γράφει ότι ακούει ,κάτι σαν Mixdown.

Τελος να σου πω ότι για τα group channels απλά φτιάχνεις ενα και μετά πας στον μίκτη του cubase (F3). Εκεί θα το βρεις στα δεξιά. Πας σε όποια κανάλια θες να στειλεις στο group channel Και επιλέγεις από πάνω που έχει το out να τα στέλνει στο group channel.

Αυτό ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3 Μπορείς να κάνεις το εξής:

Ανοίγεις τα audio track που θες και έπειτα 1 group channel. Μετά θα οδηγήσεις την έξοδο των audio track που θες στην είσοδο του group. Για να το κάνεις αυτό τράβα στα audio channels και εκεί που θα σου λέει out επέλεξε το group και είσαι έτοιμος

 

Για το 2 δεν γίνεται απ' ευθείας αλλά κάνε το εξής:

¶νοιξε 1 vst όργανο και την έξοδό του οδήγησέ την σε 1 group. Έπειτα δημιούργησε Midi track και στην έξοδό του δρομολόγησε το vst.

Απ' ευθείας μιντι σε οντιο δεν γίνεται (αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος :oops: )

Παρόλα αυτά δεν χρειάζεται η παραπάνω διαδικασία καθώς τα instrument channels λειτουργούν ως οντιο στις εισόδους και εξόδους τους, οπότε και μπορείς να τους εφαρμόσεις αμέσως οντιο εφε. Αν δεν πεις τι ακριβώς θες να κάνεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπέρα!

 

Τώρα για το 1, το θέμα rewire είναι τόσο μεγάλο που δεν μπορεί να αναλύθει εδώ. Καλό πάντως θα ήταν να το ψάξεις και παραπέρα ή και κάποιος να γράψει 1 αρθράκι γι αυτό!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου από ότι βλέπεις μερικοί βαριούνται να βοηθήσουν. .

Αυτό ήταν...

 

Αλλοι 'βαριούνται' και άλλοι βγάζουν πολύ γρήγορα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου από ότι βλέπεις μερικοί βαριούνται να βοηθήσουν. Λοιπόν θα σου πω ότι ξέρω. Το πρώτο που ζητάς δεν γίνεται νομίζω αλλά μπορείς αφού φορτώνεις σαν rewire το Fruity loops στο cubase να δουλέύεις κατευθείαν στο midi του cubase. Ειναι και καλύτερο από το fruity.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις παράλληλα ενα audio channel και να γράφει ότι ακούει ' date='κάτι σαν Mixdown.

Τελος να σου πω ότι για τα group channels απλά φτιάχνεις ενα και μετά πας στον μίκτη του cubase (F3). Εκεί θα το βρεις στα δεξιά. Πας σε όποια κανάλια θες να στειλεις στο group channel Και επιλέγεις από πάνω που έχει το out να τα στέλνει στο group channel.

Αυτό ήταν...[/quote']σε ευχαριστω παρα πολυ!το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πωσ θα ακουει τουσ ηχους του λουπς,αλλα το επιασα.εισουν κατατοπιστικος σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου