Προς το περιεχόμενο

Run Like Hell


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαιζα με τα εφεδακια και μιας και το ηχογραφησα, το ανεβαζω γιαι εχει κατι σημεια που μου αρεσαν κι ας εκτεθω για τα sloppy καπου καπου.

Mια μονο κιθαρα, για ολα, take one

https://app.box.com/s/1wj79gzebqv7cr8dvc7p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο.

Μ'ενδιαφερει ο ηχος σου. Μπορεις να κανεις μια μικρη περιγραφη του gear? (Κιθαρα στρατ φανταζομαι, αρα μαγνητες, κι ενισχυτης αν υπαρχει αλλιως τις Modelling παραμετρους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο.

Μ'ενδιαφερει ο ηχος σου. Μπορεις να κανεις μια μικρη περιγραφη του gear? (Κιθαρα στρατ φανταζομαι, αρα μαγνητες, κι ενισχυτης αν υπαρχει αλλιως τις Modelling παραμετρους)

Η κιθαρα ειναι μια πολυ φτηνη κινεζικη strat sx stt57 των 130Ε

th_Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha629.jpg

με αλλαγμενα κλειδια με gotoh vintage

th_Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha627.jpg

(γιατι ειχε κανει λαμογια ο εμπορας και ειχε βγαλει τα μαμισια και ειχε βαλει με σκετο κατσαβιδι μαλιστα, κατι πολυ μουφα - οχι πως και τα δικα της θα ηταν καλα και θα παραμεναν)

th_Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha625.jpg

 

Επισης, CRL pots για vol και master tone, 5θεσιο και υποδοχη βισματος,

εξτρα ελατηριο στη γεφυρα,

"Δουλεμενο" nut

και καλοσταρισμενη γενικα, γιατι ηταν και για κλωτσες το truss rod οταν αγοραστηκε.

Tα υπολοιπα, οπως οι μαγνητες (που μου αρεσουν) και η γεφυρα, μαμισια. (υπαρχει η σκεψη για αλλαγη της γεφυρας με fishman powerbridge).

To tremolo bar ειναι για πεταμα. Δεν βολευει καθολου.

+60Ε για ολα τα ανταλλακτικα

(τα κλειδια αγορασθηκαν μισοτιμης αν και αμεταχειριστα)

 

 

Παιζω με μια HD500.

Απο παραμετρους ηχου τωρα, ειναι πολυ μεγαλο το κειμενο που θα εγραφα.

Παρε δυο φωτο.

th_Image1.jpg

 

th_Image2.jpg

 

To reverb και το comp ειναι σβηστα και ανοιγουν οταν θελω ηχο πιο clean (βγαζωντας το drive) και χωρις delay.

To delay δεν το εχω σε on/off, το ανοιγοκλεινω οσο θελω με extra expression pedal.

Με το vol pot, "καθαριζω" επιπλεον τον ηχο, οταν θελω.

Πολυ σημαντικο ρολο στο τελικο τονο παιζει το mid focus EQ που εχει αλλαξει τελειως τον ηχο του brit p-75, που "ξυριζει" χωρις αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο πολύ feedback στο flanger το ήθελε.  ;)

Δοκιμασα αλλα δεν μαρεσε.

Χανοταν το "σκασιμο", γιατι το εχω μετα τον ενισχυτη, για να μου "ανοιγει" λιγο left right τον ηχο, λογω του οτι παιζει μια κιθαρα μονο και ηθελα να "γεμισει" το mix. Αλλιως δεν θα το εβαζα και καθολου.

(chorus εβαλα)

 

Και αρκετα λιγοτερο overdrive.

Και ειχα κομενο στο 7-8 το volume.  ;D

Δεν προσπαθησα να μιμηθω το dry ηχο του Gilmour.

Επαιξα με τον τονο μου και συνηθως παιζω με το vol pot για να τον καθαριζω.

Οταν το εκοβα  παραπανω στην συγκεκριμενη κιθαρα, δεν εσκαγε καλα το delay μεσα στο mix.

 

Λαβε υποψην σου, οτι ειχα ενα τονο για ολα (συγχορδιες και delay riffs) και τα επαιζα ταυτοχρονα ολα σαν σε live.

O gilmour το παιζει με tele που σκαει πιο καλα και παλι στα live βαζει παραπανω gain απο oτι το studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενα preset ειναι.

Απλα παιζω με το vol pot και τα stomp boxes και βγαινουν διαφοροι ηχοι (αναλογα για καθε περιπτωση - πχ σε ενα αλλο κομματι που δεν θελω delay και πολυ gain, βαζω το βαθος και αλλαζω το drive με το comp ή και χωρις comp για πιο "μελατο" ηχο - αλλιως αν ηθελα εναλλαγη απο drive σε comp και καθολου χωρις κανενα απο τα δυο, θα ρυθμιζα το ιδιο switch και στα δυο και ετσι οταν ανοιγε το ενα θα εκλεινε το αλλο, με ενα πατημα). Τα αναφερω αυτα ως Tip για οποιον δεν τα εχει σκεφτει.

 

Στο συγκεκριμενο κομματι δεν επαιξα καθολου με αλλαγες στα stomp boxes ουτε στο vol.

Παιχτηκε με τον ιδιο τονο και εφφε απο την αρχη ως το τελος.

Ηταν ON, μονο οσα φαινονται στη φωτο πιο πανω (αυτα που ειναι φωτισμενα), το vol στην κιθαρα στο 7 και το expression pedal του delay τερμα. (εχω ρυθμισει μινιμουμ 0 και μαξιμουμ 68)

(στη φωτο φαινεται να ειναι το delay στο 60, γιατι ειχε γυρισει μαλλον λιγο πισω το πεταλι οταν εκανα το print screen)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου